„Това е състояние, за което едва отскоро започна да се говори и много дълго беше бъркано с бърнаут. То е много характерно за всички, които са в сферата на активизма или практикуват помагаща професия, или непрофесионално са в помагаща роля. Характеризира се с изтощение от това да влагаме емоции, да проявяваме разбиране и състрадание, и може да достигне до цялостна умора, чувство на безнадеждност, дори депресия“ – това заяви в студиото на Дарик психологът и психотерапевт Надежда Маркова.


Надежда Маркова

Говори експертът: Психиатърът д-р Васил Урумов за измеренията на депресията

„Умората от състрадание се появява при хора, които са изложени на т.нар. вторичен травматичен стрес, т.е се работи със страдащи. Всяка една дейност, при която човек е ангажиран с това да съпровожда хората в тяхното страдание, е рискова. Когато продължително време сме свидетели мъката на другите, тя започва да се натрупва в нас, ние не успяваме да я отработим и се стига до изтощение и понякога до загуба на смисъл. Така човек постепенно губи способността си да бъде съпричастен...“


Благовеста Николова

Говори експертът: Децата са огледало на възрастните

„Още с началото на войната в Украйна видяхме как доброволците са на първа линия и огромна енергия са акумулира, за да се помогне. След това нещата сякаш утихнаха, което е закономерно, но това, което ни изненада, е че в същото време започна да спада активността и по други наши доброволчески инициативи“ – това каза Благовеста Николова - изпълнителен директор на Тime Heroes, най-голямата доброволческа платформа в България.

Чуйте целия разговор от ефира на Дарик в аудиофайла.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Darik.bg на живо:

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм