Учените прогнозират, че през следващите няколко години нашият прегряващ свят вероятно за първи път ще премине ключова температурна граница.
Според изследователите има 66% вероятност да преминем прага на глобалното затопляне от 1,5C до 2027 г.
Вероятността за това се увеличава поради емисиите от човешката дейност и промяната в метеорологичните условия, която се очаква това лято.
Парниковият ефект и климатичните промени забелязани още през 19 век
Ако светът премине границата, учените подчертават, че нарушението, макар и тревожно, вероятно ще бъде временно.
Преминаването на прага би означавало, че светът е с 1,5 °C по-топъл, отколкото е бил през втората половина на XIX в., преди емисиите на изкопаеми горива в резултат на индустриализацията да започнат да се увеличават.
А преминаването на границата дори само за една година е тревожен знак, че затоплянето се ускорява, а не се забавя.
Цифрата 1,5C се превърна в символ на глобалните преговори за изменението на климата. В рамките на Парижкото споразумение от 2015 г. държавите се споразумяха да "положат усилия" за ограничаване на повишаването на глобалната температура до 1,5С.
Климатът се превръща в заплаха за австралийските винари
Надхвърлянето на 1,5C всяка година в продължение на едно или две десетилетия ще доведе до много по-силни последици от затоплянето, като по-дълги горещи вълни, по-интензивни бури и горски пожари.
Но преминаването на това ниво през някоя от следващите няколко години няма да означава, че ограничението от Париж е нарушено. Учените твърдят, че все още има време за ограничаване на глобалното затопляне чрез рязко намаляване на емисиите.
От 2020 г. насам Световната метеорологична организация дава оценка на шансовете светът да премине прага от 1,5 °C през някоя от годините.
Тогава те прогнозираха, че има по-малко от 20 % вероятност за преминаване на прага от 1,5 °C през следващите пет години.
През миналата година този процент нарасна на 50 %, а сега вече е 66 %, което според учените означава, че това е "по-вероятно, отколкото не".
Какво означава превишаване на 1,5 °C?
Цифрата не е пряка мярка за световната температура, а показател за това колко много или малко се е затоплила или охладила Земята в сравнение с дългосрочната средна глобална температура.
Поредната криза на Европа: Недостиг на вода
Учените използват данни за средната температура от периода 1850-1900 г. като мярка за това колко горещ е бил светът преди съвременната зависимост от въглища, нефт и газ.
В продължение на десетилетия те смятаха, че ако светът се затопли с около 2 °C, това ще бъде прагът на опасните въздействия, но през 2018 г. значително преразгледаха тази оценка, като показаха, че надхвърлянето на 1,5 °C би било катастрофално за света.
Източник: Met Office
През последните няколко десетилетия нашият прегряващ свят покачи живака, така че през 2016 г., най-топлата в историята, глобалните температури бяха с 1,28C по-високи от прединдустриалните стойности.
Сега изследователите твърдят, че тази цифра ще бъде счупена - те са 98% сигурни, че високата стойност ще бъде преодоляна преди 2027 г.
Сега изследователите твърдят, че този показател ще бъде надминат - те са 98% сигурни, че високата стойност ще бъде достигната преди 2027 г.
А според тях има голяма вероятност в периода дотогава границата от 1,5 градуса по Целзий да бъде надхвърлена за първи път.
"В момента наистина сме на крачка от временно превишаване на 1,5C за средногодишната температура и за първи път в човешката история сме толкова близо", казва професор Адам Скайф, ръководител на дългосрочните прогнози в Met Office, които събират данните от метеорологичните и климатичните агенции по света.
"Мисля, че това е може би най-яркият, очевиден и прост статистически факт, който имаме в доклада", каза той на пресконференция.
Изследователите подчертават, че температурите трябва да се задържат на или над 1,5C в продължение на 20 години, за да може да се каже, че прагът на Парижкото споразумение е преминат.
"Този доклад не означава, че трайно ще надвишим нивото от 1,5C, посочено в Парижкото споразумение, което се отнася за дългосрочно затопляне в продължение на много години", заяви генералният секретар на СМО проф. Петери Таалас
"Въпреки това, WMO алармира, че ще нарушим нивото от 1,5C временно и с нарастваща честота", каза той.
Употребата на възобновяеми енергийни източници се увеличава
Каква ще е разликата при Ел Ниньо?
Има два ключови елемента - първият е продължаващите високи нива на въглеродни емисии от човешката дейност, които въпреки спада по време на пандемията продължават да се увеличават.
Вторият важен елемент е вероятната поява на Ел Ниньо - метеорологично явление с глобални последици.
През последните три години светът преживява явлението Ла Ниня, което до известна степен смекчава затоплянето на климата.
Но допълнителната топлина, която Ел Ниньо ще донесе на повърхността на Тихия океан, вероятно ще доведе до нов връх на глобалната температура през следващата година.
Въпреки това все още има несигурност относно началото и мащаба на събитието.
"Струва си да се отбележи, че много от нашите прогнози, които се правят сега за Ел Ниньо, който според нас ще се развие тази зима, показват доста голяма амплитуда", каза професор Скайф пред репортери.
"Но за да предвидим действително големината или последващо събитие в рамките на петгодишния период, не можем да дадем точни дати за това извън тази една година напред, така че може да се окаже, че след три или четири години ще стигнем до Ел Ниньо от два и половина градуса"
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Смяна на печките на твърдо гориво с екоотопление започва в Пазарджик
- Търновци вече могат да рециклират PET бутилки и кенове в магазина
- Кметът на община Видин се срещна с участниците в Ученическото състезание „Зелената политика на УТРЕ и как се разбира ДНЕС“
- Все повече компании в България се интересуват от „зеленото“ банкиране