![ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС внесоха общ законопроект за промени в Конституцията](/media/628/ppgerb-2~1.l.webp)
ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС внесоха общ законопроект за промени в Конституцията. Нагласите са конституционната реформа да бъде завършена до Нова година.
![ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС внесоха общ законопроект за промени в Конституцията](/media/627/payimage-591011~2.s.webp)
Текстовете бяха депозирани от Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС, Надежда Йорданова от ПП-ДБ и Ертен Анисова от ДПС.
Законопроектът е подписан от 166 народни представители от ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС. Пред журналисти, Христо Иванов уточни, че така се гарантира във висока степен наличието на мнозинство за прокарването на идеите за съдебната реформа, сред които разделяне на ВСС на две – съдийски и прокурорски съвет, намаляване на правомощията на главния прокурор, като се въвежда и възможността всеки гражданин да може да се обърне към Конституционния съд. Иванов поясни, че са още в началото на процеса, като предстои много работа в сложна политическа ситуация.
![ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС внесоха общ законопроект за промени в Конституцията](/media/627/p1340908.s.webp)
Кирил Петков допълни, че заедно с ГЕРБ-СДС и ДПС са се обединили по темата, че 24 май трябва да бъде националният празник на България и да бъде заложено в Конституцията.
Атанас Атанасов допълни, че сърцевината на законопроекта е съдебната реформа.
Той обясни точно какво съдържа предложението за служебните кабинети.
![ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС внесоха общ законопроект за промени в Конституцията](/media/625/radevkons-2-4-1-2-1~1.s.webp)
Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС коментира, че формациите са се разбрали да не търсят авторство в предложените промени, а да застанат заедно зад тях.
Делян Пеевски от ДПС заяви, че са се отказали от техния проект за промени, за да има обединение и нова Конституция до Нова година.
![ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС внесоха общ законопроект за промени в Конституцията](/media/621/10171248-1.s.webp)
От формациите са на мнение, че компромиси заради време и по-бързо осъществяване на промените няма да се правят, като подкрепа ще се търси на принципна основа.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts