Центърът на ЕС има пренебрежително отношение към държавите на Балканския полуостров, включително и към България. То е надменно като на големия и умен батко към малкото дете, което трябва да поучава. Те не се опитаха да вникнат в българската позиция за Северна Македония, нито да разберат защо толкова държим на тази тема, а действаха с натиск.
Мнението изрази в предаването на Дарик „Реактивно“ писателят и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ доц. Георги Бърдаров. Той смята, че присъединяването на Северна Македония и Албания ще е от полза за страната ни, въпреки, че е трудно интересът да се отдели от емоциите.
Разширяването на ЕС е игра на Великите сили, в която ние, а и Балканите като цяло, имаме подчинена роля, заяви Георги Бърдаров.
„Нито през 2007 година ЕС беше приритал за България, нито сега са приритали за Скопие и Тирана, но в контекста на войната в Украйна и на гробалното преразпределение на силите, те имат необходимост от Западните Балкани“, коментира Георги Бърдаров. Макар допреди няколко години са били категорично против тяхното присъединяване по много причини.
По думите му изведнъж започна преса и бързане за тяхното приемане с претекст как сме загрижени за Западните Балкани.
В ЕС не се опитаха да разберат защо държим толкова на темата с Македония
„Според мен, въпреки че съм еврофил и привърженик на европейската идея, но има едно определено пренебражително отношение от центъра на ЕС към Балканския полуостров, държавите, които сме тук, включително и към България. Точно като към периферия, с едно надменно отношение на големия и умен батко към малкото дете, което трябва да поучават“, каза Георги Бърдаров.
„Те не се опитаха и досега не се опитват да вникнат въобще каква е българската позиция и защо ние държим толкова много на тази тема. Просто се опитаха с натиск да стигнат до решение“, допълни той.
С уговорката, че отделя емоцията от тази тема той подчерта, че България има огромен интерес Северна Македония да бъде член на ЕС.
Във връзка с политическата ситуация у нас Георги Бърдаров не вижда нищо драматично в падането на правителството на Кирил Петков. "Тази коалиция по дефиниция не беше стабилна след като в нея влизат идеологически противници – десни с леви и изживя своя политически път", смята той.
Възвръща се интересът на младите към политиката
Проблем, според него е дефицитът на лидери, не само у нас, а и в Европа, но те се се появат от редиците на младите.
„Възвръща се интересът на младите хора, към политическия живот в България. Докато преди пет-седем години имаше тотален нихилизъм в тях и той беше заложен с постулата „Нищо не зависи от вас и няма какво да мислите“. Сега – напротив, обсъждаме тези теми с младите, те се вълнуват и изказват позиция. И това е част от тази промяна“, каза още писателят.
Георги Бърдаров завършва последната си книга – биография на футболиста Ваня Джаферович на фона на събитията в бивша Югославия, съобщи още той. По традиция в ефира на Дарик тези, които обичат книгите му, научават за това, което предстои пише и предстои да излезе.
Има и идея да напише книга, свързана със своя произход и корените си, но затова обеща да разкаже в следващо свое гостуване.
Чуйте целия разговор с Георги Бърдаров в ефира на Дарик.