През 1997 година държавата беше на дъното – президентът Петър Стоянов постъпи мъдро, запазвайки достойнството на всички в тази тежка ситуация. Това коментира в ефира на Дарик бившият премиер и настоящ конституционен съдия Филип Димитров по повод историческите събития на днешната дата преди 25 години. 

Връщането на мандата от Николай Добрев беше важна стъпка, очертала посоката, по която страната ни тръгна, каза Филип Димитров.Той определи времето като „чудовищно“, с тежка инфлация и опашки за мляко, докато днес е съвсем различно - България се развива и е с ясно очертани перспективи.

„Един долар струваше 3000 лв. и с три долара човек можеше да напазарува за една седмица за семеството си, че и гости да покани“, напомни бившият премиер.

„Това, което обаче е важно за България е, че тя извървя един огромен път. И всеки, който отрича това – или е сляп, или няма преценка за нещата“, категоричен е Филип Димитров.

Не от ДПС, а от СДС е свалено неговото правителство преди 30 години 

Той отказа да отговори дали сме изправени пред „Боянски ливади – 2“ с аргумента, че не желае да обсъжда настоящата политика, а свалянето от власт на оглавявания от него кабинет през 1992 г.  след поискан, но неуспешен вот на доверие, коментира така:

"Моето правителство беше свалено не от ДПС, а от СДС. То беше свалено от вътрешната опозиция в СДС. Това може би беше шамар - ДПС ми даде толкова гласа, колкото ми трябваха, ако моята собствена партия ме подкрепя".

"В известен смисъл това е малко унижаващо и аз приемам унижението, защото това е реалността. Но аз не можех да искам от ДПС да бъде заложник на Филип Димитров, който не може да се оправи със собствените си хора", добави той. 

Конституцията не създава супер прокурорска власт

По казуса, повдигнат пред Конституционния съд, дали правосъдният министър може да иска отстраняване на главния прокурор, решението по който се очаква във вторник, Филип Димитров каза, че това не е възлов въпрос. Защото просто се произнася по въпроса може ли човек без право на глас във ВСС, какъвто е правосъдният министър, да предложи предсрочно освобождаване на обвинител номер 1. Решението на КС се очаква на 8 февруари. 

Във връзка с прокуратурата и мястото й в съдебната система, той заяви, че българската Конституция не създава супер прокурорска власт.

„В Конституцията никъде не пише, че над него е само Господ. Тази злощастна фраза на г-н Татарчев, Бог да го прости, беше едно от нещата, които вдъхнови много хора да разсъждават по определен начин за прокуратурата“, каза Филип Димитров.

Той посочи, че съдебната система в България има своите проблеми, но не корупцията в съда е главният проблем. „Заявявам това съвсем категорично –не мисля, че огромната част от българските съдии са корумпирани“, заяви бившият премиер.

Филип Димитров прогнозира, че промени в Конституцията ще се направят някога, но по думите му „повече от ентусиазъм“ и добави, че според някои хора много по-сериозен проблем е съотношението между отделните власти, което е въпрос на намиране на баланс.

Позицията ни за Украйна и Северна Македония 

По повод напрежението между НАТО и Русия той коментира, че никога не са спирали опитите България да бъде вкарана отново в руската сфера на влияние.

„Една страна, която е имала доминираща роля в един регион и я е загубила, естествено иска да си върне тази роля. Друг е въпросът, че за нас това би трябвало да е абсолютно неприемливо и недопустимо“, заяви бившият премиер.

„Когато чувам, че някакви хора се колебаят между собственото си семейство и съседката – собственото ни семейство е НАТО, а съседката ни е Русия, в това има нещо нездраво. Надявам се, че това не е позицията ни. Тежко и горко, ако това бъде позицията на България“, каза на въпрос Филип Димитров.

Преди 30 години в мандата на неговото правителство България беше първата страна, признала независимостта на Македония. „Когато признавах Македония си давах сметка, че всякаква забава и всякаква неяснота може да бъде вредна. Затова се постарах да го направя бързо и безусловно”, подчерта той в деня, в който се отбелязват 150 години от рождението на Гоце Делчев.

„Има много натрупани и от двете страни нелепи поведения, които неизбежно правят проблема по-голям. Но мисля, че той няма да се реши без гледане напред”, каза Филип Димитров.  „Историята е много сложно нещо – тогава, когато тя се вкара в политиката от нея може да се направят големи поразии”, добави той.

Мариана Корчакова с акценти от разговора с бившия министър-председател и настоящ констутиционен съдия в ефира на Дарик.

Чуйте и целия разговор с Филип Димитров в предаването "Реактивно".