На 10 март България ще отбележи 80 години от спасяването на българските евреи. Спасяването на над 50 000 наши сънародници е акт, с който страната ни остава в световната история. Годишнината ще бъде отбелязана в редица европейски институции.
Научили ли сме достатъчно за преследването на евреите и холокоста
В апел, изпратен по имейл до медиите, 42-ма историци и интелектуалци напомнят, че през март се навършват 80 години от два исторически факта с противоположен знак – съхраняването на живота на евреите, живеещи в предвоенните територии на България и депортирането на евреите, живели в земите, окупирани от България по време на Втората световна война. Те отправиха призив България да признае своята отговорност за преследването и депортирането на евреи през Втората световна война.
"Става въпрос за един документ, който е нашият призив България да разкаже цялата история, и като разкаже историята за оцеляването на евреите до военните територии на Царство България, да разкаже и за депортацията на евреите от Черноморска Тракия, Вардарска Македония и Пирот. Да се погледнат фактите такива, каквито са и по този начин да се открои действитено ролята на общественици, политици и държавници", призова историкът доц. Стефан Дечев.
Жаклин Вагенщайн и София Коен: Не сме си взели поуките от 20 век
"Призивът, който е подписан от Стефан Дечев, Румен Аврамов, Александър Везенков, проф. Стилян Йотов и други, е изключително важен документ", каза от своя страна журналистката Еми Барух.
"Спасението на българските евреи години наред беше и продължава да бъде едно от най-експлоатираните клишета в опит да се гради външнополитическият имидж на страната. Това клише е използвано по този начин именно защото не се говори цялата истина. Във всичките години се случва една война на интерпретациите за събитията по време на Втората световна война и всяко правителство по един удобен за него начин употребява това клише", заяви още тя.
По думите й една държава би стояла много по-силно, ако каже "ние направихме това, но направихме и другото".
"Криенето на половината от историята показва един комплекс за малоценност, заради който аз, и не само аз, а всички, подписали това писмо, подканят институциите да застанат малко по-гордо в своята роля", коментира още Еми Барух.
Тя заяви, че да мислиш за историята означава да мислиш за мъртвите и да си припомняш, че ти също си смъртен.
Историци: Фашизмът никога не идва на власт в България
"България не е единствената страна, която е спасила своите евреи и именно историците го напомнят по един доказано документален факт. Историческите документи изобилстват, това че не искаме да ги прочетем е проблем на мъдростта на нашето общество. Тази свръхзадача на новите политици, които искат да сложат своя знак върху опитите да бъде консолидирано българското национално съзнание, е нещо като митологема, която в момента им върши добра работа", посочи Еми Барух.
Доц. Стефан Дечев от своя страна постави акцента върху опитите за манипулации. "Първото нещо в този разказ – липсва приетото в страната антисемитско законодателство, което омаломощава икономическо и социално еврейската общност в България. Става въпрос за приетия през 1941 г. Закон за защита на нацията и комплект от други закони, които на практика са антиконституционни и дълбоко дискриминационни към еврейската общност в страната", обясни историкът.
Хиляди евреи напуснаха Русия заради страх от преследване
"Вторият момент, който е много важен - когато се приема решението за депортиране на евреите и се подписва договорът Белев-Данекер (бел.ред. - споразумение за изселването на 20 000 евреи в германските източни области) числото е 20 хил. То няма как да бъде постигнато, ако не бъдат изселени над 8 000 евреи от старите предели на Царство България. В този момент местното еврейство разбира, че се готви такова нещо и то е, което прави първата стъпка", разказа още доц. Дечев.
Призивът, разпространен във вторник, е подписан от историците Румен Аврамов, Надя Данова, Румен Даскалов, Борислав Дичев, Антонина Желязкова, Александър Везенков, Стефан Дечев, Димитър Атанасов, Светлана Иванова, Чавдар Маринов, Кети Мирчева, Диана Мишкова, Марияна Пискова, Кристина Попова, Албена Хранова и подкрепен от редица общественици.
Съветник на Орбан подаде оставка заради „нацистката“ му реч
Те казват, че спасението на евреите от „традиционните български земи“ е предшествано от антисемитско законодателство, а депортирането на евреите от окупираните територии идва след като България отказва да предостави гражданство на местното еврейско население.
Според авторите на призива признаването на българската отговорност за гоненията и депортирането „не би стоварил колективна вина върху цялото военно поколение, а още по-малко върху следващите“. В апела се казва, че поемането на отговорност би било морален жест, а обратното – акт на негационизъм.
Лавров твърди, че Хитлер „имал еврейска кръв“, Израел реагира гневно
През март 1943 г. под натиска на Българската православна църква, групи адвокати, интелектуалци, бизнесмени, политици и депутати от опозицията е спряно замисленото изпращане на десетки хиляди български евреи в нацистките лагери на смъртта. Това спасява живота на хората с еврейски произход, живеещи на територията на предвоенна България.
Други над 11 хиляди евреи, живели под българска окупация на територията на днешните Гърция и Северна Македония, са депортирани към концлагера Треблинка. Те загиват.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота: