Русия е изправена пред масова миграция зад граница на голям брой от еврейското си население, като най-малко един на всеки осми напуска страната от началото на войната с Украйна.
Еврейската агенция помага на евреи от целия свят да се преместят в Израел. Агенцията съобщава, че удивителните 20 500 от приблизително 165 000 евреи в Русия са емигрирали от март насам.
Еврейската общност в РСМ иска проверка за собствеността на сградата на КЦ „Иван Михайлов”
Несъмнено призракът на историческото еврейско преследване е надвиснал в съзнанието на много от тези, които са част от тази внезапна масова миграция и тези, които все още се опитват да се измъкнат от Русия.
В Москва се положиха огромни усилия за развитие на еврейската общност след падането на комунизма.
„Започнахме от нулата със синагоги, училища, детски градини, социални служби, учители, равини и членове на общността“, казва Пинхас Голдшмид, главен равин на града от 1993 г.
Съветник на Орбан подаде оставка заради „нацистката“ му реч
Само две седмици след началото на войната тази година обаче, равин Голдшмид и семейството му напуснаха Русия, като първо се заселиха в Унгария, а след това в Израел. По-късно той се оттегли от поста си и се обяви против войната.
„Чувствах, че трябва да направя нещо, за да покажа пълното си отчуждение и несъгласие с тази инвазия в Украйна, но щях да се изложа на опасност, ако бях направил това, оставайки в Москва.“
Лавров твърди, че Хитлер „имал еврейска кръв“, Израел реагира гневно
Някои руски евреи го критикуваха, че е напуснал и говори открито, притеснени, че това ще означава повече контрол върху общността, но равин Голдшмид каза, че повечето го подкрепят.
„Получих няколко съобщения, в които се казваше „Как можете да ни оставите сами?“, но бих казал, че голямото мнозинство беше изключително подкрепящо. Не беше малък конфликта да решим дали да си тръгна, за мен и жена ми общността беше нашият живот", казва той.
В Дупница отбелязаха 79 години от спасяването на българските евреи
Равин Голдшмид обяснява, че общността е можела да бъде застрашена чрез оставането и свободата на словото, но оттогава огромен брой хора последваха примера му.
Мнозина са се възползвали от възможността да отидат в Израел, където Законът за завръщането дава право на гражданство на всеки, който може да докаже, че има поне един дядо и баба евреин.
„Мислих доста защо има такова бързане, тъй като не сме свидетели на огромен прилив на антисемитизъм“, казва Анна Щерншис, професор по идиш в Университета на Торонто и специалист по еврейска история в Русия.
На 10-и март почитаме паметта на жертвите на Холокоста
„Но след това, слагайки шапката си на историк, виждам, че всеки път, когато нещо се случи в Русия, някакво сътресение, някаква промяна, евреите винаги са в опасност.“
Тя описва как руските исторически събития са довели до насилие срещу евреи, като революцията, икономическата криза от края на 19-и век и Втората световна война.
Самата професор Щерншис е родена и израснала в Русия. Тя споделя, че се чувства особено обезпокоена от начина, по който евреите се чувстват, за пореден път в световната история, че колкото и да са се ангажирали да изградят живот някъде, той внезапно може да им бъде отнет.
Фотоизложба по повод Деня на спасението на българските евреи
Един човек, с когото Би Би Си проведе разговор, се опитва да напусне и е в същото притиснато положение. Той пожела да бъде пердставен с фалшивото име Александър, поради страх от последствията от изказването, като се има предвид, че все още е в Москва.
„След 24 февруари семейството ми осъзна, че сме категорично против тази война, но не знаехме как да протестираме. Едно от децата ми е на военна възраст, така че това е още една причина да искаме да си отидем“, казва той.
Зеленски търси подкрепа за украинската кауза и от евреите
Страданието в гласа му, че трябва да напусне дома и страната си, е твърде ясно и той говори за страховете му, че няма да може да си намери работа в чужбина и че няма кой знае какви спестявания.
„Властите в Русия са непредсказуеми и имат лоша тенденция; евреите стават една от техните пропагандни цели, ние традиционно сме добър начин за намиране на вътрешни врагове. Моите прадядовци и баби и дядовци са страдали от онези времена“, казва той.
Международен ден за борба срещу расизма, ксенофобията и антисемитизма
Александър добавя, че познава само две други еврейски семейства и че общността не е била голяма част от живота му, но той се опасява, че колкото и да е интегриран, това няма да има значение, ако настроението срещу евреите се промени.
Той е подал молба за израелско гражданство и трябва да бъде интервюиран през следващите седмици. Едно от нещата, които разтревожиха Александър, е заявеното намерение на Кремъл да закрие руския клон на Еврейската агенция.
„Изведнъж виждаме това по новините и се чудим какво следва. Чувстваме се много несигурни и мислим, че можем да загубим работата си или да отидем в затвора. Нещата станаха много страшни”, добавя той.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- “Новините, обяснени”: Интересуват ли се световните лидери от България?
- Русия глобява Google с повече пари, отколкото има в целия свят
- Зеленски алармира: Войниците от Северна Корея ще се включат в боевете до 2 дни
- Александър Лукашенко смята, че севернокорейски войски в Украйна ще доведат до ескалация на конфликта