С голямо мнозинство Европейският парламент подкрепи въвеждането в ЕС на Истанбулската конвенция. Препоръката бе одобрена с две отделни гласувания с над 450 гласа от около 600 участвали евродепутати.

Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието над жени (Истанбулската конвенция) влезе в сила през 2014 г. и е първият подобен правно обвързващ международен инструмент, отбелязват вносителите на предложението. Това е първият международен текст, който съдържа правно определение за насилието над жени и установява всеобхватна рамка от правни и политически мерки за предотвратяване на това насилие, за оказване на подкрепа на жертвите и наказване на извършителите, добавят те.

Скандал в ЕП: Румънски евродепутат нарече транссексуалните жени “перверзни мъже“

Темата коменираха в предаването "Кой говори" по Дарик радио доц. Христо Христев, преподавател по право на ЕС, и доц. Ружа Смилова, политолог.

"Много ми е трудно да преценя правно какво следва за България. Политически видяхме - започнаха употребите. Корнелия Нинова цитира Истанбулската конвенция като едно от основанията да се оттегли от по- нататъшни разговори за подкрепа на кабинет с първи мандат на ГЕРБ, като каза, че тя в коалиция на "войната и джендърска коалиция" няма да влиза. Политическите употреби започнаха още в началото на 2018 година, когато ВМРО вдигнаха тази тема като основен момент в мобилизацията на електората си. ВМРО по това време като част от Патриотичния блок бяха каолиционни партньори на ГЕРБ, губеха подкрепа и се опитаха да използват тази тема като мобилизационен проект", припомни доц. Смилова. 

ЕП гласува присъединяването на Европейския съюз към Истанбулската конвенция

"Тогава и БСП направиха много странен избор. След като години наред бяха основни защитници на ратификацията на Истанбулската конвенция като инструмент за пердотвратяване на насилието над жени, изведнъж те с едно изказване на Корнелия Нинова обърнаха плочата и започнаха да есплоатират тази тема", добави тя.

"Трябва да направим едно важно уточнение - ЕС може да се присъедини към Конвенцията, доколкото той поема ангажименти, относими към неговата компетентност. Тоест, съюзът не осъществява някакво общо обвързване с конвенцията, а се присъединява, за да предприеме мерки, които съответват на правомощия, които европейските институции имат. Това са: приемане на мерки, свързани с такъв тип посегателства върху личността; създаване на различни програми, които ще позволяват доброволно участие на субекти от различни държави членки; и приемане на особени мерки в областта на защита на лица, които са в хипотеза да кандидатстват за обежище, лица, които са жертви на трафик", уточни доц. Христев.

“Анимус”: Законът не пази жертвите на насилие в интимна връзка

"Нищо апокалиптично няма да се случи от присъединяването на ЕС към Истанбулската конвенция. Съюзът поема ангажимент за Конвенцията, държавите членки участват в процеса на вземане на решения. В някои случаи това поражда пряко последици за държавите членки. Ние сме се присъединили доброволно в ЕС и сме се обвързали да спазваме техния ред. Не става въпрос за всичко това, което беше създадено като изкривена представа по отношение на Истанбулската конвенция, става въпрос за мерки, които целят да защитят живи човешки същества от домашно насилие", отбеляза той.

Експерт по Дарик: Тотално невежество е “джендър” да се използва като синоним на “хомосексуалист”

"Не искам да влизам в конспиративни обяснения. Завихри се една негативна енергия и влязохме в един порочен кръг на наддаване колко може да се злоупотреби със страховете на хората. Това е елемент - инструментализирането на тези страхове е в инструментариума на популистките мобилизации и в България. Когато правим изследвания на популизма в сравнителен план с други европейски страни, често се казва, че нямаме толкова ярки популисти, колко е например Орбан, но всъщност в България почти нямаме друго политическо предлагане освен популистко. Един от ясните знаци за това беше тази негативна кампания, която се развихри като горски пожар в сухо време, когато сигналът бе подаден, че има някаква заплаха, която ще унищожи нацията. Това раздухване на страхове е съвсем съзнателно правено, с цел използване на страховете като мобилизационен интрумент. Много отдавна е така. Особено партии със затихващи функции, каквато е БСП, използват вяскакви такива инструменти за раздухване на страхове, за да съживят интереса към себе си и това не среща достатъчно съпротива", заяви Смилова.

ЕС се готви да се присъедини към Истанбулската конвенция

"ГЕРБ по изключително недостоен начин прехвърлиха през 2018 година топката в полето на Конституционния съд, за да не поемат отговорност. В този международен инструмент няма абсолютно нищо притеснително. Още тогава Истанбулската конвенция можеше да бъде приета. Това обаче не се случи заради малодушието на актуални популисти. Ние имаме само популисти, нямаме нещо различно. В това отношение за мен е донякъде похвален ангажиментът на ГЕРБ все пак да поемат риска и да гласуват заедно с ПП-ДБ и ДПС тези закони, които практически прилагат норми, предвидени в Истанбулската конвенция. Това е ангажимент, който бе поет от всички политичеки партии през 2018 година", припомни Смилова.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм