Не е нужно България да предоставя на посланика на Русия Елеонора Митрофанова доказателствата, заради които се отзовават руски дипломати. Това заяви в предаването на Дарик „Реактивно” бившият директор на Националната разузнавателна служба Димо Гяуров. По думите му, подобно изискване не е вписано във Виенската конвенция.

Бившият шеф на НРС не смята, че има някаква злоупотреба със служебно положение от страна на премиера в оставка Кирил Петков по повод отзоваването на руски дипломати. Още по-малко, че има извършено престъпление от страна на премиера, каквито приказки чухме също вчера, добави той.  

Посланик Митрофанова е в МВнР

"Това е едно изключително рязко движение от страна на премиера, бройката е голяма. От друга страна тряба да признаем, че през всичките тези години от прехода ние не взехме адекватни мерки да намалим руското дипломатическо присъствие в България, а то е голямо. Аз подкрепям една такава стъпка, друг е въпросът, че можеше да бъде направено по друг начин", заяви Гяуров. 

Той призна, че е имало хаос в действията по тази тема, както и проблем с комуникацията. Освен това – в момент, в който правителството е в оставка, изгонването на руските дипломати изглеждало като „политически, а не като дипломатически акт“.

Отхвърлянето на ултиматума е абсолютно правилно решение

Димо Гяуров определи като „абсолютно правилно решение“ това, че българската страна е отхвърлила ултиматума на посланик Митрофанова.

„Защото не може под натиск, на което и да е посолство или посланик да се предприемат действия. Още по-малко да се оттеглят вече връчени ноти", каза той.

Промяната на това решение не е в български интерес, категоричен е Димо Гяуров.

„Това би било изключително груб дипломатически гаф с много сериозни бъдещи политически последици. Няма друга възможност. Няма как да бъде оттеглена тази нота“, допълни Димо Гяуров.

Бившият директор на Националната разузнавателна служба не изключи Руското посолство у нас да бъде затворено за кратко. Според него подобен ход би бил част от дипломатическата игра.

Димо Гяуров подчерта обаче, че има разлика между затваряне на посолство и прекъсване на дипломатическите отношения с дадена страна.

Целия разговор с него чуйте във видеото.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм