От КТ „Подкрепа” ще поискат Върховният административен съд да отмени актове на правителството, свързани с доходите и жизненото равнище, ако те не са съгласувани в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това заяви в предаването на Дарик „РеАктивно” президентът на синдиката Димитър Манолов.

Той обясни, че в момента работата на тристранката буксува, а по закон мерките, които управляващите предприемат и касаят жизненото равнище, трябва да бъдат съгласувани с работодателите и синдикатите. Димитър Манолов коментира и идеята на уравляващите България да въведе еврото на 1 януари 2024 година, като подчерта, че страната ни има 36 милиарда лева повече от необходимите за прехода от лев към евро. Манолов изрази опасения, че вместо да се използват за належащи разходи на държавата, тези средства ще бъдат предоставени на Европейската централна банка.

Лодката се клати, ако не я спрем и се обърне – всички сме „Чао“

Президентът на КТ „Подкрепа” призова в ефира на Дарик управляващите да възобновят работата и диалога в Нацоналния съвет за тристранно сътрудничество. Той предупреди, че ако правителството приеме мерки, без да ги обсъди с работодатеите и синдикатите, ще се обърне към съда.  

„Готов съм да се обърна към ВАС да отмени тези актове, които биха били приети без съгласуване в Националния съвет за тристранно сътрудничество /НСТС/. Този съвет по закон обсъжда всички актове, свързани с трудови, осигурителни отношения и жизнено равнище“, подчерта Димитър Манолов.

„Приета е тригодишна програма, в която се говори, че няма да се увеличава минималната работна заплата. Олиото поскъпна три пъти за една година, хляба и т.н. Извинявам се много, ама лодката се лашка на ляво и надясно, а ние седим и се чудим какво да правим. Трябва да я спрем някак, ако е възможно – иначе лодката се обръща и сме „Чао“ всичките“, заяви той.

Отсъствието на обща политическа философия, поведение и идея е изключително сериозен проблем в управлението, посочи той.

„В ситуация като тази споделянето на отговорност е нещо, което може да свърши работа до такава степен, че то да е единственото нещо, което върши работа“, подчерта президентът на КТ „Подкрепа“. И напомни как през 90-те години, пак по време на криза, НСТС е заседавал всяка седмица. „По тези неща е по-добре да се приказва, отколкото да си ги разясняваме по улиците“, каза още той по повод ролята на синдикатите и работодателите в този разговор.

Какво става с тези 36 млрд. лева за прехода към еврото

По повод решението взето от управляващите на експертен коалиционен съвет тази седмица България да въведе еврото в началото на 2024 година, Димитър Манолов обърна внимание, че при прихода от едната към другата валута ще има остатък от 36 милиарда лева, за които трябва да се вземе решение къде да бъдат насочени. Той изрази опасения, че може просто да ги загубим тези средства.

„Какво става с тези 36 милиарда лева, които имаме в повече от потребните ни за обезпечаване на паричната маса при прехода към евро. Ние сме единственият случай откакто съществува това евро, в който има такъм феномен – държавата да разполага с много повече средства, отколкото са й потребни“, коментира той.

„Има 36 милиарда и едната идея е заедно с тези, които ни трябват да дадем и тези, които не ни трябват. Защото ние нали сме богати?!? Аз лично смятам, че можем да свършим много повече работа в държавата с тези 36 милиарда, отколкото да ги дадем на ЕЦБ“, заяви още Димитър Манолов.  

Политиката на ЕС и България води към дефицит, студ и глад

Във връзка с енергийната криза, президентът на КТ „Подкрепа” коментира, че държавите в ЕС, в това число и България, следват политика, която ги води към дефицит, студ, а може би и към глад. По думите на Димитър Манолов в момента в Европа политиката управлява икономиката, а трябва да е обратното. 

„Не знам какви са тези два кораба, които ще дойдат. Казват, че цената щяла да бъде сравнима с руската, ама сравнима къде – на терминала за разтоварваме или на газомера“, каза той по повод договорените доставки на американски газ.

Димитър Манолов напомни, че ЕС е сбор от държави, които следват собствения си интерес, а той не винаги е съзвучен. „Ето например Марио Драги, италианският премиер е говорил с Байдън, че големи потребители започват да си купуват газ в рубли. А пък ние правим всичко това, защото сме казали, че няма да купуваме в рубли“, даде пример той.

„В този случай по думите му нас ни използват като някакъв плакат или някакъв пилотен модел. „Нали тук след като България може без руски газ - следователно всички могат, което е абсолютно невярно“, каза още президентът на КТ „Подкрепа“.

„Ще си помагаме с работодателите в протеста на 18 май. В същия ден има матури и моля родителите да пратят децата си по-рано в училищата, за да не станат проблеми, призова Димитър Манолов.

Чуйте целия разговор с Димитър Манолов в предаването "РеАктивно".