Днес погледът ни остава вперен в Южното Черноморие и района около Царево, където жертвите на опустошителните наводнения са вече четири. Градът и околните курортни селища бавно се възстановяват след водната стихия, а достъпът до откъснатите места като Синеморец вече е възможен. Време е за солидарност, за взаимопомощ, и за възстановяване на щетите. Но и време за въпроси и отговори - защо се стигна дотук и можеше ли поне част от щетите и жертвите да бъдат избегнати с добро управление. Затова и днес в “Кой говори” ще говорят тези, които задават въпроси и търсят отговори - журналистите, които със своите разкрития хвърлят светлина върху проблемите с корупцията в строителството, здравеопазването, войната в Украйна.
Димитър Кенаров, който е писател и журналист, разказва от Варвара в ефира на Дарик радио за ситуацията в селото и в района.
“Във Варвара са относително спокойни нещата. Имаше наводнение на Рибарския плаж. Там цялата вода се оттече и пострадаха една - две коли и няколко постройки. Имаше и наводнени мазета.
Варвара е много малко застроена в сравнение с Царево. Деретата още са свободни и затова не беше толкова драматично. В Царево доста от деретата са застроени. Голяма част от мостовете не са сменяни отдавна. Половината Странджа беше изнесена за дърводобив, тежки камиони минаваха по тези мостове”, коментира журналистът.
По думите му местната власт в България е по-важна и от държавната, защото е обсебена от феодални структури.
“Във Варвара хората са спокойни. Туристите се паникьосаха, че няма да могат да се приберат. Вчера дори и обиколният път беше пропаднал. Предполагам, че ще сложат временен мост, а ремонтът на основния ще изисква месеци за поправка”, прогнозира той.
По думите му силният дъжд е продължил 12-15 часа. Кенаров очаква подобни природни събития, които преди са се случвали веднъж на 20 години, сега да зачестят и да са на 2-3 години заради климатичните промени и затоплянето на водата.
Друг проблем по Черноморието, който Димитър Кенаров отбелязва, е липсата на пречиствателни статии. “В Царево има една, във Варвара се изгражда помпена станция, но парите са откраднати и няма функционираща станция. Този тип корупция убива хора, морето, живота около нас. Натам трябва да се насочи новото правителство. Дърводобивът в Странджа е брутален! Огромна част от земеделските земи се залесяват с монокултури - рапица, пшеница, слънчоглед. Вземат се европари, реколтата дори не се прибира. Слънчогледови полета се оставят да изгният, идеята е да се вземат само пари. А това е отнело и животновъдството във Варвара, защото тези земи е трябвало да са пасища”, обобщи журналистът.
Той разказа, че е познавал една от жертвите на потопа - ветеринарната лекарка д-р Йорданова. Последно са се видели преди две седмици.
“Изключително любезна жена, много добре оборудван кабинет… Млада, изключително интелигентна жена. Загубата е много голяма”, коментира той.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Представители на местното самоуправление в България са на работно посещение в Европейската комисия
- И прокуратурата ще проверява резултатите от вота в Пазарджик
- Сърбия избира местна власт между партията на Вучич и разцепената опозиция
- Студенти пред Дарик: Пропалестинските протести в САЩ са младежка революция срещу несправедливостите