Издадените разрешителни за сеч само за землището на с. Кости от 2021 г. до момента са близо 360. Това съобщи Биволъ, като разпространи и документи от Регионалната дирекция по горите в Бургас. Припомняме, че след бурята край Царево село Кости е най-засегнатото от водното бедствие в района. 

“Сега си изчислите и представете мащаба на промишлената сеч в цялата община за 10 години период примерно! Ами, ако умножите още с общините Малко Търново, Созопол, Приморско, Средец за изминалите 10 г., вероятно разрешителните за промишлени сечи ще надхвърлят десетки хиляди... А още 10 г. назад във времето!?? И се изсичат целево и поголовно вековните гори на планината - тези, които усвояват и поддържат водния баланс”, коментират в свой Фейсбук пост журналистите от “Биволъ”

Именно заради данните те определят потопа не като случайно природно бедствие, а като “Човешко бедствие на една действителност, в която се примиряваме да живеем и която е #Позор за всички нас”.

В социалната мрежа Катерина Ангелова разпространи снимки от бедствието. Тя обяснява, че ужаса, който са преживели хората в населеното място, е "неописуем". "Никога не забравяйте откъде сте тръгнали, защото може да се наложи пак там да се върнете!", призовава Ангелова.

"Биволъ" припомня и свое разследване от края на 2020 година. Данните от превозните билети на Изпълнителната агенция по горите показват мащабна сеч над позволените количества. Експерти по горите и софтуерни специалисти тогава ги анализират с използването на най-съвременни технологии и разкриват мащаба на незаконната сеч в България за последните няколко години. 

Снимка, разпространена от Биволъ

Снимки с претоварени тирове, които денонощно изнасят гората ни за Гърция и Турция, не са инцидентни, а илюстрират схема за престъпления, “за която държавните органи си затварят очите, или по-лошо – откровено лъжат. А фирмите, надвишаващи драстично разрешените количества за сеч, без изненади са свързани с властта”, коментират от “Биволъ”.

“Неотдавна министърът на МЗХГ Десислава Танева (*бел.ред. Тогава тя е министър на земеделието) публично оповести на парламентарен контрол, че за 2019 г. незаконната сеч възлиза на 18 451 плътни куб. м. Това е 33 пъти по-малко от реалната незаконна сеч, осъществена през 2019 г. Официалните данни в превозните билети показват превишения на позволителните за сеч в размер на 603 438 плътни куб. м.

Извеждането на тези числа става, като се сумират разрешените кубически метри и се сравняват със сумата на отчетените кубически метри в превозните билети. Такива сумарни данни не се предоставят от ИАГ, което също е нарушение на закона, но могат да бъдат извлечени “по трудния начин” от публичните регистри. Екипът журналисти прави точно това. 

Изтеглихме документ по документ данните за сечта и за превоза на отсечените дървета за последните 5 години, след което ги подложихме на специализиран компютърен анализ. Създадохме и удобна търсачка, в която може да се търси по име на фирма. Това не е възможно в публичната страница на Изпълнителната агенция по горите.

Така става ясно че ежегодно според данните за превозните билети се изсичат и транспортират от гората над 600 000 кубика дървесина в повече от посочените количества в позволителното за сеч за съответната гора. Близо 1/10 от годишния дърводобив от 6-7 милиона кубика се извършва по престъпен начин”, добавят в разследването.

Репортери на Биволъ засичат през 2014 година нощна сеч на вековна гора на територията на парк Странджа. В малките часове на ноща обикалят пълни тирове с немаркирана дървесина. По информация от служители в горските структури същите камиони разтоварват на пристанище Бургас, а вековните трупи заминават с крайна точка Турция.

"Повалените трупи са осеяли целия път от Босна до Малко Търново, страшна е картината и край Граматиково, Заберно, Визица, Бяла, Сливарово. Шумът от резачки се чува навсякъде и непрекъснато. Стволове на 200-годишни дъбове и букове, разхвърляни произволно клони са оформили зловеща стена от двете страни на шосето, в продължение на десетки километри. Това са трупите, приготвени за извозване. Навътре в гората има още стотици повалени дървета в очакване някой да ги изкупи. А половината от тях не са маркирани. Срещаме мести хора и питаме коя е фирмата, която сече в района „Работим за фирма „Дъбрава”, ама при нас всичко е редовно, обясняват двама души, тръгнали с каруца. Сеч се извършва в момента и в уникалната природна местност „Качул” – в сърцето на Странджа", пишат още през 2014-а от медията.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм