Свръхочаквания към украинските бежанци и комуникационeн проблем стоят в основата на напрежението между институциите и бежанците, коментира в ефира на Дарик преподавателят по социална психология доц. Николай Димитров.

По повод провала на плана за преместването на бежанците от хотелите по Черноморието той посочи, че вместо да бъде насочено към вътрешноведомствена употреба, изказването на вицепремиера Калина Константинова е постигнало по-скоро обратен на очаквания от властта ефект.

В предаването на Дарик "Реактивно" доц. Николай Димитров коментира, че проблемите ни като държава и общество са били видими, но бежанците са осветлили и показали по-ясно дефицитите.

Казаното от вицепремиера е обмислена официална позиция

Според него обаче изказването на вицепремиера по ефективното управление е било по-скоро обмислена и отиграна официална позиция.

„Факт е, че ние като държава и общество имаме страшно много проблеми. Факт е, че всяко нещо ни бие фронтално и ни връща в собствената ни нищета и собсвената ни реалност. Но в случая, честно казано не видях кой знае какви драми в това изказване. Драмите дойдоха от няколко не по-добре сресани от нея академични всичколози, които се опитват да реагират на всяко нещо, което не им харесва, в социалните мрежи, което пък с лекота се поема от някои медии с идеята да се вкара някакъв скандал“, коментира Николай Димитров.

„Не искам да я оправдавам по никакъв начин, защото според мен това е комуникационен проблем. Вижда се и че е монтирано освен всичко останало. Изказването на премиера малко след това беше в същия дух, т.е. може да се смята, че това до голяма степен е обмислена, отиграна официална позиция, а не е нещо, което е дошло отведнъж, нещо хванато от възддуха някаква спонтанна реакция“, добави преподавателят по социална психология.

Свръхвисоки очаквания, че украинците ще се интегрират бързо

По думите му един от препъникамъните, от проблемите, които спохождат тази тема е, че ние имахме свръхвисоки очаквания към самите украински бежанци. „Имаше такива реплики, които идваха и от висши кръгове в държавата – че ето видите ли сега ще дойдат едни бежанци и веднага ще влязат на пазара на труда. Отделно и нашите свръхочаквания дойдоха от това, че украинците са ни много близки като манталитет и култута, християни сме – очаквахме, че бързо ще се интегрират“, обясни още доц. Димитров.

Той подчерта, че действията на властта са много реактивни, но в тях липсва стратегия както и мисълта за по-дългосрочен хоризонт на решаването на проблемите на бежанците. Като напомни, че в страната ще останат тези, които наистина няма къде да отидат и тук е ролята на държавата да направи приложима програма.

Бежанците прескочиха в съседа, докато мине пожарът вкъщи

„Въобще не си дадохме сметка, че конфликтът е твърде нов и твърде млад. И много хора продължават да живеят с мисълта, че всеки момент този конфликт ще приключи. Украинските бежанци чисто инстинктивно прескачат в съседа, докато мине пожарът в къщи, за да може бързо да се върнат. И това беше един много недобре управляван процес – включително и на ниво комунакация. Ние останахме фрустрирани и разочаровани, което естествено води и до някаква агресивност“, обясни психологът.

Със сигурност нещата не бяха добре направени – в това изказване трябваше по-скоро да бъдат успокоени, надъхани и да им вдъхне увереност, че там където им се предлага да отидат няма да е по-лошо, коментира още той.

Чуйте целия разговор в предаването "Реактивно".