Дарение полски самовар „Фраже“ (Frаget) получи днес РИМ-Хасково, съобщавав уредникът Милен Вълчев.


Самоварът е принадлежал на Георги Чалбуров- един от най-известните български тютюнотърговци и експерти. Вероятно се сдобива с него при една от търговските си визити във Варшава. Като депутат в XXIV ОНС през 1938-1939 г. също пътува до Полша, коментира Милен Вълчев.  


Полското предприятие, произвеждащо предмети за бита и посуда, е създадено през 20-те години на ХІХ век. Най-популярни са самоварите.  Основателят на фабриката Йосиф Фраже се прославя с това, че открива във Варшава първата лаборатория за изделия, при които се използва галванично покритие. При този метод се нанася златно или сребърно покритие на посуда или украшения от неблагородни метали. Самоварите „Фраже“ са като произведение на изкуството и стават известни в цяла Европа. Всяко заможно семейство се е стремило да се сдобие с такъв, разказва Милен Вълчев. 


Самоварът, дарен на музея, е бил в канцелариите на Георги Чалбуров и всеки любител на чая е можел да го ползва. Ценната вещ дарява Георги Марковски - племенник на известния хасковски тютюнотърговец. С него се свързва Веселина Узунова - главен уредник в отдел „Най-нова история“. Дарението включва още много предмети, снимки и писма.  


Самоварът „Фраже“ ще бъде показан във временната експозиция, посветена на съвременната история на Хасково.