
Д-р Тодор Самарджиев е началник на отделението по съдова хирургия в МБАЛ “Сърце и мозък”, Плевен. С богат опит в извършването на: EVAR – Ендоваскуларно ендопротезиране при аневризми на коремната аорта; Каротидно стентиране при високостепенни стенози на каротидни артерии; Ендоваскуларно лечение при периферна артериална болест на долните крайници. Д-р Самарджиев и д-р Никола Колев са част от организационния комитет на научния форум “Дни на аортата”, който се проведе между 14 до 16 февруари във ВМА и събра светила в аортната хирургия. Освен лекционната част, участниците във форума имаха възможност да наблюдават на живо високоспециализирани оперативни процедури, извършени лично от организаторите на събитието. С д-р Самарджиев разговаряме след научната конференция.
Д-р Тодор Самарджиев
Какви поуки и изводи остави за българската медицина този форум у всички вас?
Като поуки можем да си изведем, че има млади и ангажирани доктори, които имат желание да се развиват и да извършват съвременна медицина и това събитие точно това показа, че искаме да гоним съвременните тенденции и да настигаме най-добрите европейски държави, които се занимават със съдови заболявания и съответно и ние да представиме същите резултати.

Кое беше уникалното освен мултидисциплинарността?
Това е уникално за нашата държава, защото през годините, може би заради структурата на нашата здравна система, се получава разделение между отделните специалности. Хората спират да мислят, че даден пациент е болен като цяло и трябва да разглеждаме всичките заболявания заедно, а не едно по едно и всеки да решава само неговия проблем. Аортата например - тя е разделена анатомично на различни части, но на практика е един орган. Това е най-големият кръвоносен съд, за който да мислим като цяло. Уникално за събитието беше, че успяхме да представяме успоредно с научната сесия и няколко операции на живо. Това не бяха прости операции, не се правят всеки ден. Такива операции се правят само на 2,3 места в държавата. Това предизвика интерес сред по-младите колеги и тези, които искат да се развиват.
Снимка: д-р Тодор Самарджиев, проф. Никола Владов, началник на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология, д-р Никола Колев
Голям акцент беше поставен на безкръвността на операциите. В какво се изразява тя, за да разберат пациентите?
Безкръвна операция на кръвоносен съд няма, дори едно убождане е съпроводено с малко изтичане на кръв. Но е безкръвна спрямо една класическа конвенционална отворена хирургия. Изразява се в минимални достъпи, минимални разрези. Кръвта – един продукт без цена, който е много необходим за осъществяването на една успешна операция и в този случай кръвозагубата се свежда до абсолютния минимум. С новите технологии и развитието на ендоваскуларната хирургия постигаме точно това.

Доказахте, че има апаратура на световно ниво. Има ли достатъчно подготвени кадри или пък надеждата те да бъдат обучени?
Апаратурата в няколко големи центъра в България е наистина на световно ниво. Последни модели ангеографи, рентгенова апаратура. Имаме всичко у нас. Проблемът е в доставката на консумативи. Най-добрите протези, стентове, те за жалост не са достъпни на този етап в България. Имаме ограничен набор от продукти, които можем да използваме, но въпреки това се справяме с дадените проблеми. Наистина обучените кадри за държавата ни са малко. Но в последните години тенденциите са точно за развитие на този тип безкръвни операции. Млади колеги ходят на научни форуми в чужбина, правят контакт с колеги от чужбина, които винаги са ни подавали ръка, както бе и в случая с нашия конгрес. Обучението предстои – в следващите между 5 и 10 години ще има напълно обучена система, с млади колеги, които да функционират на 100%.
Снимка: Форум "Дни на аортата", пресцентър ВМА
Завършвам с една важна тема – профилактиката. Какво е вашето послание към всички потенциални пациенти, каквито сме всички ние?
Всеки човек над 50-годишна възраст, който употребява алкохол дори не всеки ден и всеки, който е пушач ... да си правят просто профилактични прегледи веднъж годишно. Да посетят кардиолог, гастроентеролог и съдов хирург. Много лесно е тези заболявания да се хванат с просто ехографско изследване, което да спести във времето много сериозни усложнения при едно неглижиране на дадено заболяване.