“Има случаи на астма в детските години, които може в пубертета да отслабнат, или пък да отшумят съвсем. При някои хора обаче около 30-40-годишна възраст може да се върнат симптомите отново”. Това каза в “Дарик кафе” по Дарик радио алергологът д-р Денислава Недева. 

Астма - симптоми, класификация, причинители

Няма официална статистика от последните години колко са болните от астма. Чуват се числа като 200-400 хиляди в България, но реално около 50-60 0000 според НЗОК са хората, които прибягват до инхалатори официално.

Какво е астма и как се диагностицира?

Астмата в началото се е разделяла на алергична и неалергична, напоследък обаче се концепциите кое предизвиква астмата се разделят. Всичко е на база имунология така или иначе, уточни д-р Недева.

Има 4 основни симптома:

  1. Недостиг на въздух (което е най-дразнещият симптом);
  2. Свиркащото дишане;
  3. Стягане в гърдите;
  4. Кашлица.

Употреба на орални кортикостероиди при бронхиална астма

Ако астмата не се лекува, може да стигне до тежка. “Но повечето пациенти успяваме да ги лекуваме с инхалатори. При част от пациентите, дори да бъдат лекувани, в един момент нещата не се получават и те се налага да прибегнат до кортикостероиди, които са с много странични ефекти. За нас това е знак, че тези пациенти трябва да бъдат огледани повече и да отидем към друга терапия, а именно - моноклонални антитела за лечение на астма”, обясни още алергологът.

Подробностите - във видеото!  

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм