Астмата е хронично, възпалително заболяване, което може да бъде сериозно, дори животозастрашаващо. Астмата не може да се излекува, но добрата новина е, че с назначено от вашия лекар подходящо лечение, вие или вашият любим човек с астма можете да живеете пълноценен живот. Ходът на заболяването може да варира от периоди на ремисия (липса на симптоми), до периоди на влошаване (обостряне, екзацербация). При наличие на симптоми като хрипове, свиркащи звуци при дишане и др., е необходимо да посетите специалист за консултация. Лечението на астма най-често включва използване на инхалаторна терапия-инхалаторни кортикостероиди (ICS) самостоятелно или в комбинация с дългодействащи бета-агонисти (LABAs). Понякога е необходимо и прилагането на т.нар. спасителен (облекчаващ симптомите) инхалатор. Когато употребата на такъв инхалатор е честа, е необходимо да се консултирате с лекуващия ви лекар, тъй като настоящата ви терапия е възможно да не е достатъчна, за да поддържа астмата в контрол.

Астма - симптоми, класификация, причинители

Ако имате инхалатор за поддържащо (ежедневно) лечение, трябва да го прилагат дори при отсъствие/липса на симптоми, с цел поддържане на заболяването в контрол. Винаги използвайте назначената ви терапия точно така, както ви е предписал лекарят. Колкото повече знаете за астмата, толкова по-добре вие и вашите близки, можете да контролирате своя живот, въпреки това заболяване, като се радвате на всеки ден и поддържате високо качество на живот. Полезна информация за състоянието може да откриете и на azcare.bg.

Как моят лекар може да диагностицира бронхиалната астма?

Говорете с лекаря си, ако вие или вашето дете имате симптоми на астма. Споделете му, ако знаете за нещо, което ви излага на риск от астма. Може да се наложи да посетите екип от специалисти.

Диагностични изследвания

Може да се нуждаете от следните тестове, с цел изясняване дали симптомите ви са причинени от астма:

Спирометрия

Спирометрията е стандартно изследване, което се използва за оценка на функциите на белите дробове при дишане. Тестът измерва въздушния поток при влизането и излизането от белите дробове.

По време на теста специалист ще ви помоли да поемете дълбоко дъх. След това ще издухате въздуха възможно най-силно в тръба, свързана с малка машина, наречена спирометър. Вашият лекар може да ви накара да приемете лекарство, което помага на дихателните пътища да се разширят (бронходилататор) и след това отново да издухате в тръбата. След това медицинското лице ще сравни вашите резултати от теста преди и след приема на бронходилататора. Някои хора се чувстват замаяни или уморени от необходимото усилие за дишане.

Бронхопровокационни тестове 

Тези тестове измерват как дихателните ви пътища реагират, когато вдишвате определени вещества във въздуха. По време на този тест вдишвате алергени или лекарства, които могат да стеснят дихателните ви пътища. Колко бързо се движи въздухът, когато вдишвате и издишвате, се измерва преди и след теста.

Тестове за пиков експираторен поток (PEF)

PEF тестовете измерват колко бързо можете да издухате въздух, като използвате максимално усилие. Този тест може да се направи по време на спирометрия или с малко ръчно устройство.

Фракционни тестове за издишан азотен оксид (FeNO)

Фракционните тестове за издишан азотен оксид (FeNO) измерват колко азотен оксид има в издишания от вас въздух. Високите нива на азотен оксид може да означават, че дихателните пътища в белите дробове са възпалени, което може да затрудни дишането. За този тест ще издишате в тръба, която е свързана към преносимото устройство. Изисква стабилно дишане и има малко или никакви рискове. Извършва се при възрастни и деца на 5 и повече години.

Кожни или кръвни тестове за алергия

Тези тестове могат да дадат яснота на вашия лекар кои алергени могат да предизвикват реакция в тялото ви, когато сте около тези вещества. Такива например могат да са акарите в домашната прах, полени, тревни и дървесни видове и т.н. Вашият лекар може да направи тези тестове, ако имате анамнеза за алергии. Ако резултатите от този тест са положителни, се касае за алергична (атопична) астма.

Материалът има информативен характер и не е предназначен да замести консултацията с лекар. Материалът се публикува със съдействието на АстраЗенека България.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм