
Близо 8 000 пациенти у нас страдат от тежка форма на бронхиална астма. Близо 230 000 са българите, които страдат от астма, макар и не от тежката ѝ форма. Тези данни бяха представени на пресконференция, с която бе даден старт на информационна кампания „ИзДишайАстмата“.
Астмата е вариабилна болест, чиято диагностика понякога отнема доста време, обясни алергологът от Клиничния център по алергология от УМБАЛ „Александровска“ проф. Мария Стаевска. Проф. Стаевска подчерта, че астмата е проблем в световен мащаб и за съжаление, заболеваемостта нараства в последните години.
Тя обаче каза, че вече има и съвременно биологично лечение. С него се осъществява доста добър контрол над заболяването и се помага на много хора да се лекуват, без да достигат до екстремна употреба на кортикостероиди, което се налага при тежката форма на астмата, обясни проф. Стаевска.
„Именно за тежката астма е биологичната терапия – или таргетираната и персонализирана терапия. Ние имаме всички възможни варианти, които съществуват в света за лечение на тежка астма в България. При съответна преценка при тези пациенти, които не са в достатъчно добър контрол, могат да бъдат приложени. Ние го правим непрекъснато и променяме живота на тези пациенти“, посочи проф. Стаевска.
Биологичната терапия са моноклонални антитела – това са антителата, които отговарят за нашия имунитет, поясни още алергологът.
„Когато ние разберем при астмата – да, тази молекула хронифицира възпалението, както при друга болест е друга молекула – насочваме антитяло срещу нея и тя я унищожава. Това е изключително диференцирано да унищожим точно това, което ни пречи. Страхотна революция. Това ускорява абсолютно съвременните нови лекарства. Защото вече се разбира на коя болест какво е и да направим такова моноклонални антитяло или геантитяло точно към тази молекула. И в момента толкова много терапии има за всякакви имунни болести, включително и за астма. Бъдещето е светло и ми се струва, че имаме много възможности сега, най-вероятно занапред ще имаме още повече възможности“, обясни тя.
С биологичната терапия вече имаме 15-20 години история, допълни проф. Стаевска.
„Едното ни лекарство 1 млн. души го използват в света. Има действително вече огромен опит и липса на някакви притеснителни странични ефекти. Но винаги се проследява. Има специални медицински практики, отдели в Агенцията по лекарствата, които се грижат за това. Много стриктно се следи процеса. За биологичните лекарства човек трябва да помисли и каква е алтернативата. Тези пациенти обикновено са на кортизон. Кортизонът, за който знаем страничните ефекти“, каза още тя.
Цялото интервю с алергологът проф. Мария Стаевска чуйте в прикачения звуков файл.
