Лечението на тежка астма в България е на световно ниво, специалистите също. В това са категорични пред Darik.bg пулмологът д-р Пенка Ценкова от доболничната помощ и алергологът от Александровска болница д-р Симеон Узунов, който е председател на Българското дружество по алергология.
За тежка астма говорим, когато пациентът е на оптимална инхалаторна терапия, но все още продължава да има симптоми.
Teжката астма се диагностицира и лекува от пулмолози и алерголози. Както и при други заболявания, и тук мултидисциплинарният подход, и колаборацията между специалностите са от ключово значение в името на по-добрата грижа за пациентите с тежка астма.
В България има шест специализирани комисии за тежка астма. Една от тях е в клиниката по алергология на Александровската болница. Когато пациент се появи на преглед със съмнение за тежко протичаща неконтролирана астма, специализираната комисия оценява тежестта на заболяването, потвърждава диагнозата и може да даде препоръки за биологично лечение. Добрата новина тук е, че всички биологични терапии за лечение на тежка неконтролирана астма са реимбурсирани от НЗОК, посочи д-р Узунов.
Като пулмолог в доболничната помощ д-р Ценкова има пациенти, които проследява вече над 20 години.
„Аз ги диспансеризирам, което значи, че имат право да идват на контролни прегледи през 4 месеца. В случай, че даден пациент си спазва инхалаторната терапия, има правилна инхалаторната техника, но пак има пристъпи на астмата, тогава вече изследвам биомаркери и ако отговаря на условията за тежка неконтролирана астма, го насочвам към колегите от специализираните комисии за тежка астма,” обясни колаборацията между специалистите д-р Ценкова.
Призивът на алерголози и пулмолози тук е личните лекари да информират пациентите за възможностите за лечение при тежка астма, които съществуват в България. Защото безразборното и често използване на системни кортикостероиди, под формата на таблетки и инжекции, може да бъде и животозастрашаващо, категорични са специалистите.