Чилийците казват "Не" на реформата на Конституцията, желана от президента Габриел Борик и подкрепящото го лявоцентристко мнозинство, която се зароди в социалните бунтове, започнали през 2019 година, чиято рожба е и избирането на самия Борик през март миналата година, предаде RaiNews.

Поражението на Борис е впечатляващо - повече от 60% от избирателите предпочитат да запазят старата конституция, която датира от 1980 година и е наложена от тогавашния диктатор Аугусто Пиночет.

Хиляди чилийци демонстрираха за оставка на консервативния президент Пинера

Протестите бяха предизвикани преди всичко от "въпроса за коренното население". Коренните жители представляват 13% от 19-милионното население на Чили и Чили, заедно с Уругвай, е единствената страна в Южна Америка, която не ги споменава в Конституцията.

Проектът за реформа, който вече е прекратен, запазва 17 от 155-те места за местните жители и им признава нови права, като се започне с определянето на Чили като "многонационална" държава. Друг от най-трудните въпроси беше признаването на местна съдебна система, която да е паралелна на националната.

Последната отличителна черта е въпросът за равенството между половете - тема, скъпа на първото Учредително събрание с равен брой жени и мъже. Това, на което са посветени 35 члена, е гарантирано във всяка сфера. Наред с иновативните аспекти като определението за "солидарна демокрация", "правото на грижи" и "правото на аборт".

Задържаха 17 членове на Конгреса, участвали в митинг за правото на аборт

Макар че след приемането на Конституцията от 1980 година тя претърпява няколко реформи, тя запазва стигмата си, че е въведена по време на диктатура.

Гласуването в неделя беше третото в рамките на само две години, когато чилийците гласуваха на референдум, след като вече избраха да преработят конституцията и след това избраха представители, които да го направят.

Чилийската пустиня Атакама е най-мръсното място на земята

Поддръжниците на новата конституция твърдят, че тя ще стимулира промяната в страна, белязана от социално и етническо напрежение, силно класово осъзнато общество, в което изключителната корпоративна свобода е довела до опустошаване на околната среда, и много висок дял на бедните и маргинализираните хора.

Президентът на Чили Габриел Борик свиква лидерите на всички политически партии - както на управляващите, така и на опозицията - на среща в двореца "Монеда", за да "създадат пространство за междусекторен диалог", независимо дали на току-що приключилия конституционен референдум е надделял вотът "не".

Референдум за нова конституция в Чили

Пренаписването на Конституцията обаче не трябва да спира. Самият президент Борик повтори, че при всички случаи ще бъде зачетена волята на 82% от чилийците, които гласуваха за промяна на Конституцията през 2020 г. Ако този текст не бъде одобрен, ще трябва да се напише друг.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм