Народното събрание окончателно прие промените в Конституцията, а измененията могат да бъдат разделени на две основни групи. Първата касае съдебната система и ограничаването на правомощията на главния прокурор. Втората отново е свързана с намаляване на правомощия – този път на президента и по-конкретно властта, която той има по отношение на назначаването на служебни кабинети.
И докато управляващото мнозинство определи днешния ден като исторически и истинско начало на съдебната реформа, опозиционните парламентарни партии и президента Румен Радев заявиха категорично, че ще сезират Конституционния съд.
На този фон се оказва, че има основания част от текстовете да бъдат обявени за противоконституционни и респективно да бъдат отменени. Според конституционалиста Орлин Колев това са именно промените, които ограничават правомощията на президента по отношение на служебното правителство
“Цялата конструкция с ограничаването на правомощията на президента е твърде рискова и спорна с оглед на това дали може да бъде осъществена от Обикновено народно събрание. Правомощията на президента са му предоставени от Великото народно събрание през 1991 г. и то се е произнесло като учредителна власт. От тук насетне Обикновеното народно събрание не може да променя правомощията на конституционно уреден орган, защото ще наруши баланса между органите”
Проблем може да има и с конкретното изброяване на кръга лица, от които президентът ще може да избира служебен премиер.
„Изброяването на субектите измежду които президента може да реализира своя избор за служебен министър-председател, ми прилича много на Търновската конституция, където бяха уредени изчерпателно министерствата, които монарха като титуляр на изпълнителната власт е следвало да състави. Изчерпателното изброяване на министерствата е ограничавало властта на монарха, което е довело до суспендиране на Търновската конституция. В този смисъл изчерпателното изброяване на субектите, които евентуално биха могли да заемат министър-председателския пост при служебни правителства също ще ограничи правомощията на президента”
Ако Конституционният съд отхвърли тези разпоредби ще се създаде правен вакуум в законодателството по отношение на служебните кабинети, а процедурата за промяната на Конституцията ще трябва да бъде извървяна отново.
„Много е рисковано от създаване на едно допълнително напрежение и една правна несигурност. Защото Конституционният съд не възстановява предишното положение, когато установи противоконституционност. Тогава се получава една незапълнена сфера, която законодателя би следвало да оправи. Ако се окаже така, че текстовете, с които внасят изменения в института на служебното правителство, бъдат обявени за противоконституционни, пожелавам на тази легислатура на парламента да изкара пълния си мандат, защото в противен случай, ще бъдем изправени пред конституционна криза, да не говоря и за извънредно положение. Защото няма да има текст, който да ни каже как следва да се приложи института на служебното правителство”
Колев уточни, че редакциите на текстовете между първо и второ четене в голяма степен са изчистили другите проблеми, които крият риск да бъдат отхвърлени от Конституционния съд.
Остава въпросът колко ефективни ще бъдат промените и дали ще постигнат търсения ефект на независима съдебна власт, която действа бързо и справедливо и едновременно с това тази независимост не води до капсулиране и отделяне. Според Колев обаче прекаленото орязване на правомощията на прокуратурата няма да е в полза на сигурността и защитата на гражданите и обществото.
Ефектът от промените в Конституцията по отношение на съдебната реформа ще зависи най-вече от измененията, които ще бъдат направени в закона за съдебната власт, защото новите текстове в Конституцията дават базата, върху която да бъде осъществена съдебната реформа, но заедно с това отварят възможностите тя да бъде опорочена в зависимост от интересите на парламентарните сили.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Йотова: Промените в Конституцията се обърнаха срещу собствените си създатели
- За втори път президентът сезира КС за промените в Конституцията
- Обществено обсъждане на жителите на Асеновград за новото разписание на влаковете
- Биляна Гяурова, БИПИ: Магистратите получиха най-тежката присъда - превърнаха се в чиновници