Промените в Конституцията предизвикаха разнопосочни мнения в парламентарните сили. Делян Пеевски от ДПС определи днешния ден като исторически. Христо Иванов от ПП-ДБ коментира, че промените ще позволят да продължи институционалното разграждане на корупционния модел.

От опозицията се обединиха около мнението, че приетите изменения са противоконституционни и предават националните интереси. "Възраждане", БСП и ИТН заявиха категорично, че ще оспорят текстовете в Конституционния съд.

Управляващото мнозинство се поздрави с промяната на Конституцията, докато опозицията се закани да обжалва промените в Конституционния съд. Председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски определи днешния ден като исторически.

Христо Иванов от ПП-ДБ коментира, че това е истинското начало на съдебната реформа.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов беше лаконичен.

"Новите текстове в Конституцията не са промяна, а подмяна", каза Корнелия Нинова.

От "Има такъв народ" и "Възраждане" уточниха, че подготвят съвместна жалба до Конституционния съд и вече имат необходимите подписи.

Костадин Костадинов от "Възраждане" определи конституционните промени като опит за покушение срещу държавата.

"Президентът обаче няма право да наложи вето върху промените в Конституцията", обясниха за Дарик конституционалисти. И причините за това са две – промените в основния закон не се обнародват от президента, а от председателя на Народното събрание.

Освен това тъй като държавния глава има право на законодателна инициатива за промяна на Конституцията, няма правомощия да налага вето върху изменения в нея. Все пак президентът може да оспори текстовете, като сезира Конституционния съд. 

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм