Бившият президент на САЩ Джими Картър ще прекрати лечението си и ще се прибере у доба си в Джорджия, за да получи хоспис грижи, съобщи фондацията му в събота, пишат от БиБиСи.
От Центъра "Картър" съобщиха, че президентът Картър е решил "да прекара оставащото му време у дома със семейството си", но не казаха какво е наложило това решение.
Експерт по турска политика: Земетресението в Турция може да бетонира властта на Ердоган
98-годишният Картър напоследък страдаше от здравословни проблеми, включително меланом, който се разпространи в черния му дроб и мозъка.
Той е най-възрастният жив лидер на страната и е заемал този пост един мандат през 1977-1981 г.
По време на президентския си мандат Картър се сблъска с редица предизвикателства във външната политика и беше победен в битката за преизбиране от Роналд Рейгън.
"Той има пълната подкрепа на семейството си и на медицинския си екип. Семейство Картър моли за уединение през това време и е благодарно за загрижеността, проявена от многобройните му почитатели", се казва в изявление на Центъра "Картър" в събота.
Машините идват и ще изядат работата ви. Заплахата от изкуствения интелект е вече тук
Неизлечимо болните пациенти могат да потърсят грижи в хоспис, вместо да преминат през по-нататъшно медицинско лечение. Приоритетът не е да се осигури по-нататъшно лечение, а да се осигури комфорт в края на живота на пациента.
Внукът на Джими Картър, Джейсън Картър, бивш сенатор от щата Джорджия, написа в Туитър, че е посетил "и двамата ми баби и дядовци вчера".
"Те са в мир и - както винаги - домът им е пълен с любов. Благодаря на всички за милите думи", каза той.
През 2021 г. Картър и съпругата му Розлин отпразнуваха 75-ата годишнина от сватбата си. Те имат четири деца.
Атанас Радев за darik.bg: БСП може да е „златният пръст“, който да реши бъдещата коалиция
Роден в Джорджия през 1924 г., г-н Картър влиза в политиката през 60-те години на ХХ век, когато е избран за щатски сенатор, а през 1971 г. става губернатор на щата.
Пет години по-късно той побеждава действащия президент републиканец Джералд Форд и става 39-ия главнокомандващ на САЩ.
Но проблемите на Картър като президент бързо се натрупват.
В страната петролната криза довежда до висока инфлация и безработица и той се бори да убеди американците да приемат необходимите мерки за икономии.
Връхна точка в годините на Картър е подписването на Споразумението от Кемп Дейвид през 1978 г., с което Египет официално признава държавата Израел. Подписва и договор, с който Панама си връща контрола над Панамския канал.
През 1979 г. обаче последният шах на Иран е свален и в резултат на това 66 американци са взети за заложници в Техеран. В отговор Картър прекъсва дипломатическите отношения с Иран и въвежда търговско ембарго.
2022 година: Прелюдия към новия световен ред
Обществеността обаче не вярва, че той е достатъчно твърд и популярността му спада, тъй като американските заложници са държани 444 дни. Рейтингът му се срива още повече, след като опитът за спасяване на заложниците се проваля и осем американски военни са убити.
Тогава Иран отлага освобождаването на заложниците до полагането на клетва от Роналд Рейгън.
След напускането на Белия дом Картър продължава да работи активно, като извършва хуманитарна дейност в своя Център "Картър".
Той ръководи делегация, която се опитва да убеди военните лидери в Хаити да предадат властта през 1994 г. и посредничи за прекратяване на огъня в Босна, което спомага за проправянето на пътя към бъдещия мирен договор там.
Впоследствие придобива международна известност с работата си за насърчаване на правата на човека, като през 2002 г. получава Нобелова награда за мир.
Заедно с Нелсън Мандела основава "Старейшините" - група от световни лидери, които се ангажират да работят за мира и правата на човека.
Той също така пътува много - до началото на 90-те си години - и участва в ежегодни пътувания за строеж на домове с благотворителната организация Habitat for Humanity.
“Загуба на легитимност на властта”: Каква беше турбулентната вътрешна политика през 2022?
През последните години бившият президент се бореше и с множество здравословни проблеми. През август 2015 г. на Картър беше отстранено малко раково образувание от черния му дроб.
През следващата година той обяви, че няма нужда от по-нататъшно лечение, тъй като експериментално лекарство е премахнало всякакви признаци на рак.
Той често е демонстрирал поразително спокойствие, когато се е справял със здравословните си предизвикателства.
"Напълно спокоен съм за всичко, което ще се случи", казва той през 2015 г. "Изживях вълнуващо, приключенско и удовлетворяващо съществуване."
Картър отпразнува последния си рожден ден през октомври в Плейнс, малкото градче в Джорджия, където той и съпругата му са родени между Първата световна война и Голямата депресия и където се връщат, когато напуска поста си.
Играта “искал, но не успял” преди изборите, или защо крахът на парламента е победа за всички
Множество високопоставени американски политици - сред които лидерът на демократите в Сената Чък Шумър, губернаторът на Ню Йорк Кати Хочул и сенаторът от Джорджия Рафаел Уорнок - изразиха мислите и молитвите си към семейството на Картър, след като новината бе разпространена в събота вечерта.
"В този деликатен момент на преход Бог със сигурност върви с него", написа в Туитър сенатор Уорнок. "Нека той, Розалин и цялото семейство Картър бъдат утешавани с този мир и заобиколени от нашата любов и молитви."
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts