- Слуховете от Брюксел са, че най-вероятно Захариева ще бъде избрана за български еврокомисар
- Работата на новата ЕК ще стартира през ноември
- Досега страната ни е изпращала само жени
- Фон дер Лайен още се бори за полов паритет
Последните новини от Брюксел, които хвърлят светлина върху състава на новата Европейска комисия са, че в нея ще има най-малко 10 жени. От общо 27 комисари, в това число избраната със сигурност за дипломат номер 1 на Общността - естонката Кая Калас. Тази обещана от Урсула фон дер Лайен бройка на дамите от екипа ѝ, води на мисълта, че по-вероятният кандидат от България е Екатерина Захариева (ГЕРБ), а не издигнатият от ПП-ДБ Юлиян Попов.
Вече стана ясно, че фон дер Лайен е разговаряла с двамата ни кандидати. Стана ясно и че София единствена от 27-те изпълни условието на председателя на ЕК да бъдат посочени двама души – един мъж и една жена. Дали страната ни ще бъде поощрена, че е послушала заръката и ще получи по-желан ресор, още не е ясно.
Снимка: ЕК в Брюксел, Getty Images
Слуховете засега са, че нашата страна ще поеме регионалната политика. Това включва политиката на сближаване и подкрепата за регионите. Досега нашият еврокомисар отговаряше за иновациите и дигитализацията, което се смяташе за едно сравнително по-малко значимо портфолио. Ако в действителност поемем регионалната политика обаче, това би се смятало за успех.
Снимка: ЕК в Брюксел, Getty Images
Но защо е важно кой ще бъде български еврокомисар и какъв ресор ще поеме?
Европейската комисия е изпълнителната власт на Европейския съюз – „правителството“. То се ръководи от председател (премиер) и еврокомисари (министри). За да има баланс в състава, всяка държава излъчва по един комисар. Въпреки стремежа към паритет обаче, някои страни получават по-ключови портфолиа, като бюджет, правосъдие и икономика например, докато към други има по-нисък интерес като международни партньорства и управление при кризи (вторият се управляваше от българския комисар Кристалина Георгиева от 2010 до 2014 г.).
снимка: Кристалина Георгиева, архив
Еврокомисарят е лицето и гласът на дадена държава в Комисията. Той работи в продължение на 5 години, управлява милиони евросредства, комуникира пряко с председателя и останалите членове на колегиума.
Действията на еврокомисаря в Брюксел остават някак мъгляви за българина у нас, докато не стане така, че тези действия не дискредитират страната ни пред Европа. Показателен пример за това беше изслушването в ресорнатакомисия в ЕП през 2009 г. на номинираната от ГЕРБ Румяна Желева, която смая евродепутатите с лоши езикови умения и хаотична аргументация.
Снимка: Румяна Желева, архив
Ето защо е важно въпросният човек да си е „написал домашното“, да се опре на сериозен бекграунд и да е познат в средите в Брюксел. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов вече заяви, че Захариева била точно такава. Тя е и представител на най-голямото европейско семейство - ЕНП, което спечели изборите през юни, което е и друга червена точка в полето на Захариева. Тя е и жена – условие, на което Фон дер Лайен държи много.
Важно е да се отбележи обаче, че еврокомисарите подписват документ, с който се задължават да не следват никакви национални приоритети, особено на страните, от които са излъчени, а да служат на Европейския съюз. Затова и еврокомисарят се оказва в трудна позиция – едновременно да представя страната си, но и да служи на ЕС.
Кои са досегашните ни комисари?
Досега нашата страна е изпращала само жени:
- Меглена Кунева – 2007-2009 с ресор "Защита на потребителите"
- Кристалина Георгиева – 2010 – 2016 с ресори "Реакция при кризи"; "Бюджет и човешки ресурси"
- Мария Габриел – 2017-2023 – с ресори "Цифова икономика"; "Иновации, култура и младеж"
- Илиана Иванова – 2023-2024 – с ресор "Иновации, култура и младеж"
Меглена Кунева, снимка Дарик, архив
Мария Габриел, снимка: ЕК
Илиана Иванова, снимка: ЕК
През годините обратната връзка за работата на нашите дами, поне по това, което политиците ни съобщаваха чрез родните медии, е била положителна.
Резултатите на Кристалина Георгиева доказано бяха признати в Брюксел, след като тя първо работи в екипа на Жозе-Мануел Барозо, а след това и в този на Жан-Клод Юнкер. Мария Габриел също беше сред високо оценените от Фон дер Лайен комисари, а когато тя напусна колегиума, за да влезе в кабинета на сглобката, германката се изказа ласкаво за постигнатото от българката.
снимка: европейското знаме, Getty Images
Ако в действителност Екатерина Захариева се окаже изборът на Урсула фон дер Лайен за еврокомисар от България, това ще означава още една дама от партията на Бойко Борисов на върха в Брюксел след Георгиева, Габриел и Иванова.