Към вече започналия разговор с Явор Сидеров в студиото по телефона се присъедини и Димитър Бечев, старши сътрудник към Атлантическия съвет (САЩ) и преподавател в Оксфорд. Към него водещата Мария Черешева отправи въпрос за ситуацията в Украйна и дали скоро се очаква мир.

“Не мисля, че ще има мирен процес в обозримо бъдеще”, заяви той. И двете страни готвят офанзиви напролет според него. Той допълни, че нито едната от двете страни в момента не може да се съгласи на мир. Според него Украйна може да се опита да прекъсне сухопътния коридор към Крим. В същото време Русия набира скорост с мобилизацията и отстъплението не би било опция за тях. Оттук не произтича нищо, което да говори за възможни преговори. Според него в Украйна имат и опасения, че примирие или преговорен процес в момента биха дали възможност на Русия да се подсили и да реорганизира офанзивата си.

2022 година: Прелюдия към новия световен ред

Водещата насочи разговора към вътрешната ситуация в Русия с въпрос дали гостът смята, че критиките от страна на руското общество може да доведат до някакво пропукване в руската власт.

“В едно авторитарно и непрозрачно общество такива прогнози са невъзможни”, отвърна гостът. На ниво елит не се знае какво се случва, а интерпретацията на данните е почти невъзможна заради вътрешните филтри на информация. В момента, в който все повече жертви започнат да се връщат в Русия, най-вероятно ще има пропукване, но то едва ли ще е директно към Путин. Недоволството се насочва основно към Шойгу и Герасимов, но не и към президента. 

Бечев допълни, че предположението сред експертната общност е, че войната ще продължи със същия интензитет. Путин дава подобни заявки, а и в Украйна не се виждат намерения за отстъпления, допълни той.

Възможно ли е падналите ракети в Полша да бъдат прелюдия към сблъсък между Русия и НАТО?

Разговорът се обърна в посока Турция, след като водещата попита за коментар относно президентските избори в Турция и как ще повлияят върху авторитарната власт на Ердоган.

Експертът посочи 3 фактора, които способстват за победата на Ердоган в предстоящите избори. Първо, държавата и целият й ресурс работи в полза на настоящия президент. Медиите също са овладяни от вътрешните олигархични кръгове, които са в полза на Ердоган. На второ място - в момента турските власти започнаха много мощна фискална програма, която е насочена към граждани с ниски доходи. Това развързване на кесията няма как да не натежи на везните, обясни Бечев. Не на последно място - опозицията все още не е излъчила собствена кандидатура, което подкопава доверието и намалява възможностите на бъдещия противник на Ердоган.

„Булгаргаз“ подписва споразумение за достъп до терминалите за втечнен газ на Турция

“Доколко темата с бежанците в Турция има решаваща роля в турските избори”, попита Черешева. Другият гост в студиото Явор Сидеров обясни, че не вижда тази тема като ключов фактор за предстоящите резултати от изборите. Той отбеляза, че по-скоро темата с мигрантите има отношение към комуникацията с ЕС, но не и на вътрешно ниво. "Мигрантите са политически лост в ръцете на Ердоган за комуникация с съюза", допълни той.

В контекста на започнатата тема за отношенията ЕС - Турция Бечев обясни, че което и правителство да е на власт в България едва ли би могло да си позволи да говори твърдо срещу Турция. България има не малко двойни граждани, а и има сериозен икономически интерес там. България и Турция са взаимозависими, което значи, че в бъдещи дискусии в ЕС, какво ще се прави с Турция, то България ще е на страната на “гълъбите”, а не на “ястребите”. В тази насока до България с голяма вероятност ще застане и Германия.

“Загуба на легитимност на властта”: Каква беше турбулентната вътрешна политика през 2022?

За финал на разговора гостите бяха помолени да коментират вътрешната политика и динамиката на процесите през последните години.

Бечев отбеляза, че голям интерес от тази невъзможност за съставяне на редовно правителство има президента Радев, който концентрира все повече власт в институцията си. Бечев смята, че дори и да се формира правителство, то едва ли ще оцелее на местните избори

Според госта нещото, което е важно за идната година, без значение дали правителството е редовно, или контролирано от Радев, е да се работи за влизане в еврозоната. Вижда се как популистките партии вече се възползват, но това е въпрос от национално значение и през новата година партиите трябва да се обединят около това нещо, допълва той. Това е въпрос от национално значение и трябва да бъде разрешено до началото на 2024 година. 

Според Явор Сидеров за вътрешната ни политика седи с неотменна сила въпросът каква икономика иска България. Какъв тип инвестиции търси? Той не вижда изградена стратегическа рамка по тази тема. Успоредно с това, Сидеров не вижда и противостоенето на антиевро реторика. Той смята, че цялата политическа класа трябва да се обедини около консенсус по тази тема, тъй като това е ключова тема.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм