Има ли шансове за правителство с този или третия мандат? На този въпрос и още много други отговори политологът Явор Сидеров в предаването "Кой говори" по Дарик радио. 

Президентът връчва втория мандат

"Има голяма разлика между този и третия мандат. С втория мандат не смятам, че има шанс да се случи каквото и да било. Не мисля, че "Продължаваме промяната" ще успеят да мобилизират каквато и да е подкрепа за съставяне на правителство. Не казвам, че шансовете в третия кръг са огромни, но при всички положения, ако нещо се случи, то ще се случи в третия мандат. Това е безкраен цикъл на политическа агония. Ако нещо се случи в третия мандат, то би било по линия на някакво програмно правителство, отново със срок на годност. Двете големи цели - влизането в Шенген и влизането в еврозоната заминаха", заяви политологът.

Антони Герасимов пред Дарик: По-консолидиран Запад през последните 30 години не сме виждали

Кои трябва да са целите, които едно правителство трябва да преследва, така че страната ни да изплува от безизходицата?

"Аз имам едно интересно наблюдение и то не е само мое. То е по отношение на начина, по който кризите през които минахме в последните две - три години разслоиха нещата в България, така че политическият живот като че ли се капсулира, а всичко останало тече в обичайното си русло. Имаме и положителни сигнали - растежът на БВП е едно на ръка. Миналата година са отворени над 20 нови предприятия в най-различни отрасли на индустрията - промишленост, електроника, машиностроене, автомобилна индустрия, енергетика, хранителна промишленост. България печели от охлаждането на отношенията между САЩ и Китай. Имаме едно икономическо развитие, което си върви абсолютно независимо от политиката", коментира Сидеров.

“Загуба на легитимност на властта”: Каква беше турбулентната вътрешна политика през 2022?

"Много скоро политиците ще се окажат излишни. Затова е време за много бърз "реалити чек" на политиците в България, които да помислят сериозно къде и как се вписват в построението на българския бит, защото на този етап не се вписват", заяви експертът. 

Задава ли се на хоризонта нов месия?

"Нов месия трудно ще се яви. Това, което виждаме в момента, са последствия от многогодишните проблеми на предишния месия. Да не реши някой от действащите политици, че това е един удобен момент за солова изява, защото това няма да е добро решение. Не мисля, че има някаква реална опасност за коалициионния ред в страната, защото не виждам никой играч, който да може с едно решително действие да прекрати тази криза. Това, от което се опасявам, е бавното и постепенно изпиляване на нервите и търпението на хората", добави той.

Българските депутати определиха като „трудна“ отиващата си 2022 година

"Ако от една страта облекчаването на бизнеса, например, подейства благотворно и бизнесите имат различна разлика и в растежа, и в показателите, то по никъкъв начин не може да се каже, че това облекчаване действа добре на политиката и на обществения живот", категоричен е Сидеров.

При една рецесия в Европа какви биха били последиците в България?

"Точно затова има нужда от ефективна политика и да се формира управление, което е стабилно, което е обърнато към интересите на хората и към предизвикателствата, които идват отвън. Ние сме отворена икономика, която не може да разчита на вътрешен пазар, а основно на износ. Така, както има опасности обаче, има и възможности от това, което идва. България ударно се реиндустриализира. Ако има глобална рецесия обаче, тези пазари се изпаряват, но има възможост за привличане на инвеститори и технологичен растеж. Тези неща не намират място в новините", каза политологът.

ПП започна среща в търсене на общи приоритети с БСП, ДБ и „Български възход“

Бившият гръцки финансов министър Янис Варуфакис говори за възстаняването на Украйна, но в този процес Европа няма да бъде толкова силна по неговите думи. Ето как Сидеров прогнозира възстановяването на Украйна

"Опасявам се, че възстановяването на Украйна е процес във времето. Говорим за възстановяване, когато Русия не се свени да удря инфраструктира и да унищожава. Пълноценното възстановяване може да се случи, коато напълно се премахнат атаките от Русия. Войната ще продължи във времето, не доближаваме края й. Трудно е да говорим за възстановяване. Това е в полето на едно бъдеще. Възстановяването на Украйна е въпрос до голяма степен на изборите, които ще направи украинското ръководство след края на войната и дали Украйна ще бъде приета в Европейския съюз. Ако бъде приета, тежестта на възстановяването й, ще падне в голямата си част върху ЕС. Ако не стане част от ЕС, тогава САЩ ще изиграе голяма роля", категоричен е той.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм