Запорожката атомна централа е най-голямата в Украйна и в цяла Европа. Атомните централи са потенциален риск, защото те не са строени, за да отстоят на военно нападение. Това коментира в ефира на Дарик Меглена Антонова, програмен директор на „Грийнпийс" - България.

„Това, което до момента знаем е, че за щастие засега в централата в Запорожие няма засегната инфраструктура, която да е директно свързана с реактор на централата или с хранилищата, в които се съхраняват обработено ядрено гориво. Те са най-сериозните инсталации, които могат да прличинят по някакъв начин замърсяване“, обясни тя в предаването на Дарик „РеАктивно“.

Украйна е доста силно зависима от този вид енергия и това представлява сериозен риск, коментира Антонова. Като напомни, че страната има 15 атомни реактора, като в Запорожката атомна централа са 6 от реакторите. Тя е най-голямата ядрена централа в цяла Европа.

По думите на Меглена Антонова над 50 процента от цялото производство на електроенергия в Украйна, идва от атомни централи.

„Това означава, че на всяко място където те се намират, това е потенциален риск. Защото тези инсталации не са строени, за да отстоят военно нападение директно върху тях. А знаем, че в такава ситуация това е много рисково – ако се случи пожар на някоя от инсталациите, където се съхранява гориво или близо до реактор, това може да има много сериозни последствия“, заяви още програмният директор в „Грийнпийс" - България.

Меглена Антонова напомни, че риск представлява дори прекъсване на електроснабдяването, както се е случило и във Фукушима. Защото това са инсталации, които непрекъснато имат нужда от доставяне на енергия, която да поддържа охладителните системи.

„Освен всичко друго тези инсталации са управлявани от хората, те няма как да работят абсолютно независимо. Дори не мога да си представя стреса, на който тези хора са подложени – около тях се водят военни действия, а те трябва да работя“, каза още тя.

Според нея войната в Украйна е добър повод европейските държави и техните лидери да преосмислят енергийната си политика, но не само в политическия смисъл за независимост от доставките на Русия.

„Грийнпийс“ винаги е настоявала колкото може да не зависим от подобни инфраструктури като атомните централи. Защото те представляват риск в мирно време, а по време на военен конфликт могат да причинят много големи щети, напомни Меглена Антонова.

Изкопаемите горива като цяло, заради това, че са ограничено количество и може да се търгува с тях – могат да бъдат причина и са причина за такива военни конфликти, подчерта тя. И призова да се търсят други източници на енергия.

Чуйте целия разговор с Меглена Антонова в предаването "РеАктивно".