Под процент разлика имат двама кандидати за кмет на София, които се борят за второто място, сочи ново проучване на “Алфа Рисърч”, направено по поръчка на bTV. Агенцията прогнозира избирателна активност около 41 на сто

Данните са от експресното проучване за София, проведено в периода 21 – 24 октомври 2023 г. от „Алфа Рисърч“, по поръчка на bTV. Изследването е представително за пълнолетното население с право на глас за местни избори 2023 г. в Столичната община. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Анкетирани са 800 граждани. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю по домовете с таблети и чрез телефонно интервю.

Електоралните нагласи са следните:

Васил Терзиев, кандидат на ПП-ДБ и „Спаси София“ получава 29,8% от гласовете на участвалите в проучването. Борбата за второто място ще бъде между кандидата на ГЕРБ-СДС Антон Хекимян - 21,1% - и кандидата на БСП Ваня Григорова - с 20,2% подкрепа. Следва Деян Николов от “Възраждане” с 10,2%, Вили Лилков от коалиция КОД – 8,3% и Ивайло Вълчев, ИТН – 3,4%.

Какви са изборите на 29 октомври?

На 29 октомври българите в страната ще гласуват на редовни местни избори. Това е вторият вот за годината, след като през април имаше предсрочни парламентарни избори за 49-ото Народно събрание.

Гласуването ще определи кои ще са новите кметове на 265-те общини на страната. Освен тях трябва да бъдат избрани:

  • 35 кметове на райони - 24 в София, 6 в Пловдив и 5 във Варна;
  • 3042 кметове на кметства;
  • 5053 общински съветници.

Избори за кмет на кметство има в населените места, които към датата на обнародване на указа на президента за насрочване на изборите са с население над 100 души с постоянен адрес. Според това условие в 117 села няма да се гласува, а новият кмет на общината ще назначи за срока на мандата кметски наместници.

Какво работи кметът?

Кметът е местен едноличен орган на изпълнителната власт с обща компетентност. Ръководи изпълнителната дейност в рамките на общината.

Кметът е орган на изпълнителната власт, а не на местното самоуправление (Общинския съвет), олицетворение на принципа на децентрализацията – прехвърляне на правомощия от центъра към органите по места по силата на закон. Нарича се още градоначалник.

В България статутът, функциите и процедурата за избиране на кметове се определят от Конституцията на Република България, Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА), Закон за администрацията (ЗА) и Изборния кодекс (ИК). В страната има:

Кметове на общини – кметът на общината е кмет и на населеното място, което е неин център;

Кметове на кметства - дейността на кмета на кметството се регулира от Закона за местното самоуправление и местната администрация;

Кметове на райони -  районният кмет е подчинен на общинския кмет.

Кметовете, подпомагани от назначената от тях администрация, взимат оперативните решения и осъществяват управлението на общината, кметството, района. Подлежат на контрол от страна на общинския съвет и на съда.

Днес кметовете на столици и големи градове с важно стопанско значение имат голямо влияние в политическия живот, тъй като управляват значителни ресурси. Кметовете ръководят общинската администрация, посредством назначаването на секретар на общината, който е на пряко подчинение на кмета. Освен това кметовете се подпомагат и от заместник-кметове, назначени от тях.

Кметовете се избират от пълнолетните граждани, които са адресно регистрирани в съответната община, кметство, район преди деня на насрочване на изборите.

Изборът на кметове е мажоритарен, като печели кандидатът, получил повече от половината от гласовете. Ако никой от кандидатите не е получил повече от половината от гласовете, се провежда втори тур на изборите (балотаж).

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм