Пореден ден продължава недоволството на миньори и енергетици. Блокирани остават магистрала "Тракия" и Проходът на Републиката. Премиерът Николай Денков заяви, че преговори не се водят с мегафони и през мантинелата. Работещите във въглищните централи обаче настояват териториалните планове на Стара Загора, Кюстендил и Перник, които бяха изпратени на Европейската комисия в събота, когато беше крайният срок, да бъдат изтеглени и преработени с тяхно участие.

Друга тема, която е на дневен ред, е започналата предизборна кампания за местните избори. 

Тези и още теми коментираха в предаването "Кой говори" по Дарик радио Алексей Лазаров, главен редактор на „Капитал“; Жюстин Томс, комуникационен експерт; Любомир Аламанов, комуникационен експерт, и Стояна Георгиева, главен редактор на „Медиапул“.

"След като Хекимян е най-големият критик на ГЕРБ и затова е издигнат от тях, аз очевидно не съм критик на ГЕРБ и не искат да ме издигнат за нищо. Явно трябва да взема някакви мерки", пошегува се Аламанов.

Започна кампанията за местните избори. Наблюдаваме една активизация па отношение на правителството. Какви са вашите наблюдения, как ще се води дебатът?

"Според мен дебатът ще става по-остър от двете страни в коалицията, но това няма да промени фактическото състояние на нещата. Моята прогноза е, че в седмиците след изборите ще се оформят подобни на коалицията на национално ниво, коалиции на местно ниво в общинските съвети, особено на големите градове. Това не е най-добрата новина за хората, които очакват някаква голяма промяна в тези градове. Между тези събития има нещо общо. Всички те са конфликт между минало и бъдеще. България е затънала на едно място, защото има една малка група хора, които се опитват да дърпат страната напред, и една огромна група хора, които ги спъват и ги дърпат назад", заяви Лазаров. 

"Така е и в случая с миньорите. Ситуацията с протестите е едно към едно идентична с Великобритания през 80-те години по времето на Маргарет Тачър. Ние сме 45 години назад от Великобриятния и водим разговор, който е доказано, че е излишно да се води. Именно заради твърдата си позиция, в отговор на миньорите, Тачър придобива прозвището "Желязната лейди". Премиерът Денков има шанса да стане нашата Желязна лейди. Същото и с местните избори. Има една голяма група на статуквото, която се опитва да запази позициите си в местната власт и според мен ще успее", добави той.

"Хората са много подведени. Ключова роля играе фактът, че сме в предизборна кампания. Мисля, че ако това нещо беше в друг момент, би имало съвсем различни измерения. Трябва твърда политика", смята Жюстин Томс.

"Академик Денков сам си каза, че е осъзнал, че комуникационно не са се справили. Това е един проблем, от който опитните популисти успяха да направят една много сложна смесица от различните нива в този проблем, за да внесат тотално объркване и да не може масовата публика да разбере какво се случва. Този проблем има много ясни очертани нива, които ако имаше комуникация, щяха да станат ясни. Много след развитието на конфликта, колеги журналисти излязоха и започнаха да разказват, че това е проблем, за който се знае от 2006 година. Миньорите трябва да са напълно наясно, че ги държат като крепостни селяни по местоживеене и по вид работа. Това е срамно", заяви Аламанов.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм