На извънредно заседание парламентът прие споразумението на правителството с протестиращите от въгледобивната индустрия и енергетиците от топлоцентралите. За гласуваха 133-ма депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, а против бяха - 66 от „Възраждане”, БСП, ИТН и нечленуващия в парламентарна група Радостин Василев.
Документът съдържа 7 точки, сред тях - държавата да не затваря административно централи, а те да работят, докато има пазар за тях. Постигнато бе съгласие и за това да не се създава държавно предприятие, както и да се изготви енергийна стратегия.
След повече от три часа, на фона на множество обидни реплики, нападки и обвинения, депутатите подкрепиха споразумението между кабинета и протестиращите миньори и енергетици.
Заради репликите на някои от депутатите, председателят на парламента Росен Желязков наложи наказание „забележка”.
В началото на дебата от БСП нарекоха предлагания проект на решение противоконституционен. Драгомир Стойнев уточни, че няма да подкрепят решението.
Тошко Йорданов от ИТН обясни, че миньорите и енергетиците са били излъгани. Той уточни, че на вчерашната среща хората са видели кой командва коалицията, като допълни, че всъщност има еднолично управление на Делян Пеевски.
От„Възраждане” заявиха, че представеното споразумение неудовлетворява исканията на протестиращите и се подиграва с хората.
Настимир Ананиев от ПП-ДБ коментира, че темата се използва предизборно.
Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС заяви, че са оставили Плана за възстановяване и устойчивост без ангажимент за закриване на въглищните централи.
След края на дебатите премиерът Николай Денков също се изказа от трибуната. Обръщението му към депутатите предизвика скандирания за оставка от страна на опозицията:
Премиерът заяви, че разговорът е бил политизиран. По думите му е срам в това Народно събрание да се води разговор по такава важна тема и в тази тема да се вкарват просташки подмятания и лъжи. Като една от лъжите той посочи твърдението, че споразумението не е подкрепено от протестиращите, тъй като именно те са го поискали и са дошли с предложение от няколко точки. А искането за това достигнатото предложение да бъде гласувано в зала отново е било на протестиращите.
Денков определи като лъжа и твърдението, че е казал, че страната ни ще изпълнява това, което иска ЕК.
Денков допълни, че европейските регламенти са с ранг на закон.
Премиерът допълни, че грижа за хората, мините и енергийната система има. По думите му докато хората, които обсъждат темата не се интересуват от доброто на България, а от частно-партийния си интерес, няма как да го видят.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts