Комисията по енергетика в Народното събрание одобри споразумението между премиера, депутати и представители на синдикалните организации в сектор енергетика, сключено вчера.

Документът съдържа 7 точки, сред тях -  държавата да не се затваря административно централи, а те да работят, докато има пазар за тях. Постигнато бе съгласие и за това да не се създава държавно предприятие, както и да се изготви енергийна стратегия.

Предстои споразумението да бъде гласувано и в пленарна зала на извънредно заседание на Народното събрание

Въпреки договореното, част от синдикатите бяха категорични, че ще вземат решение за вдигане на блокадите, едва след като обсъдят предложението с протестиращите на пътя, други заявиха, че ще изчакат гласуването в парламента.

След като вчера над 7 часа премиерът Николай Денков, депутати, синдикати и протестиращи преговаряха и изготвиха споразумение за бъдещето на сектор „Енергетика” , днес сутринта то бе прието и в ресорната енергийна комисия.

Комисията по енергетика одобри споразумението между миньорите, енергетиците и властта

Снимка БУЛФОТО: Протест на енергетици и миньори пред НС

В дебатите по време на заседанието възникна спор дали прочетеното споразумение от председателя на комисията Делян Добрев от отговаря на това, което са искали представителите на синдикатите. Искра Михайлова от „Възраждане” заяви, че споразумението не отговаря на исканията на протестиращите. Тя обясни, че не всички синдикати са подписали под него.

Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС и Радослав Рибарски от ПП-ДБ не се съгласиха. Петкова изтъкна, че синдикатите са участвали в изготвянето на текста и са се подписали под него. Като единствено от синдиката на миньорите са казали, че ще изчакат решението на Народното събрание.

Радослав Рибарски уточни, че всички точки покриват първоначално заложените изисквания.

Владислав Панев от ПП-ДБ предложи редакционна поправка в текстовете, на което Рамадан Аталай от ДПС отговори, че комисията не може да променя споразумението, защото то вече е подписано.

Депутатите се съгласиха, че споразумението не бива да се редактира, но единствено приеха техническа редакция в текста, чрез която възлагат на Министерски съвет да изпълни споразумението. Делян Добрев изтъкна, че редакцията не променя същината на текста.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм