Общо 15 държави от Европейския съюз се присъединиха към съдебно дело срещу унгарския Закон за закрила на детето, който е широко критикуван като анти-ЛГБТ, предаде Евро нюз.
Белгия, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Австрия, Ирландия, Дания, Малта, Испания, Швеция, Финландия, Словения, Франция, Германия и Гърция, заедно с Европейския парламент, ще действат като трети страни в съдебното дело, заведено миналата година от Европейската комисия.
Срокът за присъединяване към делото изтече на 6 април.
Русия включи Унгария в списъка си с вражески страни
"Твърдо отстояваме ангажимента си за приобщаващо общество и равенство за всички", заяви белгийското министерство на външните работи, което водеше борбата срещу спорния законопроект.
Унгарският закон, одобрен през юни 2021 г., съдържа една разпоредба, която забранява или силно ограничава изобразяването на хомосексуалността и смяната на пола в медийното съдържание и образователните материали, предназначени за аудитория под 18 години.
Това предизвика политически отзвук, като държавите подписаха съвместни писма, а министър-председателите открито изразиха недоволството си от унгарския си колега Виктор Орбан.
Мъж заплаши ЛГБТ общност с “избиване” след стрелбата в училище в Тенеси
Нидерландският министър-председател Марк Рюте стигна дотам, че предположи, че ако Унгария продължи с плановете си, "що се отнася до мен, тогава за тях не остава нищо в ЕС".
Законодателството беше подложено на обстрел и заради смесването на педофилията с хомосексуализма, тъй като заявената цел на текста е да се засили защитата на децата от сексуални престъпници.
Този законопроект "противоречи на ценностите на ЕС“
Европейската комисия, която следи за съвместимостта на националното законодателство с правилата на ЕС, поиска от Унгария да обясни защо забраната на ЛГБТ съдържанието е необходима за постигането на основните цели на закона.
Германия улеснява процедурата за смяна на пола
Неубедена от аргументите на Будапеща, изпълнителната власт на ЕС започна процедура за нарушение и заяви, че законодателството нарушава основните права и няколко регламента на единния пазар.
"Този унгарски законопроект е срамен", заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен през 2021 г.
"Този законопроект ясно дискриминира хората въз основа на тяхната сексуална ориентация и противоречи на всички основни ценности на Европейския съюз: това е човешкото достойнство, това е равенството и това са основните права на човека. Така че ние няма да направим компромис с тези принципи."
Тъй като Унгария отказа да отстъпи, през юли миналата година Комисията заведе съдебно дело в Съда на Европейския съюз (СЕС), който има право да налага промени в националното законодателство.
Католическата църква в Германия започва да благославя еднополови двойки от 2026 г.
"Унгарският закон нарушава правото на ЕС, основните права и ценностите на ЕС. Отнесохме случая на Унгария до Съда на ЕС и сега той трябва да се произнесе по него", заяви говорител на Европейската комисия пред Euronews.
Реагирайки на новината, Будапеща остана непоколебима и се зарече да прокара законодателството, позовавайки се на референдума от 2022 г., който показа широка подкрепа за позицията на правителството, но не успя да достигне необходимия праг от действителни гласове.
"За нас въпросът за закрилата на децата не познава компромиси, ние ще защитим нашите деца", заяви тази седмица Петер Сиярто, министър на външните работи на Унгария.
“Съдът не е действал добросъвестно“. ВАС окончателно остави бебе Сара без документи
"Това не е просто правителствено решение, нито парламентарно решение, а това е волята на народа, тъй като тя беше изразена на референдум, а ние не познаваме решение на по-високо ниво в една демокрация. Ето защо, разбира се, ние ще отстояваме защитата на децата, защитата на унгарските деца, независимо от това колко държави ще решат да се присъединят към текущия съдебен процес срещу нас."
Списъкът на страните, които участват в съдебното дело, има подчертано западен компонент, което отразява дългогодишната разлика между Запада и Изтока, когато става въпрос за защита на правата на ЛГБТ+ в Европа.
ЕСПЧ: Книгите за еднополови двойки не вредят на децата
Италия, Естония, Латвия и Кипър, чиито лидери през 2021 г. подписаха колективно писмо, осъждащо унгарския закон, не добавиха имената си към съдебния иск.
За разлика от тях Словения, която миналата година стана първата бивша комунистическа страна, която разреши на еднополовите двойки да сключват брак и да осиновяват, този път се включи в делото.
Не е ясно дали някоя друга държава членка все още може да се включи в делото след изтичането на крайния срок, който вече беше удължен.
Все пак участието на 15 държави е "революционно", казва Катрин Хугендубел, директор по застъпничеството в ILGA-Europe, неправителствена организация, която обхваща над 600 субекта в Европа и Централна Азия.
ЛГБТ активист е намерен мъртъв в кутия (снимки)
"Тя ясно показва, че мнозинството от страните от ЕС желаят да предприемат активни стъпки за осигуряване на ефективно спазване на правото на ЕС и на основните права на всеки гражданин в Съюза", казва Хугендубел пред Евро нюз.
"С разбирането, че Унгария може да пренебрегне успешното нарушение, ние ще продължим да наблюдаваме прилагането на анти-ЛГБТ закона, за да подкрепим унгарската общност и да документираме нарушенията на човешките права."
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:
Още по темата
- Борисов след срещата с Орбан: Балкански поток е “тръбата на дружбата”
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- Орбан: България винаги е била ключова страна за енергийната сигурност на Унгария
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?