Социологическо проучване на “Алфа рисърч”, излязло преди дни, тотално развенчава мита, че младите български граждани - предимно мъже, които още не са създали семейство и деца, са основната група, която заминава да работи в чужбина. Две трети от запитаните (почти 67%) са семейни или живеят с партньор, над 38% имат деца. Повече от една трета (34.6%) казват, че го правят не заради по-добър живот и заплащане, а за да оцелеят.
Изложба на Зуека ще бъде открита в Чикаго през октомври
По-малко от двама от десет души го правят за пръв път, а почти половината са го превърнали в повтаряща се практика и планират за пореден път да отидат в друга държава. Долната граница за трудова емиграция е около 25 години, а най-активна е средната възрастова група (31-45 години).
На телефона в ефира на Дарик радио и предаването "Кой говори" бе Павел Вълчев от “Алфа рисърч”, с когото Георги Данков коментира проучването, а малко след малко след това темата коментра и актьорът Васил Василев-Зуека, който от доста време вече живее в чужбина.
Зуека: Животът ми мина в преход
Какъв е профилът на българите, които живеят в чужбина?
"От нашето изследване успяхме да установим много интересни неща. Какъв е профилът на тези хора и от кои региони заминават. Първо, това са хора които идват от областите с най-сериозни икономически затруднения и това са най-големите донори на работна сила. От гледна точка на възрастта, установяваме че най-младите не са най-активните, които пътуват. 30-55 годишните са най-активните. От гледна точка на пола, проучванията показват 53% на 47% в полза на мъжете, но расте делът на жените, които отиват да работят в чужбина", сподели Вълчев.
Напуснах България преди три месеца, съобщи Зуека
"Що се касае до образованието, имаме по-засилено представяне на хората със средно специално образование, за сметка на хората с основно образование, защото все пак се изискват някакви базови умения човек да се придвижи, да се организира и да получи работа в чужбина. С основно образование са основно роми и турци", добави той.
"Семейно положение - каквото е разпределението в страната, такова е и в чужбина, но 3/4 от хората, които пътуват в чужбина, за да работят, споделят, че децата им остават в България", заяви експертът.
Българите в чужбина: потенциал и предизвикателства
Като причина за емиграцията, Вълчев отбеляза, че не става въпрос за оцеляване, а за по-добро заплащане и условия.
"90 процента от хората, които работят в чужбина, тук получават под средното заплата, а там - над средната – това е движещият мотив", отбеляза той.
Кои са предпочитаните дестинации?
"Това са тези, които са били последните 5 години - страните от ЕС - Германия, Испания, Италия, Нидерландия, Гърция, Белгия, Великобритания, Австрия. Това е така, защото в голямата си част хората, които планират сега да пътуват, всъщност, вече са били там. Като обща тенденция делът на хората, които заминават на работа в чужбина, хладно намалява във времето", оптимистично заяви той.
Българка от Чикаго: Опитваме се да покажем, че родолюбие не означава само да облечеш носия
Продължава ли тенденцията да заминават цели села, квартали и т.н.?
"Тази тенденция продължава. Водещ е опитът на познати, приятели, фамилии, поради което се случва всички от едно село да отидат в едно и също населено място в чужбина, например. Предпочитат се дългосрочната заетост, неквалифицираният труд."
Какви са предпочитаните работни сектори в чужбина?
"Предпочитаните сектори са услуги и търговия, селско стопанство и промишлеността, както и дейности, които изискват квалификация - здравеопазване и социални грижи, строителство и, разбира се, шофьори.
Българка в чужбина: В родината има водовъртеж на краткосрочно мислене
Чувстваме ли се повече европейци откакто границите в ЕС паднаха?
"Фактът, че има такъв процес, показва, че ние разглеждаме ЕС като наша територия. Голяма част от хората заявяват, че очакванията им се оправдават", заключи експертът.
Ето какво заяви Васил Василев-Зуека по темата с емигрантите:
"Винаги съм се чувствал гражданин на света. Това е начин на мислене. Никога за мен държавите не са представлявали държави с техните граници. Причината да замина е простичка - искам детето ми да израсне в цивилизована страна с по-нормални взаимоотношения."
5 на сто от жителите на Северозапада са емигрирали да работят зад граница през последните 10 години
"Намерихме това, което търсехме. Тук никой не ме познава и когато излизам навън, се чувствам прекрасно. Тук всички се усмихват и поздравяват. Не съм съгласен, че Бълария е кочина. България за мен беше прекрасна страна и продължава да бъде. Страната България винаги представлява за мен най-близките ми хора", категоричен бе Василев.
Колко инвестираха българите в имоти в Гърция за 5 г.?
"Не смея вече да говоря как ми се вижда България отвън, защото в социалните мрежи настава ад, но оттук България не изглежда добре - не само заради цените и взаимоотношенията между хората. Да, всички са станали много мрачни. На много малко места можеш да видиш усмихнати хора. А това е най-важното - всичко останало днес го има, утре го няма. Когато живееш в една мрачна среда, е много трудно да се усмихваш, не обвинявам българите", каза Зуека.
"Родината не е там, където човек се е родил, а там, където се чувства най-добре", заключи Василев.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- AI и защо ни е трудно да казваме “не”
- „НОВОТО ВРЕМЕ“ с Аида Марковска: Симптомите на КРАЯ! Какво е добре да знаем, за да кажем СТИГА с достойнство?
- Васил Христов: Българите, арестувани за шпионаж на Острова, са били добре платени
- Двама от обвинените за шпионаж българи на Острова се признаха за виновни