Титаник се разбива в айсберг и потъва в ранните часове на 15 април 1912 г.. Бедствието вдъхнови безброй книги, музейни експонати на Титаник, няколко холивудски филма (включително един, който спечели Оскар за най-добър филм) и индустрия от теории и мемориали. Потъването на Титаник се превърна в най-скандалното корабокрушение в историята, но какво наистина се случи в тази необичайно спокойна нощ в Северния Атлантик? Ето някои изненадващи факти за Титаник:
Предполагаеми човешки останки са намерени сред отломките на “Титан“
1. Титаник е построен, за да се конкурира с други кораби
В началото на 20-ти век новите технологии и нарастващото население от европейски имигранти позволиха на най-големите британски корабостроители да построят най-големите и най-разкошните океански кораби, известни тогава. Базираният в Ливърпул Cunard пусна двата най-бързи и елегантни кораба, Mauretania през 1906 г. и Lusitania през 1907 г., способни да прекосят Атлантическия океан за рекордно време. White Star Line, надявайки се да се конкурира с основния си съперник, се противопостави, като поръча три масивни океански кораба - Олимпик, Титаник и Британик. Построени от корабостроителницата Harland & Wolff в Белфаст, Ирландия, корабите са проектирани да бъдат най-луксозните такива.
На борда на RMS Titanic (бел. ред. "RMS" означава "кралски пощенски кораб"), пътниците можели да се насладят на плувен басейн, скуош и тенис кортове, фитнес зала, слънчеви стаи, изискани трапезарии и много други. Корабът е имал „със сто повече първокласни каюти от „Олимпик“ и парижки булевард на палуба B, за да създаде илюзията за кафене на тротоара. В крайна сметка Титаник превъзхожда малкия си брат с повече от 1000 тона“, пише Пол Р. Райън в списанието Oceanus на океанографския институт Уудс Хоул.
Най-големият круизен кораб в света направи своето първо плаване в открити води
2. Томас Андрюс всъщност не е проектирал Титаник
Главният военноморски архитект на Harland & Wolff Томас Андрюс е изиграл важна роля в завършването на конструкцията на кораба и той е бил част от „гаранционната група“ на дизайнерската фирма на борда на първото пътуване, за да се грижи и потенциално да адресира всякакви проблеми, но той всъщност не е отговорен за естетическия или практичен дизайн на кораба. По времето, когато става главен архитект на корабостроителницата, строителството на Титаник вече е в ход.
Александър Карлайл, генералният мениджър на Harland & Wolff, поема отговорност за „детайлите, декорациите, оборудването и общите договорености“ за Титаник и неговия братски кораб, Олимпик. Той също така казва, че корабите са „изцяло проектирани практически от лорд Пири“, негов зет.
Погрешното приписване на дизайна на Титаник се свежда основно до поетична свобода. Когато книгата на Уолтър Лорд „Нощ за спомени“ беше превърната във филм през 50-те години на миналия век, образът на съвестния дизайнер на кораба, който загива, докато творението му потъва под ледения Северен Атлантик, се оказа твърде изкушаващо за режисьорите, дори ако това означава да излъжат за историческите факти.
3. Всичко на Титаник е огромно - с изключение на броя на спасителните лодки
Титаник е бил не само най-големият пътнически кораб на своето време, но и най-големият движещ се, създаден от човека обект в света. Неговата стоманена конструкция е била закрепена от 3 милиона нитове с тегло 1200 тона. Основната котва на кораба тежи 16 тона - приблизително колкото 32 концертни рояла, докато всяка брънка във веригите на котвата тежи 80 килограма. Двадесет и девет котли произвеждат достатъчно енергия, за да постигнат 50 000 конски сили и средна скорост от 21 възела (малко над 24 мили в час). Корабът е бил с размери 268 метра от носа до кърмата и 28 метра в най-широката си точка. Титаник имаше 11 етажа.
„Не е имало място да си прав“ и още малко известни факти за „Титан“
Според официалното разследване на британското правителство корабът е превозвал около 1316 пътници и 885 души екипаж при първото си плаване (други източници имат малко по-различни числа), но само 20 лодки, всяка от които може безопасно да побере между 40 и 60 души за общ капацитет от 1178. По това време правилата на Борда по търговия за пътнически лайнери изискваха само 14 спасителни лодки на борда. Титаник имаше 14 спасителни лодки плюс два катера и четири сгъваеми лодки.
4. Александър Карлайл искал да инсталира повече спасителни лодки на кораба
Той каза по време на разследването на потъването, че е изложил план за включване на най-много 40 лодки. Твърди се, че Томас Андрюс също е подал петиция за повече спасителни лодки, но се предполага, че е била отхвърлена от Дж. Брус Исмей, председател на White Star Line, защото лодките биха развалили гледката за пътниците от първа класа на горната палуба.
Оцелялата майка на загиналия в “Титан” тийнейджър му отстъпила своето място
5. Титаник е пуснат на вода с помощта на 20 тона смазка
Преди да успее да излезе в морето, Титаник трябвало да си проправи път от сушата до водата през голям хелинг - акцент върху хлъзгането. Над 20 тона смазка, основно стопена животинска мазнина и сапун, са били нанесени върху хелинга, за да се улесни преминаването на кораба във водата. Това проработило. След малко повече от минута корабът бил във водата.
6. Сюжетът на роман от 1889 г. има зловещи прилики със събитията, които ще сполетят Титаник
The Wreck of the Titan, от малко известния писател Морган Робъртсън, може да не е предсказал потъването на Титаник, но включва някои странни съвпадения. В книгата най-страхотният океански кораб, строен някога "Титан", пресича Атлантическия океан по време на първото си пътуване, когато се сблъсква с айсберг и потъва. Титан бе дълъг, колкото Титаник. И двата кораба могат да достигнат скорост от 25 възела. И двата са отплавали през април. И двата можеха да превозват 3000 души и имаха твърде малко спасителни лодки.
7. Титаник отплава за първи път на 10 април 1912 г., тръгвайки от Саутхемптън, Англия
Нещо, което сега може да се тълкува като лоша поличба - корабът почти веднага се сблъска с друг кораб, Ню Йорк, който беше акостирал наблизо. Странно, но подобно нещо се случи с братския кораб на Титаник - Олимпик, който всъщност се сблъска с друг кораб, наречен Хоук, и трябваше да премине седмици на ремонт.
8. Пътниците му идват от цял свят
Както може да се очаква, по-голямата част от пътниците на борда на Титаник са били или американци, или европейци. Американски, британски, ирландски и шведски пътници са най-добре представените националности. На борда обаче е имало хора от цял свят, включително голям брой сирийски пътници. Южноафрикански, португалски, австралийски и китайски пътници също са били на кораба.
9. Капитан Едуард Смит е бил знаменитост
Много от екипажа и пътниците на борда на Титаник са били толкова забележителни, колкото и самият кораб. Капитан Едуард Джон Смит станал популярен сред толкова много богати и известни пътници по време на кариерата си, че хората го нарекли „капитанът на милионерите“.
10. Джон Джейкъб Астор IV е най-богатият пътник на Титаник
Днес Джон Джейкъб Астор IV вероятно е най-добре запомнен с това, че е построил няколко от най-известните хотели в Ню Йорк - включително St. Regis, Knickerbocker и Astoria, както и половината от Waldorf-Astoria.
Отново го направиха: Симпсън са предсказали трагедията с „Титан“ преди 17 години (видео)
Астор е наследил голяма част от богатството си от успеха на предците си в търговията с кожи. Определено състоянието му не идва от краткотрайната му кариера на писател на научна фантастика. През 1894 г. той публикува роман, наречен „Пътуване в други светове: Романтика на бъдещето“. Историята, развиваща се през 2000 г., включва пътуване в космоса, слънчева енергия и глобална телефонна система. Романът също така включва нещо, наречено „Компания за изправяне на земната ос“, която може буквално да изправи наклона на Земята, и ясновидски духове, които живеят на Сатурн. И о, да - Юпитер е джунгла, пълна с крилати гущери и месоядни растения.
11. Пътуващите в първа класа са се наслаждавали на изискана кухня
Тези богати пътници имали богати каюти на борда. Първокласно меню за обяд предлагало десетки възхитителни ястия, включително филета на грил, пиле à la Maryland, овнешки котлети на скара, телешко месо, пюре, пържени и печени картофи; ябълков меренг, пудинг с яйчен крем, майонеза от сьомга, норвежка аншоа, задушени херинги, скариди в масло, печено говеждо, галантин от пиле, телешко и пай с шунка, волски език и френски и английски сирена, всички измити с ледено наливно мюнхенско лагер.
Създателят на “Титан“, който мечтаеше за океана: Кой е Стоктън Ръш
Това меню представлявало последния обяд, сервиран някога на Титаник. Взет е от пътник в първа класа, и е продаден на търг през 2015 г. за 88 000 долара.
12. Пътниците в трета класа са се хранили с по-скормни храни
Печено свинско с лук, варени картофи, кифли с касис и пудинг от сливи са били някои от предложенията за тези, които биха могли да платят билета от £7 (което се равнява на около $725 днес.)
13. Пътниците на Титаник са имали достъп до доста впечатляващ фитнес център
Някои от акцентите включвали боксови чували, стационарни велосипеди, електрически кон и електрическа камила и игрище за скуош. На жените било разрешено да използват фитнеса сутрин, а на мъжете - следобед.
“Твърде експериментален характер“. Джеймс Камерън осъди пропуските в безопасността на “Титан“
14. Титаник е имал собствена луксозна турска баня
Тя е била запазена за пътници от първа класа и включвала парни бани, стаи за масаж и електрическа вана, което звучи като рецепта за катастрофа.
15. Пътническите каюти са определени според класа
Условията за спане варирали значително в зависимост от цената на билета. Пътниците от първа класа можели да се насладят на един от 39-те частни апартамента в горната част на кораба, който имал две големи спални и дори стая за гости.
Пътниците от втора класа често са били в стая малко по-ниско в кораба с две или четири легла с мивка и огледало, но без собствена баня. Те обаче имали достъп до открита алея, стая за пушачи и библиотека.
Какво е “катастрофална имплозия“ и защо това се случи с “Титан“ (видео)
Пътниците от трета класа спели близо до шумното дъно на кораба. Стаите с двуетажни легла побирали до 10 души наведнъж. Неженените мъже спели в носа на кораба, докато самотните жени и семействата обикновено били в задната част. Съобщава се, че е имало само две бани в трета класа, която включва над 700 пътници.
16. През април 1912 г. океанските кораби се натъкват на повече айсберги от обикновено в Северния Атлантик
Айсбергите са били обичайна гледка между Ирландия и Нюфаундленд, но проучване от 2014 г., публикувано от Кралското метеорологично дружество, предполага, че метеорологичните условия са довели до повече от средното през април 1912 г. Леден въздух от североизточна Канада среща южния поток на Лабрадорското течение край брега на Нюфаундленд, водещо до поток от айсберги, които бяха пометени по- на юг, отколкото беше типично за по-голямата част от 20-ти век. „През 1912 г. пиковият брой на айсбергите за годината е регистриран през април, докато обикновено това се случва през май и е имало почти два и половина пъти повече айсберги, отколкото през средната година“, пишат авторите.
Подводницата “Титан“ е имплодирала, всички петима пасажери са мъртви
Ричард Норис от Института по океанография Scripps каза пред Physics World, че условията на околната среда през тази година са се конспирирали така, че „айсбергите, морският лед и грохотовете са били концентрирани в самата позиция, където е станал сблъсъкът“.
17. Радиооператорите на Титаник са получили предупреждения за лед от други кораби
На 14 април 1912 г. Титаник получава няколко безжични съобщения от други кораби, предупреждаващи за лед по маршрутите им. Малко преди да удари айсберга, радиооператорът на Титаник получава предупреждение от друг кораб, Californian, за рисковете, които представлява близкото ледено поле. Очевидно обаче съобщението не е имало правилния код, който да гарантира, че ще стигне до капитан Смит, и не е включвало точното местоположение на леденото поле. Отговорът на радиооператора на Титаник? „Млъкни“, според свидетелството на оператора на Калифорния Сирил Ф. Еванс.
Откриха отломки от подводница в зоната на „Титаник“
18. Смятало се, че Титаник е непотопяем
Противно на общоприетото схващане, White Star Line никога не е рекламирала Титаник като „непотопяем“ преди първото му плаване. Статия от 1910 г. в Birmingham Weekly Post съобщава „Доколкото е възможно да се направи това, Титаник и Олимпик са проектирани да бъдат непотопяеми“.
Най-известното твърдение за „непотопяем“ всъщност идва след потъването на кораба. Когато започнаха да пристигат първите съобщения за бедствието, изпълнителният директор на White Star Line Филип Франклин каза: „Ние имаме пълно доверие в Титаник. Вярваме, че лайнерът е абсолютно непотопим." Часове по-късно Франклин признава, че е сгрешил.
19. Водонепроницаемите прегради на Титаник трябвало да го държат на повърхността
Корабът имал 16 водонепроницаеми прегради, от носа до задната му част под водолинията, които е трябвало да държат кораба на повърхността, дори ако първите четири от отделенията са пробити. За нещастие, в 23:40 ч. на 14 април 1912 г. наблюдателят вижда извисяващ се айсберг директно на пътя на Титаник. Тридесет и седем секунди след предупреждението на стражата, Титаник покосил айсберга от десния борд, отваряйки серия от разрези. В рамките на 10 минути, първото отделение се напълнило с ледена вода.
Рискованите пътешествия, които са запазени само за богатите туристи
20. След сблъсъка малко пътници на Титаник са се притеснили
Когато корабът се разбил в гигантския айсберг, по-малки парчета лед паднали върху палубата на кораба. Хората започнали да си играят с тези парчета; някои се замеряли леда, докато други играели, използвайки леда като топка.
За своята книга от 1955 г. Уолтър Лорд разговаря с повече от 60 оцелели от Титаник, които повтарят тази първоначална липса на безпокойство след сблъсъка с айсберга. Мнозина в първа и втора класа почти не усетили удара.
“Въздухът ще свърши в 14:08 ч.“: Кислородът в “Титан“ е все по-малко, а спасяването ще отнеме часове
21. Пощенските служители на Титаник се надпреварват да спасяват пощата
Само часове по-рано петимата чиновници от морските пощи на Титаник организирали малък рожден ден на Оскар Скот Уди, един от тях. Били прекарали деня, както всеки ден в морето, сортирайки пощата, така че да може лесно да бъде изпратена, щом корабът достигне сушата. След сблъсъка служителите на морската поща бързо се спуснали към стаята за сортиране на пощата. Круизният лайнер превозвал цели 9 милиона пратки: имал 200 препоръчани пощенски чувала, пълни с общо около 1,6 милиона пратки, плюс още 3164 чувала стандартна поща, всяка пълна с около 2000 елемента.
За служителите на морската поща загубата на пощата просто не било опция: те се били заклели да я пазят на всяка цена. Тъй като пощенското помещение бързо се напълнило с вода, те се съсредоточили върху мъкненето на чувалите с регистрирана поща до горните палуби.
Експерти изразили загриженост за безопасността на изчезналия “Титан“ още през 2018 г.
22. Пътниците и екипажът на Титаник не са получили ясни инструкции за качване на спасителни лодки
След като станало ясно, че корабът се накланя, процесът на пълнене на лодките бил хаотичен. Жените и децата се качили първи, а на мъжете било казано да останат на кораба. Лодките били спуснати със запълнени само половината места. Мъжете и жените пътници в трета класа до голяма степен били оставени да се справят сами.
23. Оркестърът на Титаник продължил да свири
Те продължили два часа и пет минути след удара с айсберга, опитвайки се да запазят атмосферата на спокойствие, докато хаосът се разгръщал около тях. Според легендата последната песен, която са изпълнили, била химнът „По-близо, Боже мой, до Тебе“.
Всички инженери на Титаник също избрали да останат, дори след като капитанът ги освободил от задълженията им. Те работели непрекъснато, за да се опитат да поддържат кораба работещ.
24. Безжичният оператор на Титаник се обадил за помощ, използвайки сигнал
Титаник имал телеграф Marconi, така че неговият оператор сигнализирал за помощ, използвайки „CQD“, кодът за бедствие, създаден от компанията Marconi. Пет години по-рано обаче сигналът за бедствие с морзов код „SOS“ също беше официално пуснат в употреба. След като младшият безжичен оператор на Титаник Харолд Брайд се пошегувал, че трябва да опитат „SOS“, както и „CQD“, старши операторът Джак Филипс използвал и двата кода.
25. Бенджамин Гугенхайм изпратил сантиментална последна телеграма
Бенджамин Гугенхайм, един от най-богатите пътници на борда, инструктирал стюард да предаде следното съобщение на съпругата му Флорет Селигман Гугенхайм: „Ако нещо се случи с мен, кажи на жена ми в Ню Йорк, че съм дал всичко от себе си, за да направя всичко възможно”. Гугенхайм и камериерът му потъват с кораба.
Изчезналата подводница “Титан“ има кислород за още броени часове
26. Айда Щраус отстъпил мястото си в спасителна лодка на своята прислужница
Съсобственикът на Macy's Изидор Щраус и съпругата му Айда отказали места в спасителна лодка на Титаник . Айда дала мястото си, и коженото си палто, на прислужницата си Елън Бърд.
На 4 април Айда пише на децата си от Лондон, обяснявайки, че е наела „хубаво английско момиче“ т.е. Елън, да замени бившата им прислужница Мари.
Спасителни екипи, търсещи подводницата “Титан“, са чули звуци от удари
27. Калифорниецът е бил най-близкият кораб до Титаник, но не му се притекъл на помощ
Най-близкият кораб, търговският кораб, наречен Californian, бил на по-малко от 10 мили от Титаник, когато гигантът започнал да потъва, но Калифорниецът не успял да реагира на сигналите за бедствие на кораба. Причините за бездействието се обсъждат оттогава. Учените твърдят, че Californian е спрял двигателите си през нощта поради айсберги и безжичният оператор Сирил Еванс си е легнал. Тези два фактора може да са попречили на екипажа на Californian да осъзнае мащаба на бедствието и да реагира навреме.
28. Carpathia, принадлежащ на съперника на White Star Cunard, дошъл на помощ на Титаник
Пътническия параход Cunard Carpathia, на 58 мили, се притекъл на помощ на Титаник. Отнело почти два часа, за да стигне до първите оцелели от Титаник и пристигнал на последните координати на Титаник около 4 часа сутринта, след което започнал да прибира оцелелите в спасителни лодки.
Баща и син изчезнаха по време на туристическо разглеждане на „Титаник“ за четвърт милион долара
29. Стотици оцелели от Титаник били спасени, но повече от хиляда загинали
Carpathia поема към Ню Йорк със стотици треперещи, шокирани оцелели на борда. Неговият капитан Артър Хенри Рострон по-късно получил златен медал на Конгреса за усилията си.
От 2201 пътници и екипаж на борда на Титаник само 711 са оцелели при потъването, а броят на загиналите е 1490, според данните на британското правителство . (Други разследвания установиха 1503, 1517 и до 1635 смъртни случая). Пътниците в първа класа претърпели най-малко жертви - 203 от 325, или 62 процента оцелели. Във втора класа 118 от 285 пътници, или 41 процента, са оцелели. А в трета класа само 178 от 706 пътници, или 25 процента, са оцелели.
От екипажа 673 от 885, или 76 процента, потънали с кораба, включително капитан Едуард Смит, първи помощник Уилям Мърдок, безжичният оператор на Marconi Джак Филипс, който изпратил CQD и SOS сигнали за бедствия; и всичките осем музиканти от оркестъра на Титаник.
Нови 3D изображения показват потъналия Титаник (видео)
30. Управител на телеграфен магазин може да е съобщил новината за потъването на Титаник
След последното безжично съобщение на Титаник, слушателите потърсили актуализации от корабите, изпратени да му помогнат. Само фрагменти от съобщения достигат до Ню Йорк, накъдето се е насочил Титаник. Дейвид Сарноф, мениджър на Marconi в универсалния магазин Wanamaker's в Ню Йорк, получил съобщение в 16:35 ч. на 15 април от Олимпик, предаващо окончателно, че Титаник е потънал. Сарноф и двамата му безжични оператори казали на пресата и продължили да прихващат съобщения, предадени от станцията Cape Race в Нюфаундленд.
По-късно Сарноф преувеличава подробностите и ролята си в потъването на Титаник, твърдейки, че той единствен е получил сигнал за помощ от самия Титаник и след това е останал в безжичната станция на Уонамейкър в продължение на 72 часа, за да получи имената на оцелелите.
Пишбергът, който завладя мрежата: Мъж от град на име Дилдо засне фалически айсберг (видео и снимки)
31. White Star Line наел други кораби, за да изтеглят телата
Корабът на кабелната компания Mackay-Bennett, нает специално за мрачната си задача, напуснал Халифакс, Нова Скотия, за да вземе мъртвите. Заедно със свещеник и балсаматор, корабът носел цялата течност за балсамиране, налична в Халифакс, 100 дървени ковчега, 100 тона лед и 12 тона желязо. След седем дни на мястото, където Титаник потънал, екипажът на Макай-Бенет извадил телата на 306 жертви на Титаник. Много от тях били балсамирани и транспортирани до Халифакс, но в крайна сметка запасите били изчерпани; последните 116 трябвало да бъдат погребани в морето.
32. Титаник превозвал най-малко 12 кучета
За съжаление само три оцелели. Те били собственост на пътници от първа класа и били мънички. Маргарет Бехщайн Хейс пренесла тайно своя померан на спасителна лодка, като го увила в одеяло. Елизабет Джейн Ротшилд също притежавала померан и го криела от другите пътници на спасителната лодка. Третото куче било пекинез на име Сун Ят Сен, кръстен на първия президент на Република Китай.
Луксозният лайнер „Титаник“ потъва след сблъсък с айсберг - загиват над 1500 души
Хората, пътуващи с по-големи кучета, срещнали по-големи трудности да измъкнат четириногите си приятели от Титаник. Според една легенда Ан Елизабет Ишам отказала да се качи на спасителна лодка, ако това означавало да изостави любимото си кученце, и вместо това избрала да загине с него на кораба. Въпреки че легитимността на тази история е оспорвана, вярно е, че Ишам е една от четирите жени от първа класа, които са загинали при бедствието.
33. Потъването на Титаник остави трагични "ами ако?" въпроси
Уолтър Лорд обобщи веригата от трагични стъпки, довели до катастрофата:
„Ако Титаник се беше вслушал в някое от шестте съобщения за айсберги в неделя... ако ледените условия бяха нормални... ако нощта беше бурна или лунна... ако беше видял берга 15 секунди по-рано или 15 секунди по-късно... ако беше ударил ледът по някакъв друг начин… ако нейните водонепроницаеми прегради бяха една палуба по-високи… ако беше носил достатъчно лодки… ако Калифорниецът беше дошъл. Ако някое от тези „ако“ се оказа правилно, всеки живот можеше да бъде спасен.“
Останки на човек, изчезнал през 1998 г., бяха открити в езеро
34. Високата скорост на Титаник изглежда подозрителна
Един от най-често идентифицираните виновници за сблъсъка е високата скорост, с която се е движел Титаник . Някои спекулираха след катастрофата, че капитан Смит се е опитвал да постави нов рекорд за скорост за пресичане на Атлантическия океан. Тази идея е доста лесно развенчана въз основа на маршрута и темпото на кораба. По-правдоподобна, макар и вероятно непотвърдима, теория е, че Смит просто се е опитвал да постигне най-доброто време за пресичане, постигнато наскоро от Олимпик. Това може да обясни защо Смит минал толкова бързо през поле от айсберги. Но това не е единствената възможна причина.
Намериха „великолепно запазен“ остатък от кораб, потънал през 1894 година
35. Антарктическият изследовател сър Ърнест Шакълтън свидетелства при разследването на потъването на Титаник
Сър Ърнест Шакълтън, вече широко приветстван ветеран от две експедиции до Антарктика, знаел много за айсбергите, което обяснява защо е бил призован като експертен свидетел в разследването на британското правителство за потъването на Титаник. Той вярвал, че наблюдателите вероятно са пропуснали гигантския айсберг по пътя на кораба, докато не стане твърде късно.
Появиха се непоказвани кадри от останките на “Титаник” (видео и снимки)
36. Най-младият пътник на Титаник порасна и стана най-възрастният оцелял
Милвина Дийн била само на два месеца, когато се качила на борда на Титаник със семейството си през 1912 г. Семейство Дийн планирали да отплават до Америка, за да отворят магазин за тютюневи изделия в Средния Запад. Те всъщност са резервирали пътуване на различен кораб, собственост на White Star Line. Когато това пътуване било отменено поради национална стачка за въглища, компанията им предложила билети за трета класа на Титаник като заместител.
Милвина, нейната майка Джорджета и нейният 23-месечен брат Бертрам младши оцеляват, но баща й Бертрам загива при корабокрушението. Джорджета премества децата си обратно в Англия и Милвина израства, за да работи като картограф за британската армия и по-късно като секретар в инженерна фирма. Когато я попитаха за въздействието на инцидента върху нея през 2002 г., тя каза с характерна британска резервираност: „Това промени живота ми, защото сега щях да бъда американка вместо англичанка.“ Най-младият оцелял от Титаник в крайна сметка почина като най-възрастния оцелял на 97 години на 31 май 2009 г.
Публикуваха кадри на „Титаник” с безпрецедентна резолюция (видео)
37. Член на екипажа на Титаник е оцелял при корабокрушения и на трите луксозни кораба на White Star
Стюардесата Вайълет Джесъп вече била преживяла една морска трагедия, когато се качила на борда на Титаник. През 1911 г. тя работила на борда на Олимпик, когато се сблъсква с по-малък кораб край Саутхемптън, но и двата кораба са ремонтирани и върнати в експлоатация. Тя оцеляла при потъването на Титаник в спасителна лодка номер 16, която била взета от Карпатия. И през 1916 г., по време на Първата световна война, тя оцелява след разбиването на Британик , когато се ударил в мина в Средиземно море. Джесъп продължава да работи в морето до 1950 г.
Подводна експедиция ще опише пораженията върху потъналия „Титаник”
38. Животът на шестима китайски пътници, оцелели при корабокрушението, остава мистерия
Дж. Брус Исмей и много други оцелели са увековечени в книги и филми, но съдбите на най-малко шестима души, стигнали до Карпатия, остават до голяма степен неизвестни. Лий Бинг, Фанг Ланг, Чанг Чип, А Лам, Чунг Фу и Линг Хи били част от група от осем китайски моряци, пренасочени от маршрута си във Великобритания към Северна Америка. Когато океанският кораб се ударил в айсберга, петима от мъжете избягали на спасителни лодки.
Историите за живота им след „Титаник“ остават неразказани до 2020 г., когато е премиерата на продуцирания от Джеймс Камерън документален филм „ Шестте“. Създателите на филма проследиха пътищата на някои оцелели, включително Фанг Ланг, чийто собствен син не знаеше, че е бил на Титаник до смъртта му през 1985 г.
Съдия разреши изваждането от океана на безжичния телеграф на „Титаник“
39. Първият филм за Титаник е пуснат на 14 май 1912 г., само 29 дни след потъването
Продуцентите зад първия по рода си филм за Титаник не губят време, за да пуснат историята на кораба на екрана. Спасена от Титаник играе Дороти Гибсън, актриса, която била на борда на действителния „Титаник“. Тя дори носела същите дрехи, с които била като пътник. Ако това звучи като добра психотерапия, не е. Съобщава се, че Гибсън често е била разстроена по време на снимките.
Айсберг с размерите на Лондон се откъсна в Антарктида
40. Никой не знаеше точното местоположение на останките на Титаник в продължение на десетилетия
Хората говорели за търсене и спасяване на Титаник почти веднага след като потънал. Това обещавало да бъде трудна задача, главно заради на отдалеченото му местоположение в Северния Атлантик, дълбочината на океана в района и факта, че никой не знаеше точно къде е потънал. Оценка, направена от експерт веднага след инцидента, показва, че корабът е на 500 мили от Халифакс и на 70 мили южно от Гранд Банкс, на дълбочина от две мили.
В действителност Титаник беил на около 720 мили от Халифакс - почти 15 мили от позицията, дадена по време на сигналите за помощ - на дълбочина от близо 4 000 метра. Хората предположили, че корабът е потънал цял, но всъщност той е бил разделен на две големи парчета. По онова време технологията за намиране на останките просто не съществувала. Налягането на мястото, където е Титаник, е около 400 пъти по-голямо от това, което изпитваме на морското равнище.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Нова експедиция до Титаник откри загадъчна бронзова статуя
- На „Капитан Андреево“ иззеха 2750 кутии цигари от бус с алуминиеви профили
- „Енергийният сектор е на прицел“: Русия атакува 15 региона на Украйна с ракети и дронове (СНИМКИ)
- Какво може да е причинило потъването на яхтата край бреговете на Сицилия?