Най-известният потънал кораб в света вече може да бъде разгледан, както никога досега, предаде Darik Buisness Review.
Технологията предоставя уникален 3D изглед на целия кораб, който позволява той да бъде видян така, сякаш водата от океана е източена.
Учени се надяват, че това ще предостави по-голяма яснота относно това какво се е случило с пътническия лайнер, който потъва през 1912 г.
Пишбергът, който завладя мрежата: Мъж от град на име Дилдо засне фалически айсберг (видео и снимки)
Над 1 500 души загиват, след като корабът се сблъсква с айсберг по време на първото си плаване от Саутхамптън до Ню Йорк.
"Все още има основни въпроси за кораба, на които трябва да бъде отговорено," казва пред BBC Паркс Стивънсън, анализатор на Титаник.
Според него, 3D моделът е "една от първите големи стъпки към това историята на Титаник да върви към изследвания, базирани на доказателства, а не на спекулации."
Луксозният лайнер „Титаник“ потъва след сблъсък с айсберг - загиват над 1500 души
След откриването на останките му през 1985 г. Титаник е проучван обстойно. Той обаче е толкова голям, че в мрака на океанските дълбини камерите могат да покажат само части от разлагащия се кораб, но никога и целия.
Новият триизмерен скан обхваща потъналия кораб изцяло, предоставяйки пълен изглед към Титаник. Той е на две части, като носът и кърмата са отделени на около 800 метра. Разбитият кораб пък е заобиколен от огромно поле от отломки.
Намериха „великолепно запазен“ остатък от кораб, потънал през 1894 година
Сканирането е извършено през лятото на 2022 г. от Magellan Ltd - компания за дълбоководно картографиране, в сътрудничество с Atlantic Productions, която прави документален филм за проекта.
Контролирани дистанционно подводници са прекарали над 200 часа в обследването на дължината и широчината на потъналия кораб. Те са направили над 700 000 снимки от всеки ъгъл, създавайки точна 3D реконструкция.
Герхард Сайфърт от Magellan, който отговаря за планирането на експедицията, казва, че това е най-големият проект за подводно сканиране, по който някога е работил.
Появиха се непоказвани кадри от останките на “Титаник” (видео и снимки)
"Дълбочината от близо 4 000 м е предизвикателство, а на мястото има и различни подводни течения. В същото време, ние нямаме право да докосваме нищо, за да не увредим останките," обяснява той.
"Другото предизвикателство е, че трябва да заснемете всеки квадратен сантиметър, дори и безинтересните части, като полето с останки."
Публикуваха кадри на „Титаник” с безпрецедентна резолюция (видео)
Сканът показва както огромните размери на кораба, така и някои миниатюрни детайли, като серийния номер на едно от витлата. Носът, който сега е покрит със сталактити от ръжда, може да бъде разпознат веднага, дори и 100 г. след потъването на кораба.
Кърмата обаче представлява една метална бъркотия. Тази част от кораба се откъсва, когато той се забива в океанското дъно.
Айсберг с размерите на Лондон се откъсна в Антарктида
В заобикалящото Титаник поле от останки са разпръснати най-различни неща, в това число метални конструкции от кораба, статуи и неотворени бутилки шампанско. Има и множество лични вещи, сред които десетки обувки.
Стивънсън казва, че благодарение на тези нови снимки кърмата може да бъде изследвана и да се установи как точно корабът се е ударил в дъното.
Подводна експедиция ще опише пораженията върху потъналия „Титаник”
Морската вода обаче е оставила своя отпечатък върху него, като той е разяждан от микроби, а частите му се разпадат. Историците са наясно, че времето тази морска катастрофа да бъде разгадана напълно изтича.
Сканираните изображения обаче сега замразяват кораба във времето и ще позволят на експертите да се съсредоточат върху всеки малък детайл. Надеждата е, че Титаник все още може да разкрие своите тайни.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Настаняват с приоритет лекари-специализанти в общински жилища в Смолян
- Нова карта разкри близостта на подводницата „Титан“ до останките на „Титаник“(СНИМКИ)
- Първи кадри на подводницата „Титан“ на дъното на океана: Какви са последните думи на екипажа? (ВИДЕО)
- Нова експедиция до Титаник откри загадъчна бронзова статуя