В четвъртък вечер от OceanGate - компанията собственик на подводницата, потънала в Атлантическия океан, обявиха, че всички петима на борда са загинали. Бреговата охрана на САЩ заяви, че намерените отломки от подводницата показват, че плавателният съд е претърпял "катастрофална имплозия".

Подводницата “Титан“ е имплодирала, всички петима пасажери са мъртви

По-рано експертите се съмняваха, че плавателният съд за дълбоководни проучвания е имплодирал, тъй като не е регистрирана силна подводна звукова вълна, която да показва подобно събитие. Въпреки това беше потвърдено, че изчезналият плавателен съд е подложен на огромното налягане на дълбочината, където на дъното на Атлантическия океан лежи най-известният потънал кораб. Все още предстои да се потвърди на каква точно дълбочина е настъпила "катастрофалната имплозия".

Какво представлява имплозията? Защо се случва? Каква е разликата с експлозията?

Когато в затворено пространство се натрупа налягане, то се изтласква навън под формата на експлозия. Помислете си за прекалено надуване на балон и в определен момент, когато материалът не може да понесе повече напрежението, той се пука.

Откриха отломки от подводница в зоната на „Титаник“

Обратното важи за обекти, в които налягането е по-голямо от това, което могат да издържат отвън навътре, тогава се получава имплозия. Забавен експеримент, който учителите по природни науки често провеждат за своите ученици, за да покажат този ефект, е нагряването на празна кутийка от сода. След това я поставят в ледена течност, като отворът е обърнат към замръзващата течност. 

Научно обяснено, имплозията е процес, при който обектите се разрушават чрез свиване (или притискане) върху самите себе си. При този процес се концентрират материя и енергия. 

Петимата, хванати в капан в подводницата “Титан“, може да използват приспивателни, за да се „нокаутират“ и да спестят кислород

Какво може да накара "Титан" да имплодира

През 2018 г. бяха изразени опасения относно конструкцията на "Титан" по отношение на налягането, което може да издържи. Съдът е проектиран съвместно с НАСА и Вашингтонския университет и според създателя му Стоктън Ръш е изграден от въглеродни влакна и титан. Експертите твърдят, че подводницата би трябвало да може да издържи на налягането на дълбочините, до които е трябвало да стигне по време на тази експедиция, оценена от компанията като способна да достигне дълбочина от около 13 000 фута, или 4000 метра.

Плавателният съд обаче така и не е бил сертифициран от квалифицирана трета организация чрез традиционна оценка. През 2018 г. Дейвид Лохридж, директор на морските операции в OceanGate Expeditions, написа укорителен доклад за подводницата Titan, в който се казва, че тя се нуждае от повече тестове.

Експерти изразили загриженост за безопасността на изчезналия “Титан“ още през 2018 г.

След като той напуска компанията през същата година, в съдебно производство в рамките на правна битка между него и бившия му работодател излиза наяве, че визьорът за "Титан" е сертифициран само до 1300 метра. Това е по-малко от една трета от необходимото за достигане на "Титаник".

Въпреки това Арън Нюман, четирикратен пътник на "Титан" и акционер в OceanGate, която е построила и експлоатира подводницата "Титан", заяви пред Али Велши от MSNBC, че корабът е бил прототип. Това е третата експедиция до мястото на останките на "Титаник", като преди това една ще се проведе през 2021 г., а друга - през 2022 г.

Рискованите пътешествия, които са запазени само за богатите туристи

Кога е имплодирала подводницата?

Бреговата охрана на САЩ заяви, че е твърде рано да се каже кога е станала имплозията.

"Титан" е в неизвестност от 18 юни. Плавателният съд не е бил засечен от сонарните буйове, използвани от издирвателните екипи, което предполага, че имплозията се е случила преди те да пристигнат.

Но един източник твърди, че имплозията може да е станала преди няколко дни. Акустичната система на американските военноморски сили е открила "аномалия" в понеделник, заяви пред Асошиейтед прес високопоставен военен. 

“Въздухът ще свърши в 14:08 ч.“: Кислородът в “Титан“ е все по-малко, а спасяването ще отнеме часове

Тя е установила, че аномалията "съответства на имплозия или експлозия в непосредствена близост до мястото, където е работил подводният апарат "Титан", когато са били загубени комуникациите". 

Военноморските сили предадоха информацията на бреговата охрана, която продължи издирването, тъй като Военноморските сили не считаха данните за окончателни.

Как се е случила имплозията? 

Вероятно наводнение или повреда на съда под налягане са причинили имплозията, казва експертът по подводници Ерик Фусил от Университета в Аделаида.

Спасителни екипи, търсещи подводницата “Титан“, са чули звуци от удари

Подобно "катастрофално събитие" би се случило в рамките на 20 милисекунди, казва професор Фусил пред ABC News.

Корпусът под налягане на "Титан" е изработен от комбинация от титан и композитен материал от въглеродни влакна, който той описва като "много нов".

"Титановият корпус под налягане е много еластичен - той може да се смачка и след това да възстанови първоначалната си форма", обясни професор Фусил. "Но въглеродните влакна са съвсем различни - това е нещо много твърдо. Имаме тези две противоположни сили", каза той.

Изчезналата подводница “Титан“ има кислород за още броени часове

Какво е усещането?

Петимата пътници в подводницата "Титан" може и да не са разбрали, че това се случва, казва професор Фусил. "Те не биха разбрали, че умират, защото не могат да обработят тази информация толкова бързо", казва той.

Имплозията може да прилича на балон, казва съдебният инженер Барт Кемпър.  "Когато взема една игла и я забия в балон, щом спукам този балон, той изчезва", казва Кемпър. "Точно такъв проблем имате със съд под налягане и фактът, че това е външно, а не вътрешно налягане, няма значение. Щом загубите целостта си, при този вид налягане, тя изчезва", каза той. 

Баща и син изчезнаха по време на туристическо разглеждане на „Титаник“ за четвърт милион долара

Какви са били "звуците от удари", които са чути?

Подводните звуци, описани като "звуци от удари" от канадски наблюдателен кораб, първоначално породиха надежда за възможно спасяване.  Но тези подводни звуци, чути във вторник и сряда, вероятно не са били свързани с подводницата, съобщава Асошиейтед прес.

Звуците при издирването на "Титан" са били уловени с помощта на устройства, наречени сонобуйове, които могат да се изхвърлят от самолети за засичане на шумове, за да се избегнат смущенията от звуците на корабите, казва Мат Джиджич, експерт по океанска акустика в Института по океанография "Скрипс". Океанът е "шумно място", казва д-р Детюч.

Секретни документи за подводница на стойност 1,3 млрд паунда бяха намерени на пода в кръчма

Има и много други потенциални източници на звук под водата, включително от риби, други животни и, разбира се, от инструменти, създадени от човека, обяснява той.

Издирвателните екипи са чували шумове на 30-минутни интервали, заяви на пресконференция капитанът от бреговата охрана на САЩ Джейми Фредерик.  Но г-н Фредерик каза още, че анализът на шумовете е бил "неубедителен".

"Що се отнася конкретно до шумовете, ако трябва да бъда откровен с вас, не знаем какви са те."

Луксът на известните: Яхтите, на които почиват знаменитостите

От 2021 г. насам OceanGate прави хроника на разпадането на "Титаник" и подводната екосистема около него чрез ежегодни пътувания. Компанията не е отговорила на допълнителни въпроси относно пътуването на "Титан" тази седмица.

Бреговата охрана ще продължи да търси повече знаци за това какво се е случило с "Титан".

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм