Едно от последните послания на петчленния екипаж на подводницата „Титан“ преди да се взриви през 2023 г. и да погуби всички на борда ѝ, е било: „Тук всичко е наред.
Разследващи от Бреговата охрана на САЩ заявиха, че съобщението е сред последните комуникации между „Титан“ и кораба-майка, преди да загубят окончателно връзка, съобщи Би Би Си.

Бяха разкрити нови подробности за последните моменти на борда на кораба, докато започват изслушванията за причината за инцидента.

Първи кадри на подводница „Титан“ на дъното на океана

US Coast Guard/ (стопкадър)Снимка: "Титан", US Coast Guard/ (стопкадър)

По време на изслушването за първи път беше показано и изображение, направено от дистанционно управляван апарат, на опашния конус на „Титан“, който се намира на морското дъно след имплозията.

Екипажът изгубил връзка след размяна на текстови съобщения за дълбочината и теглото на подводницата, докато тя се спускала. След това помощният кораб  „Полярен принц“ изпратил многократни съобщения, в които питал дали подводницата все още може да види кораба на бордовия си дисплей. Един от последните отговори на „Титан“, който едва се е чул, докато се е спускала подводницата, бил: „Тук всичко е наред“.

Първи кадри на подводницата „Титан“ на дъното на океана: Какви са последните думи на екипажа? (ВИДЕО)

Какво се случи с подводницата?

"Титан", малък подводен апарат с дължина около 6,5 метра, управляван от частна компания, се потопи на 18 юни 2023 г., за да наблюдават пътниците му останките на потъналия през 1912 г. пътнически лйнер "Титаник", и трябваше да се появи на повърхността седем часа по-късно, но контактът с него беше изгубен по-малко от два часа след тръгването му.

След това бе предприета мащабна спасителна операция в опит да бъдат спасени пътниците в батискафа (хидростатичен подводен апарат). Той е трябвало да има запаси от въздух за 4 дни, но се оказва, че малко след гмуркането си е бил ударен от "катастрофална имплозия", която е убила всичките петима пътници на място.

Петимата пътници

Екипажът на борда е бил в състав: главният изпълнителен директор на OceanGate и пилот на подводницата Стоктън Ръш, британският бизнесмен Хамиш Хардинг, Пол-Анри Наржоле, френски водолаз и експерт по останките на "Титаник", Шахзада Давуд, пакистански бизнесмен и филантроп, Сюлейман Давуд – 19-годишният син на Шахзада Давуд. Те участваха в експедиция за останките на кораба "Титаник", но загубиха връзка с повърхността и по-късно беше потвърдено, че са загинали.

Първи кадри на подводницата „Титан“ на дъното на океана: Какви са последните думи на екипажа? (ВИДЕО)

Потопяемият апарат е бил оставен изложен на природните стихии, докато е бил на склад в продължение на седем месеца през 2022 и 2023 г., заявиха представители на бреговата охрана в първоначалните си забележки. Корпусът също така никога не е бил преглеждан от трети страни, каквато е стандартната процедура, казаха те. Това, както и нетрадиционният му дизайн, са подложили „Титан“ на щателна проверка в общността на подводните изследователи.

Първият свидетел на изслушването, Тони Нисен, бивш технически директор на компанията, която е собственик на „Титан“, свидетелства, че по време на работата си в компанията се е чувствал притиснат да бърза при започването на операциите. На въпроса дали е имало натиск за пускането на „Титан“ във водата, той отговори: „100%“.

Морският борд също така попита Нисен дали смята, че натискът от страна на Стоктън Ръш, съосновател на OceanGate, е компрометирал решенията за безопасност и тестовете. След дълга пауза той отговори: „Не... това е труден въпрос за отговор, защото при безкрайно време и безкраен бюджет бихте могли да направите безкрайно много тестове.“

Нисен каза също, че по време на тестова мисия през 2018 г. „Титан“ е бил ударен от мълния и това може да е компрометирало корпуса му. Той каза, че е бил уволнен през 2019 г., същата година, в която не е позволил на подводницата да отиде до „Титаник“ и добави, че „Титан“ „не работи така, както си мислехме, че ще работи“.

Бившият инженерен директор каза, че по-късно подводницата е преминала през други тестове и настройки преди последващите си гмуркания до „Титаник“. Въпреки това той заяви, че не се е доверявал на оперативния персонал и свидетелства, че когато са го помолили да пилотира подводницата, той отговорил: „Няма да се кача в нея“.

"За Стоктън Ръш може да се работи трудно и той често е много загрижен за разходите и графиците на проектите, наред с други въпроси", свидетелства Нисен. Според него съоснователят на OceanGate се е борел за това, което искал, което често се променяло от ден на ден. Той добави, че се е опитвал да държи конфликтите си с Ръш зад затворени врати, за да не знаят другите в компанията.

„Повечето хора в крайна сметка просто отстъпваха пред Стоктън“, каза той.

Продължаващото разследване на морския борд е най-високото ниво на разследване на морски произшествия, провеждано от Бреговата охрана. Когато изслушването приключи, препоръките ще бъдат представени на коменданта на клона на службата. Националният съвет по безопасност на транспорта също провежда разследване.

„Няма думи, които да облекчат загубата, понесена от семействата, засегнати от този трагичен инцидент“, заяви Джейсън Нойбауер от Службата за разследвания на бреговата охрана, който ръководи изслушването. И добави: „Но се надяваме, че това изслушване ще помогне да се хвърли светлина върху причината за трагедията и да се предотврати повторение на подобно събитие.“

OceanGate преустанови дейността си след имплозията. Предвидено е да говорят и бившият финансов директор на компанията Бони Карл и бившият изпълнител Тайм Катерсън.

В момента OceanGate няма служители на пълен работен ден, но ще бъде представлявана от адвокат по време на изслушването, се казва в изявление на компанията. Компанията оказва пълно съдействие на разследванията на Бреговата охрана и Националния съвет за безопасност на транспорта от самото им начало, се казва в изявлението.

Очаква се Морският съвет за разследвания на бреговата охрана (MBI) да изслуша 10 бивши служители на OceanGate, включително съоснователя Гилермо Сонлейн, и експерти по морска безопасност и подводни проучвания.

„Надяваме се, че това изслушване ще помогне да се хвърли светлина върху причините за трагедията и да се предотврати повторение на подобно нещо“, се казва в изявлението.

Съветът, съставен от висши служители на бреговата охрана и Националния съвет по безопасност на транспорта (NTSB), има право да препоръчва граждански санкции или да сезира Министерството на правосъдието на САЩ за наказателно преследване.