"Заради нови и нови условия, които бяха поставени, ние казваме "не на преговорите".
Това обяви на извънреден брифинг номинираната за премиер Мария Габриел. Тя съобщи, че утре ще оттегли кандидатурата си и на практика ГЕРБ няма да изпълни връчения от президента преди седмица първи мандат за съставяне на правителство.
Габриел каза още, че ГЕРБ няма да участват в преговорите за съставяне на правителство и с втория мандат, който по право предстои да бъде връчен на втората по големина партия "Продължаваме промяната-Демократична България", ако първата формация откаже да изпълни мандата си.
Като причина за решението на партията, Мария Габриел посочи промяна в последните договорки, които преговорните екипи са постигнали.
"В момента, в който дадохме заявка, че можем да отстъпим за Министерството на отбраната и енергетиката, беше поискана смяна и в друго министерство", заяви Габриел.
Вицепремиерът в оставка уточни, че става въпрос за Министерството на вътрешните работи и настоящия вътрешен министър Калин Стоянов.
"Аз смятам, че не бива да се вторачваме в поста и в министерството, а в начина, по който това се случва. Когато търсиш да излезеш от цикъл на разговори, които започват да създават усещането, че се бави време, идва момент, в който всяка една от двете страни с исканията, които е имала преди това, застава веднъж и за последно на тях. А не, когато има последна договорка, тя да се оказва предпоследна".
Край на преговорите и "всичко свърши"
Позицията на Мария Габриел е и 100% позиция на изпълнителната комисия на партия ГЕРБ и на цялата ПГ на ГЕРБ-СДС, заяви Деница Сачева.
Много ясно заявихме, че ние повече в такива игри не желаем да участваме, не желаем да допринасяме повече за политическото ралзожение в България. Не искаме по никакъв начин повече да се злоупотребява най-вече с търпението и желанието на българските граждани да виждат проблемите си решавани.
Това, което казваме днес е много ясно - "всичко свърши". След избори ще рестартираме, ще говорим, ще видим. Искаме българските граждани да решат кой има тяхното доверие да управлява и да прави всички тези реформи, за които непрекъснато се говори, коментира още Сачева.
Рая Назарян от преговния екип на ГЕРБ заяви, че двете партии така и не са успели да надскочат фразата "некоалиция" и по този начин няма как да спечелят доверието на българските граждани.
В събота нито ГЕРБ, нито "Продължаваме промяната-Демократична България" обявиха какво предстои като стъпки между двете партии, след разрива в отношенията им през изминалата седмица.
Как се стигна до блокиране на преговорите?
Припомняме, че преди предаване на папката с имената на министрите преди седмица, Мария Габриел заяви, че по време на преговорите е станало ясно, че разлики във вижданията за реформата в съдебната система, регулаторите и борбата с корупцията, от двете партии нямат.
"През последните 9 месеца се видя, че реформите, които бяха направени, се случиха с подкрепата на ГЕРБ-СДС. Нашето искане е да има правителство на споделена отговорност, с равнопоставени партньори.Осъзнавам колко важно е България да има стабилно правителство. Затова връщам мандата изпълнен", коментира тогава Габриел.
Минути след като номинираната за министър-председател върна папката с проектоправителството на президента Румен Радев, премиерът в оставка Николай Денков посочи, че споразумението за управление, както и съставът на кабинета не са съгласувани с тях и последваха поредица от критични реакции от страна на партньорите.
"Съгласие за това, което направи Габриел, няма", коментира и съпредседателят на ПП-ДБ Атанас Атанасов, който допълни, че са останали много изненадани от предприетото.
Коментар дойде и от депутата Настимир Ананиев, който заяви, че Борисов "май е подхлъзнал Габриел".
"Госпожа Габриел не е вече част от решението, а е част от проблема, може би най-новото и най-красивото лице на мафията в България", заяви съпредседателят на "Продължаваме Промяната" Асен Василев.
"Щеше да е честно да каже при президента, че съставът не е съгласуван. Тя го обяви с идеята, че съставът е съгласуван, приет. Това не е честно поведение към българските граждани. В качеството ѝ на кандидат за министър-председател постъпката ѝ е недопустима. Тя показа липса на лидерски качества, липса на възможност да запазиш хладнокръвие под голямо напрежение, липса на възможност да устоиш на натиск. На кандидата за министър-председател Мария Габриел не се извинявам. На жената Мария Габриел, ако е засегната, се извинявам“, каза по-късно Василев.
Партията на Борисов бе готова да поднови разговорите, ако "Промяната" им поиска прошка за квалификациите, които отправи по адрес на ГЕРБ и на Мария Габриел след връщането на мандата. От "ПП-ДБ" обаче не се извиниха, но и не демонстрира нежелание за диалог.
"Разбира се, че има път назад, но той минава през това дали Мария Габриел ще приеме извиненията", каза Борисов.
Лидерът на ГЕРБ бе категоричен, че винаги е подкрепял проекта за съдебна реформа. По отношение на обвиненията, че не е бил съгласен с готвената реформа в службите, Борисов опроверга твърденията на досегашните си партньори.
"За срок за службите не се договорихме по простата причина, че в момента те са изключително добре интегрирани с нашите международни партньори. Твърдя го, знаейки го от тях. Казах на Атанасов, че ако това е "препъни камък" аз последно ще се съглася. Много е трудно вече да накарам партията да се върне назад, този преговорен екип беше направен, за да се случат нещата, не да бъде бламиран", допълни тогава Борисов.
След напрегнатото очакване в петък (22 март), указът за назначаване на нов премиер не влезе за гласуване в Народното събрание.
Предполагаше се, че именно последният ден на разботната седмица ще е ключов ден в разговорите между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за бъдещото правителство, тъй като изтече последно даденият краен срок за първия мандат, определен от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
Цял ден напрегнато се чакаше в пленарната зала на парламента да се гласува като извънредна точка предложението за премиер на Мария Габриел, или за кабинет с коригиран състав след отказа на 11 от 19-те министри да са част от Министерския съвет, или тя да депозира отказ от съставяне на правителство и да се премине към връчване на втория мандат.
Но напразно. Кирил Петков отказа коментар. Борисов беше лаконичен.
"Ето, вратата е отворена". Така той отговори на въпрос на парламентарните репортери дали възможността за преговори все още е налична.
Още по темата
- Актьорът Кирил Стаменов: Искам зрителите, като излязат от представлението, да си кажат:Какво стана тая вечер!?
- Председателят на СОС: Столичната ОИК прилага двоен стандарт при отстраняване на кметове
- Томислав Дончев от ГЕРБ ще ръководи изготвянето на управленската програма
- Димитър Бечев: От Вашингтон ще идват много различни послания