След напрегнатото очакване в петък, указът за избор на нов премиер не влезе за гласуване в Народното събрание. 

На 22 март се предполагаше, че ще е ключов ден в разговорите между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за бъдещото правителство, тъй като изтече последно даденият краен срок за първия мандат, определен от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.

Цял ден напрегнато се чакаше в пленарната зала на парламента да се гласува като извънредна точка предложението за премиер на Мария Габриел, или за кабинет с коригиран състав след отказа на 11 от 19-те министри да са част от Министерския съвет, или тя да депозира отказ от съставяне на правителство и НС да вземе решение да се премине към втория мандат.

Но напразно.

Кирил Петков отказа коментар.

Борисов беше лаконичен.

 „Ето, вратата е отворена.“ Така той отговори на въпрос на парламентарните репортери дали ще остави отворена вратата за преговори, влизайки през вратата в пленарната зала.

През целия ден остана напрежението дали няма да бъде включена извънредно точка в дневния ред. Право да предлага извънредни точки в програмата за деня има председателят на парламента Росен Желязков. Затова в мига, в който той се обърна към депутатите с думите: „Уважаеми колеги, ще предложа на вашето внимание...“, народните представители „замръзнаха“ по местата си в очакване. Но отново напразно. Желязков обяви едночасова почивка до старта на парламентарния контрол. А пленарната зала избухна в смях.

Не е ясно какво ще се случи с връчения мандат на Мария Габриел. В Конституцията няма заложен срок, който да ограничава във времето ситуация като тази. 

Депутатите продължиха работата си по вече приетия дневен ред с парламентарния контрол, без извънредни точки, без изявления. Направи впечатление обаче, че народните представители от управляващите формации не бяха в залата.