В днешното издание на „Властта на гражданите“ говорим за своеобразната енциклопедия на гражданския сектор в България – НПО Портал. Това е и мястото, където гражданските организации могат да се срещнат и обменят идеи помежду си.
Идеята за портала се заражда през 2008 г., когато „Тръст за гражданско общество в Централна и Източна Европа“ цели да създаде база данни на гражданските организации, които нарастват значително в този период.
Там е трябвало да има най-важната информация за организациите, но подобен държавен регистър в България вече съществува.
“Властта на гражданите”: В подкрепа на гражданския сектор и европейските ценности
„Тогава решихме, че ние ще направим база данни на организациите, но тя ще бъде доброволна, а това, което решихме, че ще дадем на организациите е свободата да разказват всичко за себе си, което намират за важно и значимо“, разказва създателя и директор на НПО Портала Георги Генчев в предаването „Кой говори?“ по Дарик радио.
В сайта има няколко основни секции: „Финансиране“, където има обяви за финансиране на граждански организации, „Кампании“, в която може да откриете актуални и отминали кампании на граждаските организации.
В секция „Дарители“ има новини и информация за различни дарители на гражданския сектор, а в графа „Законодателство“ може да бъде открита много ценна и полезна информация.
Властта на гражданите: Как се създава активно гражданско общество в България?
В секция „Работа и доброволчество“ има обяви са работа в сектора, ралични стажове, добрволчески акции, а освен това има обяви за кандидати за доброволци.
„Всеки желаещ да доброволства може да кандидатсва, като тази информация се вижда само от регистрираните организации, които могат да се свържат с желаещия доброволец“, поясни главният редактор на портала Ралица Николова.
Тя отбеляза, че най-посещаваната секция е „Работа и доброволчество“, а порталът се чете от много студенти, учители и журналисти. Седмичният бюлетин на НПО Портал също се радва на голям интерес. Освен това имат и активна фейсбук страница, където можете да откриете всичко необходимо.
„Ние сме демократична и отворена платформа без аналог и всяка една регистрирана организация по закона за юридическите лица с нестопанска цел може да си направи профил на организацията в портала. Така тя напълно свободно и сама може да публикува всичко, което сметне за важно за себе си. Може да публикува дарителски кампании, обяви за стаж и работа, както и новини за тяхната дейност. Хората могат да открият каузи и смисъл. Освен това порталът поставя безплатен банер за две седмици на сайта, когато някой от регистрираните потребители има кампания.”, допълни Ралица.
„Властта на гражданите“: Това не е просто бизнес
Порталът е гражданска организация и не разполага с голям екип, като оперативно работят само Георги и Ралица, а трети човек отговаря за техническите въпроси.
“Порталът бе създаден в партньорство с Български център за нестопанско право и в началото екипът из цялата страна наброяваше 30 души. Нашето партньорство продължава, като сега БЦНП поддържа правната секция на портал”, заяви Георги.
Той разказа за проект, финансиран от фонд „Активни граждани“, благодарение на които порталът е работил с 6 професионални журналисти. Проектът е продължил две години, като през това време са публикували над 200 разказа за различни организации от цялата страна, а част от историите са издадени в малка книжка.
“Чрез тези истории хората могат да разберат колко хубави неща се случват у нас, въпреки че трудно достигат до хората. Ние работим за видимостта на тези хора и истории. даваме душе и сърца за тази работа, но е и истинско щастие да можеш да срещаш страхотни хора с чудесни каузи”, сподели Ралица.
Гостите и водещият Георги Донков коментираха и непознаването на гражданския сектор в българия и необоснованата съпротива, която срещат неправителствените организации.
“Има масово непознаване на това какво е гражданска организация в България. Това е форма на осъществяване на дейност. Ценностите и мисият могат да бъдат различни, това е разнообразието на сектора. За съжаление, НПО вече е мръсна дума”, заяви директорът на портала.
Ралица отбеляза, че читалищата в България, които са близо 3200 също са граждански организации, подобно на редица други сдружения и съюзи.
В репортажа си Мариана Корчакова ни среща с изпълнителния директор на фондация Impact Drive Теодора Иванова. Тя разказва за значението и важността на портала за гражданските организации и как той е помогнал многократно на нея и нейната организация.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- В парламента липсва и партия „Приличие“
- „На всяка цена във властта“: Какви са възможните сценарии за следващото управление на държавата?
- Окончателно: ГЕРБ-СДС води в Пазарджишко, ДПС-НН е втора политическа сила
- ГЕРБ-СДС води по изборни резултати в Пазарджишко с 24,56% при над 79% обработени протоколи