Българският хелзинкски комитет (БХК) отбелязва 30-тата си годишнина през 2022 г. Тази година кампанията се провежда по надслов “Усилието за правата на един е ключът към правата на всички.” В ефира на предаването “Кой говори,” Надежда Цакулова, директор на програма кампании и комуникации и Велислав Ковачев от юридическия екип разкриха повече детайли за работата на БХК.

„Властта на гражданите“: Животът с редки болести

Цакулова сподели каква е спецификата на нейната работа. “В нашата програма се преплитат нишките на всички останали експертни програми на комитета. Ние имаме програма за правна защита, имаме програма, която работи специфично с бежанци и мигранти, имаме изследователска програма, която мониторира най-различни видове права и техните нарушения в държавата,” коментира тя.

„Властта на гражданите”: Изкуството срещу стереотипите

Комуникационният отдел се опитва да разкаже на публиката по интересен и разбираем начин какви са човешките права, какво е състоянието им в държавата ни и как всички носим отговорност не само за собствените си права, но и за тези на съгражданите ни.

„Властта на гражданите”: Как хората участват в градското планиране

Цакулова призна, че щеше да е тревожно, ако комитетът беше харесван от всички. “През последните вече 10 години, наратива по отношение на правата на човека много се промени. България достигна своя апогей в стремежа си към защита на правовата държава и демократичните ценности в годините около влизането на страната в Европейския съюз и оттам нататък за съжаление деградираме жестоко,” коментира тя.

Според нея е много трудно да се защитават групи, които винаги са били маргинализирани. Велислав Ковачев сподели, че правата на човека винаги са го вълнували. За него БХК е авторитет в сферата.

„Властта на гражданите“ - интеграцията на украинските бежанци

Той е на мнението, че българите не познаваме правата си и това, че ги имаме не означава, че можем да правим какво си поискаме. “Поради тази причина много хора не знаят как да ги защитят и оставят много нередности просто да се случат. Много често правата идват и с някакъв вид задължения или ограничения към тях,” коментира той.

Предаването "Властта на гражданите" се реализира в рамките на проект
„Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по
финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата
отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация
Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може
да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия
механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд
Активни граждани България.
 www.activecitizensfund.bg

Гледайте програмата на Дарик на живо тук:

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм