Все още има сериозни проблеми с интеграцията на украинските бежанци в България – въпреки усилията на неправителствените организации и доброволците, действията на държавата в тази посока не са достатъчно ефективни.
Това констатираха в студиото на Дарик радио Олга Иржитска от фондация „За Доброто“ и Юлиана Кулюкина, доброволец и координатор в образователно-интеграционния център „Украински кошер”/ Український Вулик/. Тя е и създател на най-голямата група във Фейсбук в подкрепа на украинските бежанци, в която членуват повече от 85 000 души.
Двете бяха гости на предаването „Властта на гражданите…или какво можем заедно”, което беше посветено на добрите примери и проблемите в интеграцията на бежанците от Украйна у нас.
Важна сега е подкрепата за най-уязвимите
По неофициални данни около 60 000 души от Украйна има в България към момента, но очакваме нелека зима и сега много хора от най-засегнатите от войната райони отново питат за условията и възможността да дойдат тук, коментира Юлиана Кулюкина.
„НПО-секторът и доброволците работим както и преди, независимо от подкрепата на държавата…Не усещаме особено тази подкрепа. Всеки ден хората питат за тази програма, дали ще продължи и ние самите не знаем какво ще се случва след края на септември”, каза Олга Иржитска от фондация „За Доброто“.
Юлиана Кулюкина подчерта, че програмата за интеграция на украински бежанци е била неефективна. А най-важното сега е да бъдат подкрепени най-уязвимите групи – хората с увреждания, майки с повече деца. Иначе според нея най-активни в интеграцията си са хората, които са дошли от най-тежко пострадалите райони на Украйна. Те са и най-благодарни за всяка подкрепа, която получават тук.
Курсове за малки и големи се организират в „София Тех Парк”
Юлиана Кулюкина призна, че е имало случаи на агресия срещу жени от Украйна, пример за такава агресия тя даде с Перник. И обясни, че това се дължи за съжаление и на недопустими изказвания на официални лица, представители на държавата през последните месеци, които са наричали украинците „туристи”.
В интеграционния център продължаваме да подкрепяме хората с храна и помощи, но вече гледаме да наблягаме на интеграцията – намиране на работа, езикови курсове, психолози работят с децата. С целодневната грижа все още е проблем, особено за малките деца и то в град като София, дори и с частните детски градини е проблем, разказа Олга Иржитска от „За Доброто”.
Юлияна Кулюкина отбеляза, че от средата на май са започнали активно да работят за интеграцията на украинците. „Имаме курсове в „София Тех Парк”, където ни предоставиха помещение. Всяка седмица минават по 300 човека през нас за курсове по български език и различни активности. Имаме интензивен курс за деца и ученици”, разказа тя.
По думите й интеграцията при децата е по-лесна, но възрастните имат повече трудности да говорят и затова за тях се организират разговорни курсове и срещи.
За добрите примери и проблемите във Варна и Пловдив
В репортаж за предаването разказахме за добрите примери на интеграция и за проблемите на украинските бежанци във Варна и Пловдив.
Наталия Еллис – един от моторите, който вече месеци движи помощта, приема и подкрепата за украинските бежанци в Пловдив и района, разказа в репортажа как с общи усилия на доброволци, местна власт и подкрепата на бизнеса са преобразили преобразят сградата на бившата белодробна болница в Пловдив, като я превръщат в център за временно настаняване на украински бежанци. Те могат да останат в буферния център, докато се ориентират, намерят работа и научат език.
Над 5000 са украинците в Пловдив към момента, но Наталия Еллис очаква освен още бежанци от пострадали градове в Украйна, така в района да пристигнат още украинци, които до момента са били настанене край морето. Липсата на лични лекари и достъпа да медицинска помощ, са най-сериозния проблем в момента според нея.
За проблема с личните лекари и достъпа до здравеопазване
Още прeз пролетта с Ваня Добрева, доброволец от Варна алармирахме в ефира на Дарик за проблема с личните лекари. Тя подава питане до НЗОК колко бежанци имат личен лекар и колко лекари не са запълнили лимита си от пациенти. Не получават информация и вече има заведено дело, насрочено за октомври.
Около 25 хиляди украински бежанци има във Варна и околността по неофициани данни – голяма част вече са на квартири. Но според Ваня Добрева не е ясно точно какво ще се случи след края на програмата за подкрепа на бежанците в края на септември.
Ключов момент според нея е как ще се определят „уязвимите групи”, които ще продължат да продължават подкрепа. За целта анкетата, която трябва да установи тази уязвимост трябва да бъде подготвена и извършена адекватно, а не както досега, категорична е Ваня Добрева.
Гостите в студиото на Дарик потвърдиха, че проблем с личните лекари и достъпа до здравеопазване има и в София. А Юлиана Кулюкина напомни, че за съжаление не е решен въпроса за приравняването на дипломите на лекарите и сестрите, дошли от Украйна и така те не могат да са в помощ на българската здравна система, която страда от липса на кадри.
Тя напомни, че фондация "Помагай на украинците в България" създаде образователен център "Украински кошер", където канят малки и големи българи да се запознават с украинците, с тяхната култура и така да подкрепят интеграцията им. „Правим творчески студия, представяме украинска кухня – на сайта ни и страницата ни във ФБ могат да видят всички инициативи, които организираме”, обясни Юлиана Кулюкина.
Олга Иржитска добави, че фондация „За Доброто” продължава да набляга на интеграцията и намирането на работа на бежанците от Украйна. „Много ми се иска украинки с две висши образования да не работят като чистачки и готвачки, затова и наблягаме на езиковите курсове. Имаме и женски клуб, в който ми се иска повече български жени да се включат, за да подкрепят украинките”, каза още тя.
Чуйте целия разговор в ефира на Дарик.
Предаването "Властта на гражданите" се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg
Още по темата
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?
- Акцентите в годишната реч на Путин: Икономиката, Украйна и Сирия
- Главчев щял да призове Зеленски “да прояви разбиране” за споразумението с Украйна (ОБЗОР)