„Очаквам да победя, а не да ходя на балотаж. След 33 години власт на парите е време хората да се усетят представени”. Това заяви кандидатът за кмет на София Ваня Григорова, съобщава bTV.
„Гласувах за София, в която всеки гражданин може и трябва да бъде чут. Надявам се, че споровете вчера не са засенчили идете и посланията на кандидатите. Призовавам всеки от нас да не се приема за ням свидетел на това, което се случва в неговия живот. Ние не сме статисти, а участници в политиката. Сега трябва да покажем какво искаме и какво не искаме да се случва в София”, каза Григорова.
„Гласувах за София, която трябва да бъде по-светъл и по-свободен град, освободен от властта на парите, град, в който всеки се чувства като у дома си. Призовавам хората да излязат и покажат, че хората са по-важни и от машините”, каза тя.
Според нея не е важно дали гражданите ще гласуват на машини, или с хартиени бюлетини, а каква ще е волята им.
„Тя може да бъде изразена както машинно, така и с хартия. Защото огромна част от европейските държави гласуват с хартия. Има държави, в които се гласува и електронно или машинно. Не бива да превръщаме технологията във водеща тема, когато водещата тема трябва да бъдат идеите за това как трябва да се промени София през следващите 4 години”, каза Григорова.
Днес България избира местната власт. Малко над 6 милиона и 48 хиляди души имат право да гласуват на изборите за кметове, кметски наместници и общински съветници. След последните решения на ЦИК този път избирателите ще могат да гласуват само с хартиена бюлетина. В над 11 000 секции отново ще има видеонаблюдение и излъчване на резултатите.
Особеност при местните избори е, че за всеки отделен избор - за кмет на община, на район или на кметство, както и за общински съветници, се гласува с отделна бюлетина. Избирателите получават различен брой бюлетини в зависимост от това колко вида избор има в населеното им място.
Бюлетината се сгъва пред избирателя от секционната комисия, а на гърба ѝ се полага печат. Гласува се зад паравана, като след това избирателят занася бюлетината - отново сгъната, до комисията, за да ѝ ударят втори печат и да откъснат отрязъка с номера ѝ. Никой от комисията няма правото да я разгъва. След това избирателят я получава обратно, за да я пусне в урната. Подписва се в избирателния списък и си взема документа за самоличност.
Гласоподавателят отбелязва вота си за кмет и листа с общински съветници, като поставя знак Х или V в квадратчето с номера на избрания от него кандидат, партия или коалиция, или в това на опцията "Не подкрепям никого". Отбелязването с тези знаци е действително само ако е с химикалка, пишеща със син цвят.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts