Проектът на община Хасково „Преход към климатично устойчиви общности“ е одобрен за финансиране по Програма „Опазване на околната среда и климатични промени.“ Това съобщи на пресконференция днес кметът Станислав Дечев. Общата стойност е 914 591.72 лв., а срокът за изпълнение- 24 месеца.


Проектът предвижда прилагане на иновативни пилотни мерки в областта на енергетиката и екологията. Крайният резултат от тях ще е намаляване на емисиите от парникови газове и популяризирането на екологични технологични решения в ежедневието на жителите на общините Хасково, Стамболово и Маджарово.


„Искам да благодаря на екипа, който в една трудна ситуация, в която почти няма отворени мерки, успява да защити пореден много важен и иновативен проект“, подчерта Станислав Дечев и представи, част от участвалите експерти: Ваня Христова – Директор "Европейски и национални програми и проекти и екологи" и Гергана Опанова – началник на отдел "Европейски и национални програми и проекти".


Ще бъдат разработени и приложени пилотни и иновативни мерки за смекчаване и адаптация към измененията на климата. Първата е интеграция на зелен водород към сградата на Дом за стари хора „Кенана“ в Хасково.

Предвидено е да се интегрира водородна система към котелното му стопанство, заедно с хибридна фотоволтаична система. Водородната система е технологично решение за производство на водород и кислород чрез електролиза на вода, която позволява да се произвежда високоенергийно гориво на място, да се реализира икономия на конвенционалното гориво с около 40% и да се намалят драстично вредните емисии – SO2 (серен диоксид) с до 30%, CO2 с до 30%, NOX (азотен диоксид) с до 25%, PM (фини прахови частици) с 6 до 8 пъти, обясняват от общината.


Ще бъде доставена и монтирана също хибридна фотоволтаична система за отопление от енергия от възобновяеми източници (ВЕИ), която ще бъде проектирана по начин, гарантиращ използването само за собствено потребление. 


Важен аспект е възможността за използването на екологично чиста енергия, което ще доведе до редуциране на емисиите на парникови газове и други вредни емисии за околната среда на територията на община Хасково, подчертават от администрацията.


Втората мярка предвижда въвеждане и инсталиране на слънчеви системи за битово горещо водоснабдяване в 3 детски градини в селата Динево, Малево и Узунджово на територията на община Хасково и детска градина „Звездичка“ с пет филиала на територията на община Стамболово.


Третата мярка е свързана с изграждане на зелена инфраструктура с цел намаление на количеството на отичащите се поройни дъждове. Предвижда се засаждане на 500  люлякови фиданки в контейнер в югоизточния край на парк Кенана в Хасково върху общински терен. Той е наклонен, с югоизточно изложение, а почвата е бедна и силикатна. Рекултивацията с люляк цели задържане на почвата и предотвратяване на ерозията, коментират от хасковската администрация. 


Предвидено е още озеленяване на кръгово кръстовище и зацветяване с рози на паркови площи в град Маджарово, изграждане на институционален капацитет на общинско ниво за успешно изпълнение и управление на дейностите и мерките в областта на смекчаването и адаптацията към измененията на климата и разработване на стратегически документи в общините, които осигуряват синергичен подход по отношение на политиките за околна среда. Целта е да се осигури прилагането на нов интегриран подход на планиране и отчитане на дейностите в областта на енергията и климата, като съвмести политиките на общинско ниво по отношение на смекчаването и адаптацията към климатичните промени, повишаване на енергийната ефективност и използването на енергия от възобновяеми източници.


Проектът е по Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014- 2021.