OpenAI се обединява с Oracle и Softbank за изграждане на центрове за данни, оборудвани за изкуствен интелект (AI), като планира да инвестира 100 млрд. долара „незабавно“. Цялостната инициатива е за 500 млрд, които да бъдат поетапно инвестирани за период от 4 години.

В Белия дом президентът на САЩ Доналд Тръмп, заобиколен от шефовете на трите компании, заяви, че планът за изграждането на компанията Stargate е „категорична декларация за доверие в потенциала на Америка“. Още по време на предизборната си компания републиканецът даде да се разбере, че секторът е приоритетен, а собственикът на Tesla и „Х“ Илън Мъск беше включен и в държавната администрация.

OpenAI и преди е призовавала за големи инвестиции в инфраструктура в подкрепа на изкуствения интелект и е настоявала за правителствена подкрепа на тези планове. Съвместната компания ще носи името Stargate.

Мисля, че това ще бъде най-важният проект на тази епоха“, каза главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман.

„Нямаше да можем да го направим без Вас, г-н Президент“, обърна се той към Тръмп, въпреки че работата по проекта вече е в ход.

Планове за 100 000 работни места

Според американския президент планът, който включва изграждането на инфраструктура за изкуствен интелект, като например центрове за данни, се очаква да създаде повече от 100 000 работни места.

Главният технологичен директор на Oracle Лари Елисън заяви, че първите центрове за данни са в процес на изграждане в Тексас и ще бъдат построени още и на други места. От OpenAI заявиха, че обявяването на новата компания, която включва и подкрепения от ОАЕ инвеститор MGX, е кулминацията на продължили повече от година разговори.

Според изявленията на Softbank и OpenAI други партньори в проекта са технологичните гиганти Microsoft, Arm и NVIDIA.

Припомняме, че OpenAI стартира надпреварата в областта на изкуствения интелект през 2022 г. с пускането на своя бот ChatGPT, който предлагаше реалистични отговори на въпроси и демонстрираше бързия напредък на технологията.

Това доведе до множество инвестиции, включително в специализираните центрове за данни, необходими за захранване на изчислителната техника.

Но прогнозираното рязко нарастване на търсенето на тези центрове, за чието функциониране ще са необходими огромни количества електроенергия и средства за изграждането им, породи опасения относно въздействието върху енергийните доставки и въпроси относно ролята на чуждестранните инвеститори.

В едно от последните си действия в Белия дом бившият президент Джо Байдън предложи правила, които ще ограничат износа на чипове, свързани с изкуствения интелект, за десетки държави по света, като заяви, че този ход ще помогне на САЩ да контролират индустрията.

Той също така издаде заповеди, свързани с развитието на центрове за данни на държавна земя, в които се изтъква ролята на чистата енергия за захранването на центровете. Последните инвестиционни планове не са необичайни в контекста на индустрията.

Microsoft, един от основните поддръжници на OpenAI, заяви по-рано този месец, че е на път да инвестира 80 млрд. долара за изграждане на центрове за данни, захранвани с изкуствен интелект, през тази година. Amazon от своя страна влага пари в тази сфера в подобен мащаб, като само през последните два месеца обяви два проекта на стойност около 10 млрд. долара всеки.

В доклад от миналата година McKinsey заяви, че глобалното търсене на капацитет за центрове за данни ще се увеличи повече от три пъти до 2030 г., като до 2030 г. ще нараства с между 19% и 27% годишно.

За да могат разработчиците да посрещнат това търсене, консултантската компания изчислява, че до 2030 г. ще трябва да бъде изграден поне два пъти по-голям капацитет, отколкото е бил изграден от 2000 г. насам. Анализаторите обаче предупредиха, че процесът вероятно ще бъде затруднен от проблеми като ограниченията, свързани с електрозахранването и земята, както и с издаването на разрешителни.

Дарик