„Компаниите, които успяват днес, са онези, които знаят как да използват информацията, достъпна на всички по един иновативен начин.“

Това коментира един от най-големите експерти по киберсигурност на европейско ниво, съосновател и ръководител по киберсигурността в микроконсултантската компания CYEN, Ива Ташева, която участва във форума "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност", организирано от Darik Business Review.

Огромните количества информация, с които всекидневно сме затрупани, трябва да бъде защитена, подчерта Ташева:

„Тези данни са един голям риск. Те са ценни, когато са пълни и верни. Защото информацията не винаги е вярна в интернет. Защитата на информацията е голяма инвестиция и ако не ви е нужна, не я събирайте и съхранявайте.“

Ива Ташева: Успешните компании са онези, които използват информацията по иновативен начин

Според експерта, темата за киберсигурността е тясно свързана с много други аспекти в едно общество:

„Не би трябвало да губим надежда, но това което искам да споделя, е че киберзаплахите са тясно свързани с промените в нашето политическо, икономическо, демографско и екологично състояние. При всички тези промени, които не вървят в добра посока – войни, политическа нестабилност, липса на позитивни лидери в света, пандемията от Ковид и това как промени стратегията за киберсигурност. Тези промени влияят на киберсигурността и се отразяват до по-голяма степен на киберсигурността от колкото върху живота ни.“

Ива Ташева: Успешните компании са онези, които използват информацията по иновативен начин

Кибервойната срещу Украйна е започнала поне 4-5 години преди реалната война, алармира още Ташева. Атаки по критична инфраструктура, по компании за застраховане, например са предшествали реалните военни действия. Всичко е стратегически направено, но първо е станало в киберпространството, защото то все още се смята за „сива зона“, според Ива Ташева.

„Регулаторите решиха да направят закон за киберсигурност – всички компании са засегнати от тези регулации“ споделя тя и допълва, че преди е трябвало сама да убеждава компаниите, че имат нужда от киберсигурност.

Дарик

„Киберсигурността не е цел, а функция на бизнеса. В зависимост от вашия бизнес, ресурси и амбиции тя ще се развие по различен размер, модел и приоритет. Това е хубавото на европейските регулации, че всичко  е сложено акцент върху управление на риска.“, заключи Ташева