Сигнали за бомби бяха получени в много училища в страната в сряда сутринта. Става въпрос не само за София, но и за други градове в страната, като Сливен, Стара Загора, Пловдив, Враца, Кърджали, Шумен, Разград, Бургас и Варна. За сигналите е станало ясно, когато от училищата са отворили електронните си пощи тази сутрин. От МВР заявиха, че работят по случаите и предприемат действия във връзка със сигналите.
“Пригответе се за огнената бездна на ада, която очаква Европа”. Така започва заплашителният сигнал за бомби, изпратен на няколко училища в цяла България. Съобщението за взривно устройство завършва с "Ние се борим за Аллах и установяването на неговия закон". Авторите на заплахата предупреждават и че е дошло време за война и че са готови за бойното поле.
В почти цялата страна има училища, които са получили бомбени заплахи, каза пред Дарик Диян Стаматов, председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България.
“Почти навсякъде има, най-много са в Стара Загора, но и в София не са малко. Дори и едно училище да е получило подобен сигнал, това е опасност за живота и здравето на група подрастващи хора. Всеки живот е еднакво ценен, затова не бива да се омаловажава дали са много или са малко училищата, в които това е сигнализирано”, каза Стаматов.
Директорът на столичното 35. училище, в което също е получена подобна заплаха, Величка Петрова посочи, че сигнали за бомби винаги е имало, но по думите ѝ те не трябва да се подценяват и трябва да се действа по протокол.
“След получаването на имейла от секретаря на училището бях уведомена за поставено взривно устройство, веднага ръководството предприе по процедурата за поведение и действия при заплахи за използване на взривни устройства. По заповед на заповед на министъра на вътрешните работи от 2023 г., информирахме 4. РУП-СДВР, подадохме сигнал към 112 (бел. ред. - спешния телефон). Дойдоха служителите, съвместно с наши служители направиха оглед и не откриха подозрителни предмети”, обясни директорът.
Като основен проблем в такива ситуации киберекспертът Любомир Тулев определи това, че много от училищата у нас използват безплатни имейл услуги.
“Всъщност не е това проблемът, че тези училища получават бомбени заплахи, а това че не се ползват специализирани пощенски кутии и сървъри, които да могат да премахват и ограничават такъв спам - такива вредни съобщения”, обясни Любомир Тулев.
Според комуникационния експерт Етиен Янев най-важна в такива случаи е комуникацията между учителите и учениците.
От Дирекция "Киберпрестъпност" на ГДБОП съобщиха, че е осъществен е контакт с чуждестранни хостинг компании, български и международни партньорски организации и служби.
От Министерството на образованието и науката (МОН) излязоха с позиция, в която се казва, че е създадена организация за продължаване на учебния процес през днешния ден. Занятията се прекъсват за времето на проверка и часовете ще се провеждат след това. МОН е в постоянна връзка с МВР и директорите на училища, за да се осигури спокойно протичане на учебния процес, се казва още в становището.
Чуйте прикачените звукови файлове.
Още по темата
- Серия от бомбени заплахи срещу някои от членовете от екипа на Тръмп
- Антоанета Василева: 95% от сигналите ни са за сексуална експлоатация на деца
- Ива Ташева: Успешните компании са онези, които използват информацията по иновативен начин
- Нов тип измама в интернет подвежда потребителите да платят за непоръчани стоки