Три изложби по повод 75-годишнината на Димитровград показва от днес библиотеката „Пеньо Пенев".


Експозиция с произведения за града от фонда ѝ под мотото „Димитровград в художествената литература“ ще бъде открита от 11ч. Тя включва ценни издания с поезия и проза, вдъхновени от бригадирския ентусиазъм още в първите години на строителството. Стихове, разкази, очерци и романи са посветени на този уникален младежки дух, който е вплетен в темелите и основите на новия град с идването на хиляди млади хора, за да остане завинаги в литературата, като Градът на младежта и на мечтите, коментират организаторите.

Сред именитите поети и писатели, творили за Димитровград, са: Пеньо Пенев, Елисавета Багряна, Божидар Божилов, Мария Грубешлиева, Ламар, Лада Галина, Николай Зидаров, Камен Калчев, Иван Радоев, Павел Матев, Диньо Добрев, Ангел Стоилов и много други. В последващите години свой отпечатък за града с писано слово оставят и лауреатите на националната литературна награда „Пеньо Пенев“.


Също от днес гражданите и гостите на града могат да разгледат още две изложби в библиотеката, посветени на 75-годишнината на града. 


Юбилейна документална изложба „100 години проф. Панчо Русев“ е посветена на родения в града проф. д.ф.н. Панчо Русев, носител на званието „Почетен гражданин на Димитровград“ за изключителни постижения в областта на българската наука и култура. Включва негови научни трудове. Множество философски изследвания, произведения и статии, част от които са публикувани в Австрия, Белгия, Испания, Индия, Русия, Турция и др. оставя той. Издал е близо 20 книги, сред които избрани произведения в 10 тома през 2008 г. Проф. д.ф.н. Панчо Русев е първият уредник в Историческия музей на Димитровград, в периода от 1951 до 1959 г. Работил е и като учител в димитровградската гимназия. През 2012 г., по повод на своята 90-годишнина, той дари на родния си Димитровград личната си сбирка с академична литература от над 2000 тома, която се съхранява в Градска библиотека „Пеньо Пенев“.  


Изложба с хумор и сатира от първите години, в които се е изграждал града, показва още димитровградската библиотека. Експозицията представя карикатури, рисунки, епиграми и материали, публикувани в първия вестник на Димитровград – бригадирския бюлетин „Млада гвардия“, в периода 1948 – 1949 г. Те отразяват злободневни теми от трудовия делник на бригадирите, които изграждат младия град. В карикатурите и текстовете има както похвали към всеотдайните бригадири, така и другарска критика, коментират организаторите.