Тина Търнър, която почина на 83-годишна възраст, е създала много класически записи с печелившата си комбинация от R&B, фънк, рок и поп, всички изпълнени с нейната отличителна сурова вокална сила. Песните проследяват нейната история от нещастното ѝ партньорство с първия ѝ съпруг Айк до завръщането ѝ през 80-те години на миналия век, благодарение на британска синт поп група, пише Би Би Си.
„Винаги съм била влюбена в Мик Джагър“. Интервю с Тина Търнър малко преди смъртта й
Ето нейните най-популярни и най-обичани хитове:
1. Proud Mary (1971)
След като тази песен става хит за Creedence Clearwater Revival през 1969 г., Айк и Тина трансформират безгрижната кънтри-рок атмосфера в експлозивна и епична фънк ода за свободата. Започвайки със знойното ѝ устно въведение, преди да избухне в живот с нейните буйни вокали, това наистина прави впечатление на музикалните фенове в САЩ.
Песента достигна четвърто място в класацията на Billboard и спечели награда Грами. Когато Бионсе отдава почит на Тина на церемонията по отличията на центъра Кенеди през 2005 г., това е песента, която тя избира да изпълни. Три години по-късно двойката се обединява, за да я изпее като дует на наградите Грами.
„Ангелите пеят за теб, кралице“: Знаменитости почетоха паметта на великата Тина Търнър
2. River Deep, Mountain High (1966)
Тина постига успех с Айк през 1960 г., а един от шедьоврите на поп музиката идва шест години по-късно, когато продуцентът Фил Спектър иска да работи с нея. Въпреки че песента е приписана на дуото, Спектър не иска контролиращия Айк в студиото и Тина е щастлива да работи с някой друг.
Тя е изумена, когато установява, че продуцентът е събрал цял оркестър и хор, за да създаде известната си звукова стена. „Бях просто момиче от Тенеси, което се хвана с Айк и стана певица“, пише тя в автобиографията си. “Никога, никога не съм виждала нещо подобно, освен във филм.“ Парчето стигна до номер три в Обединеното кралство, но се проваля в САЩ. Радио диджеите „казват, че не е достатъчно „черно“, за да бъде ритъм енд блус, или достатъчно бяло, за да бъде „поп“, казва тя.
Почина Тина Търнър: “Музикална легенда и модел за подражание”
3. Nutbush City Limits (1973)
„A church house, gin house/a school house, outhouse“ (църква, джин бар, училище, външна тоалетна) – Тина увековечава родния си град в Тенеси в тези редове. Оптимистичната мелодия е носталгичен спомен от разрушителното ѝ детство, през което прекарва известно време в бране на памук.
„Отивате на полето през делничните дни и правите пикник на Деня на труда.“ Три години след като тази песен излиза, Тина напуска Айк, след като страда от години на насилие, оставяйки кариерата си да виси на косъм.
„Съкровищата“ на Фреди Меркюри ще бъдат продадени на търг
4. What's Love Got to Do With It (1984)
Тя затвърждава статута си на соло звезда с тази песен, написана от Тери Бритън и Греъм Лайл, която вече е предложена на сър Клиф Ричард, Дона Съмър и Бъкс Физ. Първоначално Тина си мисли, че е прекалено светла. Но тя се съгласява да я запише ако може да я направи по своя начин, “насилствено, с гравитация и сурова емоция“.
Проработва - нейното секси, предизвикателно изпълнение, придружено от музикален видеоклип, в който тя крачи по улиците на Ню Йорк в дънков плат и черна кожа, дава на Търнър единственото ѝ соло в САЩ номер едно и печели запис на годината на Грами. Това също я прави най-възрастната жена, (по това време) която заема номер едно в САЩ на 44-годишна възраст.
Брус Уилис е участвал в „Приятели“ заради загубен бас... и още 24 малко известни факта за сериала
5. We Don't Need Another Hero (1985)
Друга песен, написана от Бритън и Лайл, тази песен - и самата Тина - се появяват във филма с Мел Гибсън Mad Max Beyond Thunderdome. Класическа мощна балада от 80-те години, текстът на която е изпълнен с опустошението на пост-апокалиптичния свят на филма. Търнър се появява в музикалното видео като нейния персонаж Aunty Entity, с когото казва, че се свързва, защото е „силна и издръжлива“.
„Тя загуби толкова много, а след това премина през още толкова много, за да накара мъжете в нейния свят да я уважават“, казва Тина. „Симпатизирах на нейните борби, защото ги преживях.“ Песента е още един хит, достигайки номер две в САЩ и печелейки номинация за Грами и награда Ivor Novello.
Хю Джакман отново се тества за рак на кожата, призовава да се пазим от слънцето
6. Let's Stay Together (1983)
Тина трябвало да започне отначало и да се изгради отново като соло изпълнител. Основният момент в това завръщане - което води до още по-голям успех от преди - идва, когато тя среща двама членове на английската електро-поп група Heaven 17. Мартин Уеър и Глен Грегъри търсят последен певец за албум с кавър версии за техния проект на British Electric Foundation, а Тина няма договор с музикален продуцент.
Когато влиза в Abbey Road Studios, там няма други музиканти. “Къде е групата?“ — пита тя, очаквайки оркестър в стил Фил Спектър. Вместо това музиката е направена от синтезатори. Те първо записват Ball of Confusion на The Temptations, след това Let's Stay Together на Ал Грийн - който става първият ѝ хит в топ 10 на Обединеното кралство от десетилетие.
Музикална история еп. 24: „Satisfaction“ на „The Rolling Stones“
7. Private Dancer (1984)
Заглавната песен от най-продавания албум е записана за първи път от Dire Straits, като е написана от фронтмена на групата Марк Кнопфлър. Но той решава, че не подхожда на мъжки вокал.
По-късно Тина казва в интервю, че не е осъзнала, че песента е за секс работник. „Никога през живота си не ми се е налагало да се свеждам до това“, пише тя в автобиографията си. „Но мисля, че повечето от нас са били в ситуации, в които е трябвало да се продадат по един или друг начин.
„Когато се предадох на Айк, когато мълчах, за да избегна спор, когато останах с него въпреки копнежа да си тръгна, това е, за което си мислех, когато изпях песента, тъгата да направиш нещо, което не искаш, ден след ден. Много е емоционално.“ Песента включва Джеф Бек на китара, докато видеото, заснето в балната зала Rivoli в Лондон, е хореографирано от бившия съдия на Strictly Come Dancing Арлийн Филипс.
10 филма с Антъни Хопкинс, които трябва да гледате
8. The Best (1989)
Първоначално песента е написана за Бони Тайлър, но е само малък хит за уелската певица през 1988 г. На следващата година Тина добавя допълнителна вокална сила и нова софт рок продукция - и това става една от нейните характерни песни и един от определящите химни на десетилетието.
Песента често е погрешно наричана Simply The Best, реплика от нейния известен припев. Той е бил представен в множество реклами през годините, включително реклама на Pepsi с участието на самата Търнър. Използва се и за популяризиране на ръгби лигата в Австралия.
Многодетният плейбой: Джъд Лоу на 50 (снимки)
9. Steamy Windows (1989)
Песента е и в албума Foreign Affair на Търнър от 1989 г. и текстовете на знойната блус песен оставят слушателите в малко съмнение какво се случва на задната седалка.
Това е друга овластяваща и феминистка песен от Търнър, пееща за поемането на водеща роля в сексуална среща. "Музикална седмица" го описва по онова време като „възхитително рискован номер“, включващ „палаво пускане на китара“.
Сингълът получава изненадваща изява по време на интервю с Ема Уотсън за Lorraine на ITV преди няколко години, когато телефонът на актрисата иззвънява и мелодията е… Steamy Windows. Истински фен на Тина.
Даян Кийтън на 77 и 7 факта, които не знаете за нея
10. GoldenEye (1995)
Песента за Джеймс Бонд е крайъгълен камък за всеки артист. След успеха на номинирания за Оскар биографичен филм на Тина от 1993 г. What's Love Got to Do With It, продуцентите на Бонд я канят за дебюта на Пиърс Броснан като 007. Самата тема на GoldenEye е написана от Bono и The Edge от U2. Фронтменът ѝ дава нещо като демо - но тя има много работа за вършене.
„Той не направи подходящо демо, някой току-що беше събрал музиката“, казва тя пред Би Би Си през 2018 г. „Помислих си как да събера това? Не ми показваше каква е мелодията. Така че аз я пресъздадох толкова близо до това, което мислех, че е мелодията. Трябваше да работя много усилено. Тогава знаех, че мога да изпея всичко, което ми се постави.“
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts