Забелязахте ли, че престанахме да се събуждаме с новини за последните победи на украинските герои и за провалите на руснаците? Забелязахте ли как речите на президента Володимир Зеленски, в които той призовава към единство - включително последната, адресирана до плутократите в Давос - получават все по-малко ефирно време?
Кулеба след разговор с Блинкен: Идва още тежко въоръжение от САЩ
Така започва своя анализ на развието на войната в Украйна Мери Дежевски от Индипендънт (The Independent), продължавайки:
Част от това, разбира се, може да се обясни с факта, че новините естествено се променят. Началото на руската инвазия в Украйна преди три месеца беше толкова шокиращо, а реакцията на Зеленски и колегите му - толкова самоотвержена, че общественият интерес счупи всички рекорди. Бяхме изправени пред конфликт, ужасен пълномащабен конфликт в Европа, един добре изглеждащ на екрана актьор се превърна във вдъхновяващ военен лидер и смелите украински Давидовци започнаха да налагат тромавия руски Голиат.
Вероятно беше неизбежно дневният ред да бъде оглавен от въпроси, които са по-близки до нас, като нарастващите разходи за живот (дори ако това отчасти е предизвикано от конфликта).
Самопровъзгласилата се „Донецка народна република“ заяви, че са превзели ключов град
А може би конфликтът стана по-труден за наблюдение. По-широката картина - заплахата за Киев, огромната руска танкова колона, разрушенията във втория град на страната Харков и ужасяващото противопоставяне в стоманодобивния завод "Азовстал" в Мариупол - отстъпва място на сравнително по-малките събития в по-малките градове и кръстовища в Донбас. Картите, на които преди имаше ясна граница между украинското синьо и жълто и руското бяло, синьо и червено, вече не са толкова ясни. Имаше и по-малко кадри от мястото на инцидентите, заснети със смартфон от местни жители. Достъпът на журналистите също се оказа труден, тъй като зоната на военните действия в Донбас се разшири.
Зеленски обвини Русия в геноцид в Донбас
Опасявам се обаче, че дори всички тези фактори, взети заедно, не могат да обяснят напълно защо събитията в Украйна се отразяват по-слабо - особено по радиото и телевизията и особено в англоезичния свят. Промени се не само обемът на информацията за Украйна в нашите медии, но и самото отразяване. Бих казала, че промяната настъпи с падането на Мариупол на 17-18 май.
И работата не е в това, че победата на Русия в Мариупол така или иначе щеше да бъде повратна точка в конфликта, поради което се водеха такива сражения за града - това беше голямо пристанище, което пречеше на сухопътен коридор от Русия към Крим и което оказваше ожесточена съпротива от първия ден на операцията. Въпросът е, че тя ни беше разказана по съвсем различен начин.
Украйна заплаши Унгария да спре нефтопровода „Дружба“
Изглежда, че ООН и Международният Червен кръст са постигнали споразумение, което позволява евакуацията на тежко ранените (някои от тях ни бяха показани). Споразумението изглежда предвижда и изтеглянето на останалите около 2000 бойци. За тази операция се говореше като за евакуация, но ние не я видяхме както трябва. В Русия тези събития са представени като капитулация - дума, която обикновено се избягва в англоезичните източници - въпреки че бойците са станали военнопленници.
Западният свят последва примера на Зеленски, възхвалявайки героизма на бойците и заявявайки, че те са били евакуирани, за да се предотвратят по-нататъшни страдания, и скоро ще бъдат разменени за руски военнопленници. Разбира се, всичко това може да е вярно, да е разбираема самозаблуда или измислица, предназначена да поддържа морала в разгара на конфликта. Но нито Западът в лицето на САЩ и НАТО, нито Обединеното кралство са страна в конфликта - ние работихме много усилено, за да избегнем всякакъв намек за пряко участие - и не трябва да премълчаваме реалността. За Украйна, символично и на практика, това беше голям удар.
Кадиров: С Украйна приключихме. Да се готви Полша (видео)
Около седмица след тези събития ставаше все по-трудно да се твърди, че Украйна печели. Постепенно започва да се признава, че се водят ожесточени битки и че Русия е постигнала, макар и ограничени и може би временни, успехи. На 19 май тонът на Зеленски рязко се промени и той заяви, че Донбас е "разрушен" и там се случва "ад". Три дни по-късно той заяви, че Украйна губи по 100 души на ден и че от средата на април украинската армия е загубила между 2500 и 3000 убити и до 10 000 ранени бойци. Преди това украинската страна редовно съобщаваше за руските загуби, но много малко казваше за своите.
Съществува мнение, че Зеленски може би е започнал да приучава украинците към необходимостта да преговарят с вероятни отстъпки. Други казват, че той просто се опитва да получи повече помощ от Запада. Трудно е обаче да не се забележи, че по-слабото отразяване на украинските новини - особено в Обединеното кралство - съвпада с отвръщането на щастието от Киев.
Украйна обмисля въвеждането на визи за руснаци
Това, което ни беше казано през изминалата седмица, се различава коренно от неотдавнашните твърдения, че Украйна може да спечели категорична победа и да си върне всички територии, включително Крим. Това не съответства и на изявлението на министъра на отбраната на САЩ, който иска да види Русия толкова отслабена, че да не може да провежда подобни операции в бъдеще.
Конфликтът обаче далеч не е приключил: според много военни експерти той е навлязъл във фаза на битка на изтощение, която може да продължи много месеци и дори години. Възможно е нещата отново да се обърнат в полза на Украйна и Москва по някаква неизвестна причина да реши да прекрати действията си.
Войната в Украйна: „Това е само началото, всичко тепърва предстои“
Зеленски даде обща представа за неотдавнашните загуби на украинската страна и за загубите, които тя може да претърпи в Донбас. Мащабът на щетите, нанесени на Украйна, обаче е много по-голям. Миналата седмица американският мозъчен тръст Атлантически съвет изчисли, че 30% от инфраструктурата на Украйна е разрушена. Има прогнози, че БВП на Украйна може да се свие с 30-45% през 2022 г.
Според украинския министър на финансите Сергей Марченко конфликтът вече е струвал на страната 70% от очакваните приходи, като месечният дефицит е 5 милиарда долара. Около 6 милиона украинци са избягали от страната - и не всички ще се завърнат - а 8 милиона са се преселили на вътрешна територия.
САЩ се готвят да пратят на Украйна усъвършенствана ракетна система с голям обсег
Загубите са огромни, независимо от начина, по който ги оценяваме, и те само нарастват с напредването на конфликта. Но мащабът на щетите - в човешки, териториален и материален план - започва да става предмет на доста публични дискусии за това кога и при какви условия Украйна може да обмисли намаляване на загубите си. "Реалистите" (сред които и опитният дипломат Хенри Кисинджър) смятат, че това ще се случи много скоро. Но "идеалистите" (сред които и нашата външна министърка Лиз Тръс) казват, че не и преди пълната победа на Украйна.
Украинският президент Володимир Зеленски досега се изразяваше нееднозначно: намекваше за отстъпки, но и говореше за желание за борба. Но един ден - и може би съвсем скоро - ще му се наложи да направи избор.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм